Fuarlar Antalya için çok önemli. Çünkü yılın bazı ayları Antalya’daki oteller istenen dolulukta olamıyor. Bu yüzden o aylarda fuar yapmak çok ama çok önemli. Antalya’nın önderleri bunu görüp ANFAŞ’ı kurdular. Bu kuruluş hem fuarlar yapacak hem de fuar yapmak isteyen kuruluşlara yer hizmeti verecekti.

Ancak ANFAŞ yıllarca yerinde saydı. İstenen atağı yapamadı. Birçok değişik nedenleri olduğu biliniyor.

Ancak son birkaç yıldır ANFAŞ’ta sevindirici gelişmeler gündemde.

Geçtiğimiz yılın son günlerinde ASKON’un (Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği) Antalya’da düzenlediği toplantıya oturum yöneticisi olarak katılmıştım. O toplantıda çiçeği burnunda Şube Başkanı Cahit Urfan ANFAŞ’taki değişimi Ali Bıdı farkı olarak anlatmıştı.

Ali Bıdı ANFAŞ’ta hem kendi yaptığı fuarlarda büyük başarılara imza atıyor, hem de fuar yapmak isteyen kurum ve kuruluşların önünü açıp, onlara her türlü desteği veriyor.

Ali Bıdı’yı yıllarca önce tanımıştım. Sağlıklı yaşam konusunda çok önemli açılımlara imza attığını biliyorum.

Ancak fuar konusunda ANFAŞ’ın Antalya’nın istediği noktaya doğru yol almasını kaptanlık yaparak hem kente hem de Türkiye ekonomisine büyük bir hizmet sundu.

Ali Bıdı’nın ANFAŞ ile Türkiye’de dünya markası fuarlar yapma hedefine hep destek olduk.

Sadece biz değil, fuarcılar da bu hedefe destek oluyor. Artık Antalya’da dünyanın en büyük tarım fuarlarından biri yapılıyor.

Ve artık Antalya’da Ali Bıdı’nın ve Antalyalıların hayali olan bir fuar dünya markası olmaya doğru yol almış gidiyor.

Evet, Antalya veya ANFAŞ otel ya da daha genel anlamıyla turizm ile bu sektörün tedarikçilerini bir araya getiren ANFAŞ’ın HORECA Fuarı artık ses getiriyor.

Ali Bıdı çok güzel bir ekip kurmuş. Mesela 24 saat işinin başında olmayı başaran Münevver Duran Karahasan bu isimlerden biri.

Ali Bıdı bu başarıya rağmen mütevaziliği de elinden bırakmıyor. İşte fuara ilişkin görüşleri:

. ANFAŞ’ı sizlerin de desteği ile bugünlere getirdik. HORECA’da bir ay önceden bütün standları doldurduk.

. Önümüzdeki yıllarda burayı daha çok büyüteceğiz. Sizlerin de desteği ile burayı Orta Doğu’nun en büyük fuar alanı yapmak hedefimiz.

. Burası neden bir Dubai olmasın? Burayı dünyanın fuar merkezi yapmak istiyorum. ANFAŞ bizim değil Antalya’nın hatta Türkiye’nin…

Evet hem ANFAŞ’a hem de Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı- HORECA’ya çok inanıyor Ali Bıdı…

Bu yüzden de bu fuar etkinliğinde sektörde Türkiye’nin önde gelen kurum ve kuruluşlarının katıldığı bir ortak akıl toplantısı düzenlendi.

Herkes oradaydı. Yerliyse Yeriz Yerliyse Kullanırız başlığı ile yapılan toplantıda çok önemli görüşler ortaya kondu. İşte o görüşler…

Tahsin Öztiryaki (Öztiryakiler Yönetim Kurulu Başkanı) : Geçen yıl da bu etkinlik yapılmıştı. Yerleyse yeriz teması işlenmişti. Ben yerliyse yiyelim de yerliyse kullanalım da demiştim. Sağolsun arkadaşlar bu şekli getirmişler. Yerli malı kullanımı konusunda olumlu bir algı yaratılmalı. Türkiye’nin şu anda dünyaya 180 milyar dolar ihracat yapıyor. Bu ihracatta bütün sektörlerin payı var. Yani hiçbir şeyimiz eksik değil. Dünya her şeyi bizden alıyor. Bizim iç pazarda da kendimizi anlatmamız, dünyadaki başarımızı paylaşmamız gerekiyor. Mutfak sektörü olarak da yaklaşık 200 ülkeye ihracat yapıyoruz. Dolayısıyla bu ürünlerin kullanabileceği bütün standartlara sahibiz.

Davut Doğan (Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı) : Biz fuara Doğtaş ve Kelebek olarak değil de yeni yatak markamız Lova ile katıldık. Yerli ise yeriz, yerli ise kullanırız mottosunu destekliyoruz. İnşaat sektöründe DoğYap isimli yerli üretim markamız var, enerji sektöründe ise ortaklarımızla birlikte faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bir hidroelektrik santralimiz, 10 tane de farklı belediyelerin topladığı çöplerin yakarak işlediğimiz ve ayrıştırdığımız BioGaz enerji işimiz var. Yani çöpten elektrik üretiyoruz. Asıl işimiz mobilya. Şu anda Türk Kalite belgesi olan 35 ülkeye ihracat yapan 50’den fazla ülkede konsept mağazası olan Türkiye’nin ilk 500 şirketi içerisindeki üç gruptan biri konumundayız.

Melih Şahinöz (Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği -ETÜDER) Başkanı: Fuarlar, sektörün olmazsa olmazı ve bütün paydaşların birleşme, buluşma noktası. Eğer turizmi iyi yaparsak, gelen misafirleri iyi karşılarsak, buradaki ürünlerin ihraç edilme kabiliyetini arttırmış oluruz. Tedarik zinciri de bu açıdan önemli. Fuarların bu şekilde destek ve emek verilerek düzenli bir şekilde yapılıyor olması, sektörlere de aidiyet ve ciddiyet kazandırmasından dolayı fuarlara destek veriyoruz.

“Arnica yerli malı mı?” sorusuna, Arnica %100 yerli malı şeklinde cevap veren ARNİCA Yönetim Kurulu Başkanı Senur Akın Biçer de şöyle konuştu: Yerli malı kullanalım, özellikle Türk ise kullanalım” düşüncesinin sonuna kadar arkasındayız.

Zeki Açıkgöz (Türkiye Aşçılar Federasyonu -TAFED) Başkanı: Ülkenin üretim gücü olmazken bile okullarda yerli malı ile ilgili “Yerli malı yurdun malı, herkes bunu kullanmalı” sloganları vardı. Sektörlerde bilmediğimiz ve bilmemiz gereken konular ve firmalar var. Yurtdışı ürünlerini tamamen engelleyemezsiniz. Bu bir süreç, bir güvenilirlik. Dolayısıyla biz yerli ise yeriz derken hiçbir maddi amaç gütmeden ülkemizin ürünlerine sahip çıkmaya çalışıyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.