banner23
Öne Çıkanlar moda Bursa dünya ihracat Trabzon

DİMES bir ilke imza attı!
banner17
Türkiye’nin ilk yerli sermayeli meyve suyu DİMES, içecek sektörü genelindeki öncü konumunu, ülkemizin bu alandaki ilk Ar-Ge Merkezi ile pekiştirdi. DİMES İzmir Üretim Tesisi bünyesinde hayata geçen ve Türkiye içecek sektörünün Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı belgeli ilk Ar-Ge Merkezi, farklı projelerle içecek sektörüne ve tarım ekonomisine katkı sağlayacak. Ar-Ge Merkezi’nin orta vadeli hedefleri arasında, küresel içecek sektörüne uygulama bilgisi (know-how) ihracatı gerçekleştirmek de yer alıyor.

Hayata ve işe başka bakmanın, şirketin köklerinden gelen ruhunu oluşturduğunu ve bu ruhun kuruluştan bu yana tüm tercihlere ve iş kararlarına etki ettiğini vurgulayan DİMES Grup CEO’su Ozan Diren, Ar-Ge Merkezi ile ilgili olarak şunları söyledi: “DİMES’in öyküsü, idealist bir ziraatçının, meyvelerin iyiliğini toplum beslenmesi, ülke kalkınması ve tarım üreticisinin emeği için değere dönüştürme arzusuyla kolları sıvamasıyla başlıyor; ülkemizin ilk meyve suyu markasıyla devam ediyor. 60 yıl boyunca doğaya ve insana saygılı, değer odaklı kararlarla süren öyküye, Türkiye içecek sektörünün ilk Ar-Ge Merkezi’yle yeni bir bölüm eklemenin gurunu yaşıyoruz. Ar-Ge merkezimizle tüketicilerimiz için daha sağlıklı, daha besleyici, daha keyifli ürünler, doğa ve insan için daha fazla değer, tarıma dayalı kalkınma için daha fazla katkı üreteceğiz.”

Milyon Dolarlık İhracat Yerli Ürünle İkame Edilecek
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Merkezi belgesini, 2018 yılı Şubat ayında alan DİMES Ar-Ge Merkezi’nin ilk yıl projeleri arasında, Türkiye’de yetişen portakalların endüstriyel kullanımını artırmak için proses iyileştirmeleri başı çekiyor. DİMES, halen yıllık 15 bin ton düzeyindeki yerli portakal işleme kapasitesini, Ar-Ge Merkezi’nde yürütülen projeyle bir yıl içerisinde yüzde 50 artışla 22 bin ton düzeyine çekecek. Böylelikle yıllık yaklaşık 1,25 Milyon Dolar’lık hammadde ithalatı, Türk çiftçisinden tedarik edilecek yerli portakallarla ikame edilecek. Diğer yandan DİMES, daha önce Aydın üretim tesisine bu amaçla yaptığı yatırımla Yüzde 100 portakal suyu üretiminde yerli portakal kullanan ilk marka olma özelliği taşıyor.

DİMES Ar-Ge Merkezi’nin, hem tüketiciler, hem de tarıma dayalı sanayi için bir değer üretim üssü olacağını dile getiren Diren, “İşimizin birinci odağını insan oluşturuyor. Yönetim stratejilerimizin temelinde tüketicilerimiz, yani insan için daha sağlıklı, daha keyifli içecekler üretmek yatıyor. İkinci odağımız, doğa. Tarıma dayalı endüstrinin gelişimi, kalkınma için değer üretmekle kalmıyor, doğa sürdürülebilirliği için de bir güvence oluşturuyor. Farklı projelerimizle daha da yenilikçi, daha da katma değerli ürünler geliştireceğimiz Ar-Ge Merkezimiz, hem Hayata Başka Bak! felsefemizin, hem de Doğaya ve İnsana Saygı değerimizin somut bir ifadesidir” dedi.

İlk yılda 5 Proje, Orta Vadede Hedef Küresel Pazara Bilgi İhracatı
Lisans ve yüksek lisans derecesinde eğitimli 25 uzman kişinin görev yaptığı DİMES Ar-Ge Merkezi’nin liderliğini, aynı zamanda Tedarik Zinciri Direktörü olarak da görev yapan Özbay Doğru üstleniyor. Elektrik-Elektronik ve Makine Mühendisliği alanlarında çift ana dal mezunu olan ve MBA derecesi bulunan Doğru, İzmir Fabrika müdürü olarak katıldığı DİMES bünyesinde, bugün Tedarik Zinciri Direktörü olarak üretim tesisleri, lojistik ve planlama, kalite güvence, projeli üretimler ve satın alma fonksiyonlarından sorumlu bulunuyor.

Ar-Ge Merkezi’nin oluşumunda da sorumluluk alan ve görevlerine birimin liderliği de eklenen Özbay Doğru, merkezin ilk yılında beş projeye odaklandığını dile getirerek, “İthalat ikamesi başlı başına gurur kaynağı, ancak tamamlanmış ve yıl içerisinde tamamlanacak heyecan verici başka projelerimiz de var. Türkiye’de tek üreticisi olduğumuz gerçek sütlü soğuk kahve için ürün, dolum ve sterilizasyon sistemleri geliştirmeden, berrak meyve sularında oluşan tortuyu engellemek için ultra filtre sistemlerine beş farklı proje geliştirildi” şeklinde konuştu.

Ülkemiz içecek sektörünün genelinde bir ilk oluşturan DİMES Ar-Ge Merkezi’nin orta vadeli hedefini ise, Türkiye’den küresel içecek sektörüne uygulama bilgisi (know-how) ihracatı yapmak oluşturuyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner1