Gün geçtikçe ekonomi ve turizm alanında etkisini arttıran Çin, dünyaya “Hazır mısınız?” mesajını vererek China Ready&Accredited programını ön plana çıkarıyor. Program, Çin’den gelecek olan turistlerin veya iş insanlarının bilinmesi gereken özelliklerini, kültürel kalıplarını, Çinliler hakkında bilgisi olmayan işletmelere ya da bireylere öğretmeyi amaçlıyor. Bir turistik işletme örneğinden yola çıkacak olursak, bu işletmede çalışan bir resepsiyonistin ya da garsonun Çin kültürü hakkında bilgili olmasını sağlayacak bir eğitim programının dünya ülkelerinde hayata geçirilmesinin hedeflendiğini söyleyebiliriz. Bu süreç de “Çin’e hazır olmak” sloganıyla öne çıkıyor. Dünyaya açılmaya başlayan Çin: “Artık herkesle tanışma vakti geldi” diyor.

China Ready&Accredited programı

Programın ilk başladığı ana merkez Avustralya. Bunun sebebi Çinli turistlerin bu kıtaya fazla rağbet göstermeleri. Çin’deki orta sınıf refahının yükselmesiyle yurt dışını ziyaret eden turistler ilk olarak Çin’e yakın olan turistik bölgelere gidiyorlar. Avustralya da bu bölgelerden bir tanesi. Burayı sıklıkla ziyaret eden Çinli turistlerin alışkanlıklarını, kültürel özelliklerini daha iyi analiz edip onlara kaliteli hizmet sunmak isteyen Avustralya bu programın önemli merkezlerinden biri oldu bu sebeple.

Orta sınıf refahının yükselmesi ile yurt dışına giden Çinli turist sayısı büyük artış gösterdi

China Ready&Accredited programını zamanla her yere yaymayı hedefleyen Çin dünyaya turistik veya ekonomik amaçla açılan vatandaşlarının yabancı kültürlerle daha iyi etkileşim kurmalarını hedefliyor. Program bu sebeple, Çin ile ilişkilerini geliştirmek, ekonomik köprüler kurmak isteyen seyahat acentelerini, otel işletmelerini, tüzel kişiliğe sahip kuruluşları da yakından ilgilendiriyor.

500 milyar dolar Çin yatırımı

  • chinareadyandaccredited.com sitesine girdiğiniz zaman sizi çeşitli başlıklar karşılıyor:
  • “Gelecek 5 yıldan sonra Çin 10 trilyon dolar ithalat yapacak”
  • “Çin’in yurt dışı yatırımları 500 milyar doları bulacak”
  • “Yurt dışını ziyaret edecek Çinli turist sayısı 400 milyonu geçecek”

Bütün bu başlıkların ardından yeni kapıları açmaya davet ediliyorsunuz. Bu kapılar da geleneksel Çin motiflerini barındıran kapılarla sembolleştirilmiş. Geçitlerin ardında kocaman bir Çin dünyası olduğu ve büyük fırsatların sizi beklediği ifade ediliyor: “Eğitim ve akreditasyon” ,“Pazarlama fırsatları”, “Etkili yol arkadaşları ve insanlar” başlıklarıyla bu programın çeşitli yollara ayrıldığı mesajı veriliyor.

Solda sağa: “Eğitim ve akreditasyon”- “Pazarlama fırsatları”- “Etkili yol arkadaşları ve insanlar”

Türkiye’nin Çin’e açılan kapısı

Bu programın Türkiye’de de bir kapısı olacak. Türk- Çin Kültür Derneği Başkanı İrfan Karslı China Ready&Accredited-CRA programını Türkiye’de de hayata geçireceklerini ifade ediyor. Çin’den büyük bir turist dalgası bekleyen Türkiye’deki firmalar gelecek olan turistlerin kültürlerine, nelerden hoşlandıklarına ve nasıl yaklaşmaları gerektiğine dair bilgileri bu kanalla öğrenebilecekler. Programa katılan işletmeler eğitim sonrası logolu stickerlarını edinip akredite olduklarını tesislerinde sergileyebilecekler. Böylelikle tesise giriş yapan Çinli turist “ Burada bizi anlayanlar var” diyerek kendini daha rahat hissedecek.

Türk- Çin Kültür Derneği Başkanı İrfan Karslı China Ready&Accredited-CRA programını Türkiye’de de hayata geçireceklerini ifade ediyor

Dünyanın her yerinde hayata geçirilmesi hedeflenen bu program internet sitesinde iki farklı yol sunuyor: Bireysel kapı ve kurumsal kapı. Kurumsal anlamda Çin ile irtibata geçmek isteyen işletmeler veya tüzel kişilikler bu “kurumsal kapıyı” aralamayı tercih ederken, kişisel olarak Çin dünyasına girmek isteyenler “bireysel kapıyı” aralayacaklar. Bakalım ilerleyen süreçte Türkiye’den Çin’e hangi kapılar açılacak. Siz hangi kapıyı tercih edersiniz?

Solda kurumsal, sağda bireysel kapı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5