Medyafors Fuarcılık tarafından, UFRAD desteği, ERA Real Estate ana sponsorluğu ve A Para ana medya sponsorluğunda gerçekleştirilen “Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı” bu yıl Ulusal ve global ölçekte markalara ve on binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Yabancı yatırımcılarında ajandasında ilk sırada yer alan ve Franchise sektörünün kalbinin attığı bu fuar, gıdadan ev dekorasyonuna, gayrimenkulden güzellik merkezlerine, spor merkezlerinden, kafelere, kuru temizlemeden teknolojiye, otomotive, bilişimden yayıncılığa kadar geniş sektör yelpazesinden katılımcıların yer aldığı fuar büyük bir network alanı oluşturdu. Şirketlere yeni şubeler açarak büyüme fırsatı sunan bu fuar, meydana getirdiği iş hacmi ile her geçen yıl olduğu gibi bu yılda önemli başarılara imza attı. KOSGEB’in de desteklediği fuar, istihdam oluşturma ve yeni iş alanları açma anlamında Türk ekonomisine önemli katkılar sağlamakla birlikte ziyaretçi, katılımcı sayısı ve yarattığı iş hacmi açısından her geçen yıl önemli başarılara imza atıyor. Bu yıl 17.si yapılan, Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı 10-13 Ekim 2019 tarihleri arasında CNR Fuar Merkezi'nde gerçekleşti.

Fuarda İlgi Odağı Lezzet Noktaları Oldu

Ancak bu sene fuarda gözde şirketler ve ilginin odak noktaları hep lezzet dağıtan firmalar oldu. Baklavacılardan dönercilere, pasta kafe üreten yerlerden lahmacunculara kadar fuar alanının birçoğunu kaplamışlardı. Bereket Döner, Kafe konseptlii 1453 Osmanlım, Siirtli hemşerim ancak Gaziantep’te üretim yapan Nacaroğulları baklava vs. gibi. Ben şeker hastası olmama rağmen bunların hepsinin tadına baktım. Medyafors Fuarcılığın sahibi Özhan Erem bey’in ciddi gayretleri ve çabası sonucu gerçekleşen Fuar ülkemizin gururu olmaya devam ediyor. Benim bizzat görüştüğüm, Venezuela ve İran’dan yetkililer vardı. Birçok ülkeden ve yurtiçinden yatırım düşünün binlerce insan fuara akın etti. Barış Pınarı harekâtından dolayı da çok sade bir törenle açılış kurdelesi kesildi. Çok duyarlı bir davranış tebrik ederim.

Gastronominin Nabzı da bu Fuarda Attı Denebilir

Bu fuar özellikle gastronomi sektörünün nabzını tutmaya devam ediyor. Türkiye’nin çeşitli illerinde Anadolu Mutfağına hizmet veren lezzet elçileri ve mekânlarına, Uluslararası Diplomalı Jüriler tarafından aylardır üzerinde çalışılmakta olan Üstün Lezzet Ödülü verildi. On binlerce girişimciyi markalarla buluşturmakla birlikte önemli iş birliklerine ve iddialı projelere de ev sahipliği yapmakta ve her yıl girişimcileri markalarla buluşturmanın ötesinde, birbirinden iddialı projelerin de gün yüzüne çıkmasını da sağlamaktadır. Türkiye’nin En Kapsamlı Gastronomi Etkinliği de Franchising sektörünün en önemli platformlardan biri olan Bayim Olur musun Fuarında gerçekleşti. “Anatolian Salon Culinary Competition” ile gastronomi sektörüne damgasını vuruyor. 100’ü aşkın ülkeden sektör profesyonellerini, yerel ve uluslararası katılımcılarla İstanbul’da buluşturdu. Bu yıl Aşçılar ve Gastronomi Derneği ile Altınkepçe Turizm ve Aşçılar Derneği, Çanakkale Aşçılar Derneği de bu fuarda idi.

Başarılı Bir Fuar oldu

Bu fuarın çok başarılı geçtiğine inanıyorum. Bir taraftan ekonomik sıkıntılar, diğer taraftan Barış Pınarı harekatı gölgesinde gerçekleşen fuarın, tüm bu zorluklara rağmen yeterince katılımcıyı çekmeyi başardığına şahit oldum. Neredeyse fuarın tüm günleri oradaydım. Hele ilk gün Güvenilir ürün Platformunun düzenlediği ve Celal Toprak beyin moderatörlüğünü yaptığı Panel çok verimli oldu. Katılımcılar gerçekten konusuna hakim kişilerdi. 10 Ekim Perşembe saat 12:45-14:00 arasında gerçekleşen “Güvenilir Ürün Platformu” paneline tüm güvenilir ürün gönüllüleri katılım göstermişti. Panelistler, Prof. Dr. Özer Ergün, İlhan Erkan, Melih Şahinöz, Ahmet Özer gerçekten dinleyenleri mest eden konuşmalar yaptılar. Hemen ardından ödül törenine geçildi. Karaköy Güllüoğlu Nadir Güllü’den tutun Dr.Salt Sıvı Tuz üreticisi Mahmut Küçükdoğana kadar birçok kişi Güvenilir ürüne yaptıkları katkılardan dolayı ödül aldılar.

Neden Bayilik almalıyım?

Franchising sistemi Kısaca başarılı bir markanın isim hakkının kullanılması demektir. Veya “Yetkinliğini ve lezzetini ispat etmiş bir markanın, bir satış sistemi tekniğiyle, markanın desteği ve güvencesi altında, işletmelere mal ve hizmet dağıtımına yönelik olarak belli bir bedel karşılığında yapmış oldukları bağımsız bir ticari çalışma şeklidir.”

Birkaç yıldır bayim olur musun fuarına giderim. Elbette daha çok Gastronomi ve yemek sektörü ağırlığı olmasından dolayı da ilgimi fazlasıyla çekmektedir. Burada kesin olarak söylemeliyim ki işinizi büyütmenin yolu bu tür fuarlara katılmaktan geçer. Bu yıl kaçırdıysanız bile her yıl mutlaka gitmelisiniz. Yemek sektöründe bir şekilde işini büyütmek isteyenler bu fuarı kaçırmamalı. Ve bayilik almayı veya vermeyi düşünen bir işletme iseniz öncelikle bu fuara gitmeden önce Franchising sistemini iyi bilmeniz ve detaylıca konuya vakıf olmanız gerekir diye düşünüyorum. Bu fuara giden ziyaretçi veya katılan bir katılımcı iseniz bu sistemi bilmek zorundasınız. Franchising veya bayilik sistemini inceleyip yazıma konu ederken, elbette kendime göre uzmanlık alanım olan Gastronomi açısından sorguluyorum. Yoksa Gastronomi dışındaki sektörler açısından herhangi bir değerlendirme yapmıyorum ve bu değerlendirmelerimi diğer sektörler dikkate almazlar ise sevinirim.

Marka Hikayen

Her markanın ikna edici bir hikâyesi olmalıdır. Ancak çok etkili bir hikaye ile hedef kitleye ulaşılabilir ve amaçlanan etki ve sonuç ortaya çıkartılabilir. Her hangi bir marka bayiliğini almak demek, o markanın potansiyel müşterilerinin hayallerini de satın almak demektir. O markanın bayiliğini almak demek, o markanın müşterilerinin beklentilerini karşılamak, düşündüklerini anlamak ve belki onları şekillendirebilmek demektir. Gastronomi sektöründe artan, sertleşen rekabetin sektörün tüm oyuncularını hatta köklü ve etkili firmalarını dahi çok feci etkilediğini görmekteyiz. Şimdiye kadar hiç bayilik vermeyen markaların dahi yeni yeni bu işlere girmesi bu sistemin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha bize göstermiştir. Franchising sistemi müşterinin ve marka hedef kitlelerinin kendilerine yönelik davranışlarını etkilediğini göstermektedir. Harika bir iş fikri ve iyi bir marka dahi, potansiyel franchiserların asla satın almadığı durumlarda hiçbir değer taşımaz ve taşımıyor da, hâlbuki olağanüstü bir Franchising modeliyle birleştirilen bir sade fikir bile çok başarılı olabiliyor.

Gastronomi sektöründe bayilik sisteminin daha iyi anlaşılması için başta birkaç soru ile başlayalım.

Farklı ustalar eliyle aynı lezzet yakalanabilir mi?
Gıdada ve özellikle lezzet noktasında Franchising mümkün müdür?
Standardizasyon, endüstriyelleşme, merkezi üretim, soğuk zincir vs. gibi sistemler lezzetlerden bizi uzaklaştırır mı?
Çok önemli yiyecek markaları kendilerine göre iyi bir sistem kurgulayarak bayilik sistemiyle büyümeyi hedeflemektedirler. Hiç bayisi olmadığını iddia eden markalar ile lezzet rekabeti yapabilir mi?

