Öne Çıkanlar Eto spor Bursa Trabzon hayata

2. Global Satshow

İSTANBUL (AA) - Mars One Projesi Üst Yöneticisi (CEO) Bas Lansdorp, birkaç yıl önce ilk iş başvurularını alırken 200 bin insanın web siteleri üzerinden Mars One Projesi'nde çalışmak için başvurduğunu belirterek, "Bu sanırım uzun yıllardır bir iş için yapılan en yüksek başvuru seviyesi ve tüm zamanların en popüler işi olabilir." dedi.

Anadolu Ajansı'nın "Global İletişim Ortağı" olduğu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) stratejik partnerliğinde, EMEA Uydu Operatörleri Birliği (EMEA Satellite Operator's Association - ESOA) ev sahipliğinde, uydu ekosistemi derneği GVF ve dünyanın en geniş profesyonel ağ yapılanması SSPI'nın destekleriyle düzenlenen 2. Global Satshow devam ediyor.

Lansdorp, 2. Global Satshow kapsamında düzenlenen "Uydu Endüstrisindeki Geleceğin İşbirlikleri" başlıklı oturumda, bundan 500 yıl sonra çocukların tüm güneş sistemi ve dünya hakkında her şeyi bileceğini ve 21. yüzyıla ilişkin öğrendikleri ilk şeyin insanlığın başka bir gezegende yaşamak üzere dünyadan ayrıldıkları olacağını kaydetti.

Bu yüzden bunu ilk önce kimin yaptığının bir önemi olmadığını aktaran Lansdorp, "Tek bildiğimiz bu yüzyıl içinde birileri Mars'a gitmiş olacak." dedi.

Lansdorp, Mars'a gitmenin, dünyanın ne kadar önemli olduğunu anlamaya vesile olacağına işaret ederek, "Çünkü kıyasladığınızda Mars kuru bir çölden ibaret. Dünya ise yaşamımız için gerekli olan her şeye sahip. Dünyanın ne kadar özel olduğunu ve ona daha fazla özen göstermemiz gerektiğini göstermesi açısından da önemli bir adım olacak." şeklinde konuştu.

Mars projesinin ilkinin 2020'de hayata geçirileceğini anımsatan Lansdorp, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu bir demo proje olacak. Güneş panelleri kurulacak, oradaki suyun içilecek hale getirilmesi sağlanmaya çalışılacak. 2022'de yüzeye yerleşeceğiz. Yeterince su elde edilecek ve inşaat fazına geçeceğiz. 2024'te yaşam destek üniteleri gidecek. Yarı yoldan geri dönme şansı yok. Bu yüzden bir daha dünyayı göremeyeceklerini bilmeleri gerekiyor. Nihayetinde 2027'de ilk ekip dönmemek üzere Mars'a gidecek."-"Mars'a ilk koloniyi göndermenin maliyeti sekiz olimpiyat düzenlemekle aynı olacak"

Bas Lansdorp, bugün hala dünyaya ilişkin insanlığın çözemediği ve bilmediği çok şey olduğunu belirterek, insanların Mars'a gerçek anlamda yerleşip araştırmalara başlaması için on yıllar geçmesi gerekebileceğini söyledi.

"Zaten ilk etapta çok sayıda kurulum işleri olacak, giden ekipmanların kurulması, güneş panellerinin hazır hale gelmesi ve faaliyete geçirilmesi uzun zaman alacak" diyen Lansdorp, ancak tüm olasılıklar değerlendirildiğinde ve dünyadan fırlatılan bir roketin Mars'ta yörüngeye oturmasının yedi ay sürdüğü düşünülürse, Mars'a gitmek ve yeni bir yerleşim kurmanın onları geri getirmeye çalışmaktan çok daha güvenilir göründüğünü kaydetti.

Lansdorp, "Mars'a gönderdiğiniz her 1 kilo 100 bin avro. İlk koloniyi kurmanın maliyeti 6 milyar dolar olacak." diye konuştu.

Bu rakamın dünyanın en zenginleri için bir yatırım olduğu kadar, aynı zamanda dünyaya bırakacakları bir miras olacağını belirten Lansdorp, bu açıdan bakıldığında projenin yaklaşık 40 milyarderin kolaylıkla karşılayabileceği bir organizasyon olduğunun altını çizdi.

Lansdorp, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Biz şu aşamada sponsorluk ve yayıncılık hakkı için 4,5 milyar dolara bir partner bulduk. İşin bir de fikri mülkiyet hakları var. Az su ve az ışıkla bitki üretmekten tutun, enerji üretimine varana kadar elde edilen tüm buluşlar dünya üzerinde de uygulanabilir projeler olacaklar ve fikri mülkiyet haklarıyla Mars'ta devam eden projelerimizi finanse etmeye devam edeceğiz. Aslında Mars'a ilk koloniyi göndermenin maliyeti sekiz olimpiyat düzenlemekle aynı olacak.

Seçilen yüz kişilik ekip diş, sağlık, mühendislik ve bitki üretimi gibi konularda eğitildi. Bu insanlar aynı zamanda duygusal ve psikolojik süreçleri de en iyi şekilde yönetebilmeleri için eğitildi. Aynı zamanda ekip olarak davranma becerilerini de geliştirmeye çalıştık. Oraya gittiklerinde ekipten bir kişi vazgeçerse tüm ekip dağılır. O nedenle en zor şartlar altıda bile dayanıklılıklarını test ediyoruz bu eğitim sürecinde. 10 yıl gibi bir sürede, tüm bu alanlarda eğitildikten sonra bu insanların tam anlamıyla orada yaşamaya uygun hale gelmelerini hedefliyoruz."- "Mars'tan dünyaya Whatsapp'la yazışılabilecek"Lansdorp, Mars projesini başarabileceklerine olan inancının tam olduğunu belirterek, "Ancak başaramasak bile insanlara bunu düşündürmek, en azından Mars'a gitme hayalini kurdurmak istiyorum." dedi.

Mars'a tek yönlü yolculuk fikri kulağa biraz ürkütücü gelse de 100 yıl önce Avrupa'dan Amerika'ya göç eden insanlar düşünüldüğünde onların da dönmemek üzere ve herkesi arkalarında bırakarak daha kötü eğitim, sağlık ve yaşam şartlarını göze alıp gittiklerini anımsatan Lansdorp, 100 yıl önce mektubu göndermenin 20 ay, yanıt almanın da bir 20 ay daha sürdüğünü anımsattı.

Lansdorp, oysa bugün Mars'tan dünyaya Whatsapp'la yazışılabileceğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Görüntülü arama biraz can sıkıcı olabilir çünkü 3 dakika gecikmeli geliyor yanıtlar. Ancak haberleşme ve ulaşım olanaklarının son yüzyılda bile ne kadar geliştiğini düşünürseniz aslında o kadar da korkutucu olmaktan çıkıyor tüm bunlar."

Lansdorp, 5,5 yıl önce Mars One Projesi'ni hayata geçirmeye karar verdiklerinde kimsenin onları ciddiye almadığını anımsatarak, "Birkaç yıl önce ilk iş başvuruları alırken 200 bin insan web sitemiz üzerinden Mars One Projesi'nde çalışmak için başvurdu. Bu sanırım uzun yıllardır bir iş için yapılan en yüksek başvuru seviyesi ve tüm zamanların en popüler işi olabilir." ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5