banner25

Genç bir girişimci olarak Ömer Nart e-ticaretteki başarısını şimdilerde e-ihracata kaydırma çalışmaları yapıyor. Çok kısa bir süre sonra ticaretin e halinin öne çıkacağını vurguluyor Ömer Nart ve şöyle devam ediyor:

“Bizim işimiz şirketlerin bu konudaki işlerini kolaylaştırmak, işbirliklerinin gelişmesini sağlamak, işbirliğinden güç doğmasını sağlamak.”

İşte bu anlayışla 2008 yılından bu yana e-ihracat girişimlerini sürdürüyor ve 2017 yılında uluslararası e-ihracat platformu WORLDEF‘i kuruyor.

WORLDEF kısa sürede Türkiye’de ve dünyada e-ihracat trendlerini belirleyen etkinliklere imza atıyor. Son olarak e-ihracatın Davos’u dedirtmeyi başardılar. World E-Commerce Forum’u İstanbul’da gerçekleştiren Ömer Nart ve arkadaşları tam 34 ülkeden 20 bine yakın katılımcıyı buluşturdu.

WORLDEF Başkanı Ömer Nart İstanbul etkinliğinde pazaryerleri ile satıcı ve alıcıları buluşturma başarısı gösterdiklerini belirtip gelecek yıl ki hedefi 100 bin kişinin katılımı olarak koydu. Başarmamık için hiçbir neden yok…

Bu yıl yapılan WORLDEF İstanbul etkinliğinin en önemli toplantılardan birinde patronların e-ihracat konusundaki tavrı masaya yatırıldı.

İşte bu toplantıda Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat’a, “WORLD ECOMMERCE FORUM’ özel ödülü verildi.

“Perakendenin Patronlarının E-ihracat ile Sınavı” oturumu kapsamında verilen ödül, e-ticaret ekosistemine katkılarından dolayı sunuldu.

Plaketi Ahmet Bolat adına Türk Havayolları Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, Worldef Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Nart ve panelin yöneticisi Celal Toprak’ın elinden aldı

Ahmet Bolat’ın selamlarını ileten Ahmet Olmuştur, “Böyle önemli bir etkinlikte e-ticaret ekosistemine katkılarımız ödüllendirilmiş. Bu ödülü de almak bana kısmet oldu. Bunun. İçin çok teşekkür ederim. Bu başarıda pay sahibi olan tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürerek e-ticaret alanının ve dolayısıyla ülkemizin gelişimine katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Şimdi gelelim etkinliğe…  Avrupa’nın en büyük e-ticaret etkinliği WORLD ECOMMERCE FORUM kapsamında gerçekleştirilen, “Perakendenin Patronlarının E-ihracat ile Sınavı” konu başlıklı etkinlikte konuşan iş insanları önemli noktaların altını çizdi:

İnovatif ürünler başarıyı getirdi

E-ihracatta farklı ve inovatif ürünler başarıyı getirdiklerini söyleyen TAÇ Yönetim Kurulu Başkanı Esra Kuştemir, “Ürünlerimize karşı geçmiş yıllarda online satışı konusunda tüketicilerin tereddütlü yaklaşımları vardı, pandemiden sonra e-ticarete olan yönelimin artması ile bizim içinde süreç hızlanmış oldu. E-ihracat konusunda da aynı şekilde gelen taleplere cevap verebilmek için mikro ihracat yapmaya başladık ve başta Azerbaycan olmak üzere çeşitli ülkelere e-ihracat gerçekleştiriyoruz” dedi.

Artırılmış gerçeklik teknolojisini müşterilerinin deneyimine sundular

Doğtaş, Kelebek Mobilya ve Lova Yatak’ ı e-ticarete açtıklarını belirten Doğanlar Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, Markalarının tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri Türkiye’nin her yerinde ulaşılabilir olmaları ve müşteri destek birimlerinizin kalitesi olduğunu söyledi. Ayrıca artırılmış gerçeklik teknolojisini de müşterilerinizin alışveriş deneyimlerinde kullanmaları için hizmete sunduklarını ifade etti.

Yemeği eve isteyen kitabı neden istemesin ki?

Günümüzde gençlerin yemeği bile eve istedikleri söyleyen BKM Kitap Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Kutbettin Bingölbalı, “Kitabı neden istemesin ki” dedi. e-ticarette kitap sektörü ile var olduklarını hatırlatarak, “Kitabevi işine başlayış sürecimizde gençleri takip ettik ve gençlere yönelik kitapevlerini çeşitlendirdik. Bu durum e-ticaret sürecinde de aynı şekilde gençleri öncelik edinerek devam etti” dedi.

Geleneksel satış biçimlerini sürdürürken, e-ticaret sistemini de kurdular

E-ticarette sürdürülebilirlik konusuna vurgu yapan Doğuş Çay Yönetim Kurulu Üyesi Harika Batallı panelde yaptığı konuşmada, e-ticaret ve e-ihracat sürecine firmasının adapte olma biçimini aktardı. Batallı, Doğuş Çay içinde pazarlama departmanında dijitalleşme, reklam anlamında çeşitli adımlar attıklarını ve bunun yanı sıra, satış süreçlerini kendi satış ağı ile hizmet veren geleneksel satış biçimleri sürdürmeleri ile birlikte e-ticaret sistemini kurduklarını ve bu departman ile özellikle pandemi sonrasında süreci hızlandırdıklarını söyledi. 

Uçtan uca lojistik yapıyorlar

E-ihracatta en önemli konunun lojistik olduğunu söyleyen Imperial Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baykut, Özellikle e-ihracat gerçekleştirme söz konusu olduğunda lojistik süreçlerin en önemli konulardan biri olduğuna işaret etti. Uçtan uca lojistik yaptıklarını anlatan Mehmet Baykut , “Dünyada ticaret artık e-ticaret üzerinden sürüyor. Eskiden bazı şeyleri biz yaparken artık Amazon yapıyor. Sonra dönüp tekrar Türkiye’de biz yapıyoruz. Bizler Türkiye’de hazır olmalıyız, her saat için, her dakika her alanda hazır olmalıyız. Amerika’ya mal satmak için yatırım gerekiyor, bunun için kooperatifleşebiliriz, global bir şeye karşı başka şansımız olmuyor” şeklinde konuştu. E-ticaret ile normal ticaretin istatistiklerinin ayrılması gerektiğine vurgu yapan Baykut, ” Bunu Ticaret Bakanlığı’ndan rica ediyorum. E-ticaret Türkiye’ nin geleceğidir. E-ticaret alanında gelişmek için beraber bir şekilde gelişmenin, öğrenmenin, sorunları çözmenin yolunu bulmalıyız. E-ticaret harika bir iş, inanın mağaza açmak, yani e-ticaret birçok rekabetten sizi alıkoyuyor” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner1