İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay ve metro duraklarına Çince durak isimlerini asması birçok kişi tarafından hayretle karşılandı. Sosyal medyada bu uygulamaya karşı gelenleri ve hatta durak isimlerini kimi yerlerde sökenleri bile gördük. Birçok dostum gündemi takip ettiğim için “Yahu bu Çince yazılar ne oluyor Allah aşkına ?” diye bana bunun sebebini bilip bilmediğimi sordular. Karışık gündemden yorulan ve artık haber dahi izlemekten kaçınan birçok kişi ne olup bittiğini anlamadan şaşkın bir vaziyette bu yazıların önünden geçip duruyorlar. 

Mevcut siyasi ortamın oluşturduğu aşırı rekabetçi atmosferden dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu uygulaması sert bir tartışma ortamına çekildi. Uygur Türkleri’nin Çin ile yaşadığı büyük kriz hatırlatılıp soydaşlarımıza karşı bir saygısızlık yapıldığına dair görüşler ortaya atıldı. Daha sonra yapılan açıklamalardan Çin ile dostluk antlaşmasının yapıldığını ve buna bağlı olarak ekonomik işbirliği yolunda önemli adımların atıldığını öğrendik. Tekrarlanan seçimden sonra siyasi gündemin odak noktalarından birinin İstanbul olmasından dolayı Çin konusu tramvay ve metro durakları aracılığıyla açığa çıkmış oldu. Aslında mesele o kadar geniş kapsamlı ki, işin perde arkası denilen gelişmelerin işte tam bu noktada konuşulması gerekiyor. Çin ile olan ekonomik ve sosyal ilişkiler hem devletin hem de özel sektörün kontrolünde uzlaşmayla ilerliyor. Yani Çince durak yazıları “belediyenin garip tercihi” falan değil. Türkiye Cumhuriyeti Asya’dan gelen bu büyük ekonomik rüzgârı çoktan kabullendi. Yenidünyada ayakta kalabilmek ve çağı yakalayabilmek adına herkes yelkenini bu rüzgârla şişirmeye odaklandı. 

Herkes bu Çince durak yazılarına odaklanırken Eylül ayında Çin’e göz kırpan nice faaliyetimizi herkes gözden kaçırdı. Vodafone Arena’da 23 Eylül’de oynanan Beşiktaş-Başakşehir karşılaşması sırasında saha kenarındaki panolarda “Çin Halk Cumhuriyeti’nin 70. yıldönümünü kutluyoruz” yazıları yazılarak kutlama mesajları yayınlandı. Önceki Beşiktaş Başkanı Fikret Orman maç öncesinde düzenlenen törende Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarını kutladıktan sonra Büyükelçi Deng Li ve Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei'ye hediyeler takdim etti.

 23 Eylül’de oynanan Beşiktaş-Başakşehir karşılaşması sırasında saha kenarındaki panolarda “Çin Halk Cumhuriyeti’nin 70. yıldönümünü kutluyoruz” yazıları yazılarak kutlama mesajları yayınlandı

Başkent Ankara’da ise şehrin sembolik mekânlarından Atakule, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun yetmişinci yıldönümü nedeniyle kırmızıya büründü. Atakule'ye 23 Eylül’de saat 18.00-24.00 arasında "Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü kutlu olsun" cümlesi Çince olarak yansıtıldı. 

“Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü kutlu olsun"

2007 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Şanlıurfa milletvekili olarak seçilen, geçmişte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanlık görevini de üstlenmiş olan ve şu anda Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliği görevini sürdüren Abdulkadir Emin Önen Şanlıurfa’nın tanıtımında etkili bir rol üstlenmiş durumda. Önen, Şanlıurfa’nın sahip olduğu yatırım potansiyelinin Çinlilere anlatılabilmesi için Karacadağ Kalkınma Ajansı’na Çince kitapçıklar hazırlaması gerektiği fikrini verdi. Geçen yıl Şanlıurfa’dan Pekin ve Guangzhou’ya giden 10 kişilik heyet Çinliler ile temaslarda bulundu ve nihayetinde Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nin 7 adet parseli Çinli yatırımcılara ayrıldı. 

Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen

2005 yılında Forbes tarafından Çin’deki en iyi ticari şehir olarak seçilen Yiwu ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.  Ağustos ayında imzalanan protokole ilişkin Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör: "Biz tabi dondurmanın, kuyumculuk sektörü ve mutfak eşyalarının başkentiyiz. Bu kardeşlik protokolü Çin-Türkiye yerel yönetimleri arasında iş birliğini geliştirmesi yönünde önemli bir adım olacak" diyerek memnuniyetini belirtti. Bu protokol vasıtasıyla Şanlıurfa’ya gelen Çin heyeti Mado markasının dondurma fabrikasını da ziyaret etti. Yiwu Belediye Başkanı Yardımcısı Duo Jia dondurmadan çok keyif aldıklarını söyledi. Mado markasının Çin pazarı ile olan ilişkilerinin de gün geçtikçe gelişme göstermeye devam ettiği bilinen bir gerçek. 

 Yiwu Belediye Başkanı Yardımcısı Duo Jia  ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör

Bütün bunlar henüz birkaç ay öncesinden bu zamana kadar yaşanan gelişmelerden sadece bir kısmı. Çin, dünyada her yerde etkili olmaya ve yatırımlar yapmaya devam edecek. Çeşitli sebeplerden ötürü kaynak sıkıntısı çeken ya da ekonomisini hareketlendirmek isteyen birçok kuruluş veya kişi Çin’in kapısını çalmaktan vazgeçecek gibi görünmüyor. 21. yüzyılı “Asya Yüzyılı” olarak adlandıranlar bu etkinin gittikçe daha da büyüyeceğini öngörüyor. Çin Arktika’da bile ağırlığını koyacak girişimlere imza atıyor. Kutuplardaki buzların gittikçe erimesiyle açığa çıkan enerji kaynakları için karşı karşıya gelen ülkelerin (Rusya, ABD, Kanada, Finlandiya, İsveç, Danimarka, Norveç) meydana getirdiği Arktik Konseyi’nde dahi gözlemci ülke olarak yer alıyor. Kutup yarışı olarak adlandırılan geleceğin soğuk savaşında Arktika’da sınırı olmamasına rağmen Rusya ile işbirliği yaparak gözlemci olarak da olsa ben de varım diyor. Kutuplarda dahi dizginlere hâkim olmaya çalışan bu güçle herkes işbirliği yapmayı kabul etmiş gibi görünüyor.  

Arktika

Yüreğimizi acıtan Uygur Türkleri meselesine gelecek olursak; Türkiye Cumhuriyeti olarak Çin’deki soydaşlarımızın şartlarını iyileştirmek için Asya coğrafyası ile diplomatik ilişkilerimizi sağlamlaştırıp buralarda ekonomik köprüler inşa etmek zorundayız. Birçok Türk girişimcinin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve yerel yönetimlerin Çin ile kurdukları ilişkiyi göz önüne alacak olursak buna dair ciddi bir çaba olduğunu rahatlıkla görebiliriz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.