Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü…”  Aydın için, Herodot bunu söylemişti… Evliya Çelebi de ‘Dağlarından yağ, ovalarından bal akan şehir’ diye anlatmıştı Aydın’ı…

 

Ekonomi Gazetecileri Derneği olarak Anadolu Buluşmaları kapsamında gittiğimiz Aydın’ın aynen anlatıldığı gibi olduğunu çıplak gözle gördük.

 

Zeytinden incire, kestaneden bala bereket fışkırıyordu. Bu durum kentte sanki biraz rehavet oluşturmuş gibi geldi bize… Orta gelir tuzağına ilk yakalanan Aydın olmuş belki de…

 

Bu tespiti kent yönetimi de fark etmiş… İşte bu yüzden adeta bir beyin fırtınası yaptılar bizimle… Yeni rehaveti nasıl aşarızın peşindeydiler. Yeni bir yol haritası arıyorlardı adeta…

 

 

 

Bu beyin fırtınasının başkanlığını Vali Yavuz Selim Köşger yaptı. Toplantının organizasyonunda Aydın Milletvekili ve Meclis KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş büyük katkı vermişti.

 

Açılışı Aydın Valisi Köşger yaptı. Kentin potansiyelinin üçte birinin kullanıldığının altını çizdi ve ekledi:

 

“Bu potansiyelin tamamını kullanmak istiyoruz. 700 milyon dolar olan ihracatı 3 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Bunun için konuyu ekonomi gazetecileri ile tartışmak bize hız kazandırır diye düşündük.”

 

Nitekim öyle oldu… Gelen sorulardan ilki nasıl yapacaksınız şeklinde oldu… İkincisi ise peki bunu yapacak ruhunuz var mı diye şekillendi.

 

 

 

Yanıt, Vali Yavuz Selim Köşger’den geldi. Öyle bildiğiniz gibi bürokrat bir Vali değildi çünkü… Kentin bütün rakamlarına hakimdi. Kentte ekonomi ile ilgili atılan adımların ya içindeydi ya da yakından takip ediyordu… Şunları söyledi:

 

“Aydın dünyanın en bereketli toprakları üzerine yaşıyor. Bu şehir, insanoğlu tarafından tarih boyunca bereketi nedeniyle hep tercih edildi. Mevlana bu kenti 'Bağlarından yağ, ovalarından bal akan kent' diye ifade ediyor. Şu anda 17 ilçemiz var ama bu coğrafyada 22 antik kent tespit edildi. Bu kentlerin altyapısı mükemmel. Bu nedenle ilk işimiz bu tarihi iyi değerlendirmek olacak. Kültür turizminde daha fazla pay almalıyız. Bu kentte tarih boyunca en ünlü filozoflar, bilim insanları yaşamış. Bunun için antik kentlerin kazı başkanlarını topladık. 'Birlikte ne yapabiliriz?' bunu değerlendirdik. Önümüzdeki dönemde bunun turizme yansımasını göreceğiz. Turizmin çeşitlendirilmesi bizim için çok önemli. Bunun ilk adımını böylece atmış olacağız.”

 

 

 

Türkiye’de turizmin ilk başladığı kentlerden biri olan Aydın bu konudaki kaybettiği mesafeyi çeşitlendirme yoluyla hızla geri almaya hazırlanıyordu.

 

Sonra Aydın Valisi Köşger devam etti:

 

“Aydın'da tarımda çok iyi durumdayız. Baldan süte, kestaneden incire kadar birçok üründe lider durumdayız. Ancak bunların iyi tanıtılması ve katma değerinin artırılarak pazarlanması gerekiyor. Zeytinde çok önemli bir proje geliştirdik. Dağlardaki yabani zeytinleri aşılamaya başladık. Çok da başarılı olduk. Dünyada ne kadar üretirseniz karşılığı olan bir incire sahibiz. Şu anda 80 bin ton civarında olan üretimi 100 bin tona çıkarmayı hedefliyoruz. Çünkü bu ürünün alıcısı hazır.”

 

Yani Aydın’ın tarımdaki üstünlüğü fark edilmiş ve bunun öne çıkarılması an meselesiydi. Aydın’ın bilinmeyen bir başka avantajı daha vardı… Vali Köşger şu sözlerle anlattı ve biz de ilk defa öğrendik:

 

“Aydın jeotermal kaynaklarda Avrupa birincisi. Ancak bunu yeterince kullanamıyoruz. Bu alanda yatırımlara başlandı. Her alanda jeotermal kaynakları kullanmayı hedefliyoruz.”

 

Sonra da yeni yol haritasının Aydın’ın nereye getireceğini özetledi Vali Köşger:

 

“Bütün bunlarla Aydın, 700 milyon dolarlık bir ihracat yapar hale geldi. Hedefimiz Aydın'ın ihracatını 3 milyar dolara çıkarmak. Hatta 5 milyar dolar gibi hedefler konuşuluyor. Bu Aydın için çok zor değil. Şu anda kent artı veriyor. Tespit ettiğimiz kadarıyla kent odaklanma sorunu yaşıyor. Bunu aşmak için yeni yol haritasını devreye sokuyoruz. Bütün kent olarak ortaklaşa yeni hedefe kilitleniyoruz. 22 Avrupa ülkesinin büyükelçisini kentte ağırladık. Çin büyükelçisini davet ettik. Çin zeytinyağını başka ülkelerden alıyormuş bundan sonra Aydın'a yönelecek. Hatta orada bir öneri geldi ve Asya büyükelçilerinin de davet edilmesi gündeme geldi. Asya'dan her yıl 140 milyon turist dünyayı geziyor. İlk etapta bunun 1.4 milyonunu Aydın'a getirsek kentin turizmde çehresi değişir.”

