Öne Çıkanlar yalova galatasaray Terör örgütü Fon piyasası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

TOKİ fabrika yapsın

Yılmaz Parlar yazıyor... İstanbul Ticaret Odası 12 Aralık 2019 Perşembe günü aylık olağan meclis toplantısı, İTO Meclis Başkanı Öztürk Oran, Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ve Meclis Üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.
 
İTO Meclis Başkanı Öztürk Oran’ın kısa ekonomi bilgilerini hatırlatma ve gündem maddelerin okunması, oylaması, ve Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç konuşması sonrasında komiteleri ile ilgili söz alan meclis üyelerinden biri Toplu Konut İdaresi'nin organize sanayi bölgelerinde yatırımcılar için fabrika binası yapmasını söyledi.

Üye “Fabrika TOKİ'nin üzerine olsun. Sanayici ona ev parası öder gibi fabrika binasını ödesin" dedi.

Arsa ve fabrika binası inşasına sermaye aktarıldığında işletme sermayesi sıkıntısı yaşandığını, TOKİ'nin sanayici için kira öder gibi geri ödemeyle fabrika binası yapması durumunda yatırımcının işi kolaylaşacağı istihdamın artacağı işsizliğin büyük bir kısmı çözüleceğini vurguladı.

Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Bizim ülkemiz, hiçbir ülkenin pazarı değildir” dedi

Aralık ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmasında dünya be Türkiye Ekonomisi hakkında ufuk turu yaptıran Başkan Avdagiç, "Ticaret savaşları bitmeyecek, devam edecek. Öte yandan Avrupa Birliği'nde büyüme de bu sene daha iyi olacak. Bu ikisini iyi değerlendirebilirsek, ihracat hanemize büyük bir artış yazabiliriz. İthalat noktasında da gerekli önlemleri almaktan çekinmemeliyiz. Bizim ülkemiz, hiçbir ülkenin pazarı değildir, biz ithalatı üretimimizin destekleyicisi olarak düşünmeliyiz. Elbette yerli sanayimizi koruyacak önlemleri de tereddütsüz almalıyız. Aksi takdirde ekonomik iyileşmemiz, başka ülkelerin ekonomik üretimlerini canlandırmaya yarar hale gelir. Sonuçta ihracat ve ithalat rakamlarında biz YEP' te ortaya konan hedeflere yakın rakamların gerçekleşmesini bekliyoruz. Çünkü hükümet, bu konuda oldukça kararlı, rakamları farklılaştıracak bir gelişme gördüğünde anında müdahale etmekten çekinmiyor. Bizce de çok iyi yapıyor." Şeklinde üretime ağırlık verileeceeğin altını çizdi.
Avdağiç öngörüde bulunarak, 2020 yılını 2019 dan ekonomisi daha iyi olacağı inancında olduğunu, 2020 yılı gerçekleşecek ABD seçimlerinin ekonomiyi de politikayı da  etkileyeceğini, bu çerçevede, Amerikan faizleri, uzunca bir süre, en  azından yatay kalacağını, hatta 2020'de, ABD'de faizlerin daha da düşürülmesinin mümkün olacağını, söyledi.

Dünya ekonomisini işaretlerken Avdagiç, "Gelişmiş ülkelere göre halen yüzde 50'nin, gelişmekte olan ülkelere  göre ise yüzde 40'ın üzerinde iskontolu olan Türkiye varlıklarının cazibesini  artırıyor. İkinci olarak dünya ekonomisini olumsuz yönde etkileyen ABD-Çin  ticaret savaşlarının bir süreliğine de olsa hız kaybedeceğini söyleyebiliriz. Bir  başka ifadeyle bu konu, ABD seçimlerine kadar gündemi çok fazla meşgul etmeyecek  gibi. Dolayısıyla bu durum, dünya ekonomisi için önemli bir fırsat penceresi  açabilir."dedi

Türk ekonomisine karşı başlatılan kıskaç  operasyonu hakkında; Gelişmelerden istihdamın etkilendi. Hükümetin aldığı çeşitli doğru  tedbirlerle, bu sarmal ve itilmeye çalışılan kaotik  ortamın bertaraf edilmeye çalışıldı.” Sözleriyle tedbirlerin isabetliğine dikkat çekti. 

Bir yıllık çeyrek dilimlerin hatırlatmalarını yaptı. "3. çeyrekten itibaren Türkiye ekonomisi, yüzde 0,9 büyüyerek yeniden  büyüme patikasına girdi. Bunu sürdürmemiz gerekiyor. Yeni Ekonomi Programımızda  (YEP) hedeflendiği gibi 2019'da yıllık yüzde 0.5 büyümeyi yakalamamız bizim için  çok önemli. Bunun için de son çeyrekte yüzde 4.5 büyümeye ulaşmamız gerekiyor.  İnanıyorum ki, Türkiye ekonomisi bu büyüme trendini sürdürüp son çeyreği de ciddi  bir büyümeyle kapatacak. Zaten veriler de bu yönde. 2020'nin dört çeyreğinin  4'ünde de mevcut ekonomik performansımız sayesinde pozitif büyüme yaşamayı  bekliyoruz. Yıllık büyüme oranında, YEP hedeflendiği gibi yüzde 5 büyümeyi  yakalamamız hiç şaşırtıcı olmayacaktır." Şeklinde pozitif büyüyeceğimizden ümitli olduğunu belirtdi.

Ekonomi otoritelerinin, gelecek yılda da küresel faizlerde ciddi bir  gerileme de yükseliş de beklenmediğini hatırlatarak durumun Türkiye'ye  dış kaynaklı yeni bir baskı gelmeyeceğine işaret etti. 

Avdagiç, tüm ekonomik badirelerin ve krizlerin tek reçetesinin ihracat olduğunu, kredilerde son aylarda yaşanan artışın ekonomiyi canlandırdığını, kredilerin üretime ve yatırıma yönelmesiyle, ekonomi geleceğinin güven vereceğini sözlerine ilave etdi.

Avdağiç "Tam istihdam, tüm ekonomik faktörlerin verimli bir şekilde  kullanılmasını tanımlamak için kullanılır. Yani sermayenin, toprağın ve emeğin.  Ama bunun simgesel ifadesi emektir. Çünkü emekten büyümenin izini sürebilirsiniz.  Bu yüzden, istihdam bizim her zaman en yakın takibe aldığımız bir faktördür. Bu  gerçeğin farkında olan hükümetimiz, 2018'den itibaren istihdam seferberliği  başlattı, istihdamı özendirici tedbirler aldı. Dolayısıyla, istihdamı kabul  edilebilir bir düzeyde tutmaya gayret etti. Beklentimiz, 2020'de işsizlikte  gerileme olması yönünde. Temennimiz ise istihdam hedefinde hem 2019, hem de  2020'de Orta Vadeli Program (OVP) hedeflerinin tutturulmasıdır." Dedi. Komite Başkan üyelerin isteklerini cevaplandırdıkdan sonra toplantı son buldu.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.