Çiğdem Mercan’ın yeniden İstanbul il Başkanlığına seçildiği, Demokratik Sol Parti (DSP) İstanbul il kongresinde Parti Başkanı Önder Aksakal, Atatürk’ün askerleri, Ecevit’in evlatları, değerli demokratik solcular sözleriyle hitap etdi.

Gayrettepe Point Barbaros Hotelde gerçekleşen İstanbul  il kongresine eski DSP Genel Başkanlarından Masum Türker, başkanlığı sırasında  “Vatandaş Bakışıyla İstanbul İlçelerinin Belediye Yönetişim Karnesi''nde en yüksek puan alan  Avcılar Belediyesi Geçen dönem Başkanı Handan Toprak, eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, DSP il-ilçe başkanları, teşkilat mensupları, STK temsilcileri katıldı  

Siyaseti Ecevit'ten öğrendiğini söyleyen, DSP Parti Başkanı Önder Aksakal partinin kurucusu ve onursal başkanı Bülent Ecevit'e duydukları saygı ve derin özlemi dile getirdi.

Bir Gazetecinin yazdıklarına cevap verirken sözlerinde Parti ilkelerini sıraladı. Halkın refahını tesis etmek için siyasi öğretilerle siyaset hayatını devam ettireceklerini ve Atatürkçü olan DSP'lilerin bu siyasi düstur neticesinde seçimlerde büyük başarılar elde ettiğini ve edeceğini vurguladı.

Başkan Önder Aksakal, Halkın artık gerçeği gördüğünü, tercih ve kararlarını değiştirmeye başladığnı, İnsanların bu ortamdan kurtulabilmek için tutunacak bir dal, sığınacak güvenli bir liman aradığını, o sağlam limanın DSP'nin ak güvercinli bayrağının altında olduğunun altını çizdi.  

Aksakal, toplumun tüm kesimlerinin Meclis'te temsil edildiği bir sisteme ihtiyaç olduğunu, yüzde 10 seçim barajının kaldırılması gerektiğini, Hazine yardımının adil bir şekilde partilere eşit olarak yeniden düzenlenmesinin önemli olduğunu vurguladı. 

Aksakal, “İstanbul, diğer illerden farklı olarak tek başına bir ülke boyutunda devasa bir metropoldür. Burada siyasi altyapının devam etmesi ve sürdürülebilmesi, diğer 80 vilayette harcanan emeğe eş değer sayılırsa abartmış olmayız. Dolayısıyla İl Başkanımız Çiğdem Mercan nezdinde, İstanbul örgütümüzün tüm yöneticilerine şükranlarımı sunuyorum."dedi.

İlçe başkanlarının konuşmasının ardından, Atatürk'ün ışığıyla, Ecevit'in yolunda yürüdük diyen DSP İsanbul İl Kadın Kolları Başkanı Kezban Uzuntepe yaptığı konuşmasının bir bölümünde; “Yüreklerimiz bir güvercin kadar yumuşak olsa da ilkelerimiz uğruna yumruklarımızın balyoz kadar sert olabileceğini, her türlü ihanet karşısında el ele, kol kola, kardeşçe durabileceğimizi, herkese gösterenleriz. Demokratik Solcu demek; Vatan, Bayrak, Onur, Gurur, Dik duruş demektir. Demokratik Solcu, bedel ödeyen demektir.”  ve son cümlelerinde “Dost, kardeş ve yoldaşız. İdealimiz bir, hedefimiz belli. Çanakkale gibiyiz, geçilmeyiz.”dedi.

İstanbul il Başkanı Çiğdem Mercan her zaman dile getirdiği yürekli gönüllülerden oluşan, her zaman birlik ve beraberlik içinde yürüyen, inanç ve sevgiyle bir birine kenetlenmiş bir öz veri hareketi olduklarını ve küllerinden doğan DSP’nin adım adım büyük bir kararlılıkla tekrar iktidar olacağına inandıkları güçlendiklerini söyledi..  

Adayların ismi okundu ve oylamaya geçildi.Oylamanın sonucunda İstanbul İl Başkanlığına, Çiğdem Mercan yeniden il başkanlığını olarak seçildi. Kendisine ve ekibine olan güvenden dolayı delegelere teşekür etdi. 

Seçim sonrası Avcılar Belediyesi Geçen dönem Başkanı Handan Toprak ile söyleşi gerçekleştirdik. Argüden Yönetişim Akademisi’nin, Sabancı Üniversitesi, Tüm İstanbul Muhtar Dernekleri Federasyonu ve ARGE Danışmanlık’la birlikte hazırladığı “Vatandaş Bakışıyla İstanbul İlçelerinin Belediye Yönetişim Karnesi”nde en yüksek puanı Belediye Başkanı döneminde Avcılar Belediyesinin aldığını hatırlatarak. Neden Eski partisinde aday olamadığını sorduk. 

Acı bir gülümsemeyle, Belediyelerin resmî beyanları; Stratejik Plan, Performans, Bütçe, Faaliyet Raporu Web Sitesinden resmî duyularından değerlendirmelerle, Objektif olarak toplanan ve analiz edilen verilere göre, 650 puan olarak 37 İstanul Belediyeleri içinde  iyi yönetişim en yüksek karne notunu almalarına rağmen, neden tekrar aday olamadığına anlam veremediğini belirtdi.

37 ilçenin baz alındığı çalışmada belediyeler; süreç yönetişimi, yönetişim ilkeleri ve öğrenme döngüsü gibi 3 ana başlıkta ele alındığını, ancak en düşük notu alan Belediye Başkanını tekrar aday gösterilmesine rağmen kendisinin gösterilmeyişini hala anlıyamadığını ifade etdi.

Yaptığı Deprem Stratejik çalışmaları içerisinde devam eden çalışmalarınında yarım kaldığını çok hizmet verdiği Avcılar Halkının depremden göreceği mağduriyeti dile getirdi. Sevdiği Halka bu hayati öneme haiz bireysel sorumluğunu yerine getirmek adına aday olmak istediğini söyledi.

Söylememesine rağmen, DSP den gelen daveti kabul etdiğini algıladık. Parti içinde hedeflerini sorduğumuzda, Diğer partiler ile uzlaşıcı politika izleyerek kurulacak ittifakla partiyi iktidara taşımak için tüm gayretiyle çalışmak olduğunu cevapladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.