 

AYDIN İÇİN SAVAŞIYOR

 

Toplantının mimarlarından biri de AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş’tı. Bize üç T’yi anlattı ve şöyle devam etti:

 

“Bu topraklara dokunduğunuzda sonuç alıyorsunuz. Çine Organize Sanayi Bölgesi'ne bir dokunduk, yüzde 100 doluluğa ulaştık. Seramik üretiminde çok önemli bir mesafe aldık. Çok önemli yatırımcıları Aydın'a getirdik. Aydın'ın hak ettiği yerde olmadığını düşünüyorum. Bunun için kentin ortak akılla yeni atılımlar yapması gerekiyor. Aydın'ın markaları olmalı, kestanede marka çıkarmalı. İnciri eczanelerde satılacak hale getirmeliyiz. Markalarımız olursa, zenginleşiriz. Sattığımız ürün daha fazla değer kazanır. Aydın'da serbest bölge kurulması için çalışmaları hızlandırdık. Serbest bölge ürünlerimize büyük katkı yapacak. Bire sattığımızı, beşse satacağız. İşte o zaman 3 milyar dolar ihracat hedefini de aşarız. Zaten ticaret fazlası veriyoruz. Bunu artırıp Türkiye ekonomisine de katkı yapmalıyız.

 Mustafa Savaş Aydın ile yatıp Aydınla kalkan bir milletvekili. Bankacı kökenli. Bankacılık döneminde bu yana hep Aydın için bir şeyler yapıyor. Bu yüzden bütün esnaf kendisini yakından tanıyor. Sadece esnaf değil. Herkes ile barışık bir isim. Aydın’ın daha iyi yerlerde olmasını istiyor.”

TURİZM İLE İLGİLİ İKİ ÖNEMLİ ÖNERİ

 

Toplantıda turizm konusunda iki önemli isim söz aldı. Önce Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı konuştu…  EGD üyelerini Kuşadası’nda görmekten dolayı mutluluk duyduğunu dile getirdi ve ekledi:

 

"Kuşadası'nın turizm sezonunda artan nüfus yoğunluğuna göre farklı kategorize edilmesi gerekiyor. Ödeneklerin buna göre şekillendirilmesini talep ediyorum ve turizm illeri kurulmasını öneriyorum."

 

Sonra KODER Yönetim Kurulu Başkanı Tacettin Özden de Kuşadası'nın turizm açısından önemli destinasyonlardan biri olduğuna dikkati çekti ve "Son dönemde biraz geride kaldık. Bunu hak etmiyoruz. Turizmde çeşitlendirmeye gitmemiz lazım. Kuşadası'nı gemi bekleyen bir turizm kenti olmaktan çıkarmalıyız. Kongre turizmini yeniden canlandırmalıyız" değerlendirmesini yaptı.

 TOPLANTIYA KATILANLAR

 

Yavuz Selim Köşger, Aydın Valisi

 

Mustafa Savaş, Milletvekili

 

Kuvvet Erim, Milletvekili

 

Metin Yavuz, Milletvekili

 

Hakan Ülken, Aydın Tic. Odası Başkanı

 

Mehmet Yunus Şahin, Aydın San. Odası Başkanı

 

Murat Yılmaz, Aydın Kültür Ve Turizm Müdürü

 

Ahmet Ökdem, Aydın İl Tarım Müdürü

 

Fevzi Çondur, Aydın Tic. Borsası Başkanı

 

Akif Balta, Aydın DSİ Bölge Müdürü

 

Şeref Yazıcı, Aydın İl Ticaret Müdürü

 

Tunay Çoban, Aydın Bilim Sanayi Müdürü

 

Halil Özoğul, YİKOB Müdürü

 

Armağan Aydın, GEKA

 

Mustafa Bozkurt, TKDK İl Koordinatörü

 

Emine Mine Sert, Aydın Çevre ve Şehr. Md. Yrd.

 

Tacettin Özden, Türkiye Otelciler Federasyonu

 

Naile Çukurova Göçen, Pine Bay Hotel

 

Tevfik Bağcı, Peninsula Turizm

 

Veysel Ay, Palmwings Hotel

 

Serdar Akdoğan, Kuş. Tic. Odası Başkanı

 

Serdar Köroğlu, Charisma Hotel

Rıza Esen, Ephesia Hotel

Aziz Güngör, Ege Port Liman

Hüsnü Uçar, Sealight Hotel

Mustafa Gökçe, Galileo Travel

 Rumi Doğay, Aqua Fantasy

Murat Üner, Ramada Hotel

Deniz Köse, TÜRSAB Byk

Hikmet Atilla, Didim Tic. Oda Bşk.Yrd.

Ahmet Çalım, Kuş. Esnaf Odası Bşk

Ozan Sayın, Rehberler Odası

Muşti Demiroğlu, Batıhan Hotel

Gülcan Akbulut, Akbulut Hotel

Ömer Özmen, Ak Parti Aydın İl Başkanı                   

 Ekonomi Gazetecileri Derneği Üyeleri

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5