Franchising Konusu

Tüm bu soruların cevabını bulmak için bahsettiğim gibi Franchising sistemini iyi bilmek gerekir diye düşünüyorum. Bu sistemi tam bilmeden girenler, büyümeye giden yolda kan kaybedilebilir ve belki eski orijinal markasını ve lezzet noktası olma özelliğine dahi zarar verebilir. Bayilik sistemi ile büyümek isteyen bir lezzet mekânının, lezzeti koruma garantisini, güvenilir olduğunu, sistemin sağlamlığını, tedarik zinciri modelinin sağlamlığını, karlılığını, hikâyesini vs. özetle neden tercih edilmesi gerektiğini iyi anlatması gerekiyor. Yoksa aksi takdirde neden tercih edildiğini anlatamaz ise Franchising sistemi tam bir fiyaskoyla sonuçlanabilir. Şöyle bir örnekle devam edelim. İyi bir baklava ustasısınız. Mekan açtınız çok güzel iş yapıyorsunuz. Lezzetinize doyum olmuyor. Yanınızda ustalar da yetişmeye başladı. Biraz daha büyümek istediniz. Franchising sistemi ile bayilik vermeye başladınız. Ancak açılan yerlerde kaliteyi tutturamadınız. Ustalar sizin gibi baklava hamurunu açamadı ve bayilerde baklavaların kalitesi bozuldu. Sonuçta bayiler sıkıntı yaşar diye düşünmeyin. Gün gelir problemi sizde yaşamaya başlarsınız. Çünkü sizin isminiz kötü diye duyulmaya başlar. Ve marka biter. Hâlbuki sistem iyi kurgulansa senin adını taşıyan markan bayiler vasıtasıyla birçok yerde duyulmaya başlar ve kalite standart hale gelir. Ve markan büyür.

Franchising Sistemi Nasıl İşliyor

Bir de bunu sadece reklamla yapmak isteyenler olabilir. Benim kanaatime göre bu da asla mümkün değildir. Reklam elbette olmalıdır, ama tek başına kesinlikle yeterli değildir. Hızla karar vererek reklamla gelen kişiler markayı yanıltabilir. Talep hızlı patlar ama gerçekten o işi yapacak kişiyi bulmakta zorlanılır. Çünkü reklam biraz abartı ile yapılmakta ve bu vasıtayla gelenler gerçek vakalarla karşılaştıklarında bocalamaktadırlar. İşte bunun içindir ki Franchise verenler ile potansiyel franchise almak isteyenleri bir arada toplamak çok önemlidir. Bu açıdan “bayim olur musun fuarı” çok değerli bir iş yapmaktadır. Nedeni ise aslında çok basittir. Özellikle lezzet satan bir mekan iseniz, önce lezzetinizi tattırmak zorundasınız. İyi bir markaysanız, sizi ileriye taşıyacak çok iyi girişimcileri ancak lezzetinize meftun bırakarak seçebilirsiniz. Bunun içinde tabiri caizse görücüye çıkmanız lazım. Alıcılar sizi seçecek ve sizde onları seçeceksiniz. Sizin sisteminize uyan ve başarılı olabileceğine inandığınız girişimciye bayilik vererek ve lezzetlerinizi muhafaza ederek ancak bu şekilde devam edebilirsiniz. Yoksa sadece belirlenen bir Franchise bedelini veren her girişimciye bayilik verirseniz ve özellikle Gastronomi sektöründe iseniz işin sonu başarısızlıkla sonuçlanabilir. Ve siz endüstriyelleşmiş ve lezzeti pek önemsemeyen bir marka haline gelirsiniz. En az sizin kadar bu işe inanmış, ustalarını iyi yetiştiren onlara emek veren girişimcilerle bu markanız büyümeye devam ederek lezzeti muhafaza edebilirsiniz, aksi halde küçülür ve bir zaman gelir yok olursunuz.

Özellikle bu sistemin başarılı olması yerli markalarımız için çok önemli olup büyüme yolunda atılan adımların ilkidir ve belki aslında bu işin çekirdeğidir. İster yüzlerce franchise sahibi olun, ister yeni bir girişimci olun, ilk amacınız sahibi olduğunuz ticari işletme modelini ve markasını franchising sistemi ile büyütmek olmalı. Ya da geliştirmek olmalı. Bunun için de uygun ve güvenilir yatırımcılara ulaşmak ve onları ikna etmek için uygun platformlar oluşturulmalı. Bayim Olur musun Fuarı da bu tür platformların vazgeçilmezleri arasındadır. Ne kadar çok katılımcı ve girişimci olursa o kadar Pazar büyür ve Türk Marklarına yeni imkânlar açılır.

Tedarikçi firmaların Franchising sisteminde önemi

Günümüzde birçok marka, otel, restoran zinciri, hastane, okul ve fabrika malzeme tedarikini profesyonel şirketlere yaptırmaktadır. Artık şartlar çok değişti, beklentiler yükseldi ve iş akışları çok farklılaştı. Artık görevli personelin yerinde bu işi yapan uzman şirketler, listelerin yerinde bilgisayar sistemleri ve yazılımlar var. Dolayısıyla Tedarikçi firmalar, Franchise veren markaların da verdiği hizmetlerde, büyük bir öneme sahip. Markalar tedarikçisini de Katılımcı ve ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılanacağına inanılan bu fuarda seçecek. Bu yıl da Franchise veren markalar, ürün ve hizmet tedariki sağlayan tedarikçi firmalar ile görüşmeler yaparak ileriye dönük çalışmaların temellerini atacaklar. Bayilik veren bir markanın Altyapısı, müşterileri, pazarlama planları, lojistik sistemi ve reklam çalışmalarınızın hepsi hazır olsa dahi tedarik sistemi iyi olmazsa adım atması mümkün değil. Kendini yeni sistemlere adapte eden tedarik pazarı franchise sektörüne paralel olarak son yıllarda giderek büyümektedir.

Her geçen gün gelişen ve büyüyen franchise sektörünün ihtiyaç ve taleplerini karşılamaya çalışan tedarikçi firmalar, aynı zamanda hem istihdama da katkı sağlıyor hem de hedeflerini büyütüyor. Bu kapsamda, girişimci ve zincir markalar Bayim Olur musun Fuarında, bu sistem sayesinde Türkiye’nin dört bir yanında büyüyen firmalar ile tedarikçilerini bir araya getiriyor. Fuar, 3’üncü kez ‘Tedarikçi Özel Bölümü’ ayrıcalığıyla franchise veren markaları ürün ve hizmet tedariki sağlayan markalarla yüz yüze getirmeye hazırlanıyor. Bu ayrıcalık sayesinde tedarikçiler birer ziyaretçi olmanın ötesinde katılımcı rolüyle bayilik veren firmalarla aynı çatı altında buluşuyor. 4 gün boyunca tedarikçi ve markaların birbirini tanıma olanağına sahip olması yapılacak karlı işbirliklerinin habercisi oluyor.

ÖZETLE

Kapılarını Tüm Lezzet Severlere Açan Bu Lezzet Fuarına İnsanlar Neden Tercih Etti?

Sunduğu olanakları ve dinamik yapısıyla Bayim olur musun Fuarı yine tüm beklentilerin ötesine geçti. Markalara büyüyerek zincirleşme fırsatı sunan, girişimcilere ise kendi işini kurma imkanı veren ülkemizin ve bölgenin ilk ve tek franchising fuarı “Bayim Olur musun ‘da dört gün fuar boyunca etkinlik programında seminerler, katılımcı sunumları, şef şovları, yarışmalar ve tadım şovları ile sektörün üst düzey karar vericileri, ünlü şefler bir araya geldi.
Bu fuar sayesinde Franchising sistemine aktarılacak olan 1 milyar dolarlık hacim ile birçok sektöre taze kan girecek. Pazar büyüklüğü 50 milyar dolara ulaşan franchise sektörüne, 4 günde 1 milyar dolarlık hacim kazandırmayı hedefliyor.
Sektöründe etkili birçok marka ve tedarikçi bayim olur musun’ da bir araya geldi.
Özellikle yemek işiyle ilgilenmek isteyenler bu fuarda sunulan büyük imkânları gördü.
Özellikle yeni girişimcilere bu fuarda çok cazip fırsatları görme imkanı elde etti.
Yabancı ülkelerde Türk markalarını temsil etme imkânları,
Kazandıran franchise teklifleri alternatifli olarak karşınızda,
Türk Markaları için dünya sahnesinde olma vakti vs.

​​​​​​​

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.