Öne Çıkanlar katar Diyarbakır Gençlik ve Spor Bakanlığı kuzey kore israil

Ekonomik istikrar kısa sürede  sağlandı

Dünya ekenomisi ivme kazanamadı 

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanlığınca düzenlenen 4. Uluslararası Tekstil Zirvesi Galası'nda konuşan Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, 2008 Dünya Ekonomik Krizi'nin ardından dünya ekonomisinin sürdürülebilir bir ivme kazanamadığının altını çizdi. Uluslararası ticaretin istikrar kazanması, yatırım, istihdam ve ekonomik büyümenin artması yönündeki tüm girişimlere karşın, dünya ekonomisinin, büyüme hedeflerinin gerisinde kaldığını söyledi. IMF'nin Temmuz ayında yayımlanan Küresel Ekonomik Görünüm raporunda, küresel ekonomik büyüme tahminini 2019 yılı için yüzde 3,2'ye kadar geri çektiğini anlatan Arslan, yatırımlar ve tüketici talebinin tüm dünyada hızla düştüğünü iafde etti. Başta Almanya olmak üzere gelişmiş ülkelerdeki daralmanın bir an önce aşılmasının, Türkiye ihracatına katkı sağlayacağını anlatan Arslan, 'ABD Merkez Bankası (FED) ve Avrupa Merkez Bankasının (ECB) da bulunduğu 47 merkez bankası bu yıl içinde farklı dönemlerde faiz indirmiştir. FED’in Eylül ayında yeni bir indirimle fonlama faizini yüzde 1.75- 2.00 aralığına indirdiğini birçoğumuz takip ettik. Eylül ayı başında mevduat faiz oranlarını 10 baz puan indirerek, yüzde eksi 0,50'ye çeken ECB'n'nin de gelecek ay varlık alım programına tekrar başlayacağını öğrendik' dedi. Kabul görmeyen negatif faiz fikrinin, bugün Euro Bölgesi ve Japonya başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde uygulandıoğını anlatan Arslan, gelişmekte olan piyasaların, uluslararası yatırımcılar için vazgeçilmez birer yatırım alanları olduğunu anımsattı. Bu gelişmelerin, bankaların uluslararası piyasalarda finansman kaynaklarına erişimine olumlu katkı sağlayacağını söyleyen Arslan, firmaların krediye erişiminin artıracağını belirtti. Türkiye'nin ekonomik istikrarı kısa süre içinde yeniden sağladığını anımstan Arslan, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafında geçen yıl uygulamaya alınan Yeni Ekonomi Programı'nın (YEP) istikrarın sağlanmasında etkili olduğunu iafede etti. YEP'in, sıkı para ve maliye politikalarıyla tüketici enflasyonunu 2020 sonu itibarıyla yeniden tek haneli oranlara çekmeyi hedeflediğinii söyleyen Arslan, program sayesinde, Türkiye ekonomisi yabancı tasarruflara bağımlılığının azalacağını söyledi. Arslan, 'YEP, cari açığın milli gelire oranının yüzde 3'ün altına gerileme sağlayacak. Hazine Destekli Kefalet Sistemi çerçevesinde son bir yılda 'KOBİ Değer Kredisi', 'KOBİ Değer Kredisi-2', 'İleri, Verimli, Milli Endüstri (İVME) Finansman Paketi' ve 'Ekonomi Değer Kredi Paketi' gibi farklı çözümler sunuluyor' diye konuştu. 

HalkbanK'ın iş dünyasına destek vererek, Türkiye ekonomisine güç kattığını söyleyen Arslan, 'Bankalarının ikinci çeyrek sonunda, nakdi kredilerini de içeren toplam kredilerini geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 20,1 artırarak, 377,6 milyar liraya taşındoı. Aktif büyüklüklerinin de aynı dönemde yüzde 23,2 artışla 429 milyar liraya ulaştığını belirten Arslan, ' Nakdi krediler içinde KOBİ kredilerinin payının yüzde 40,5 olarak gerçekleştiğini, yılın ilk yarısında, KOBİ kredileri alanındaki pazar payının da yüzde 17,5'e yükseldi. Bu yüksek performansa dair verilerimizi, tekstil sektörü özelinde ayrıca açmak lazım. 2019 yılı Temmuz ayı itibarıyla Bankacılık sektöründe Tekstil ve Tekstil Ürünleri sektörüne yönelik 87 milyar lira nakit ve 32 milyar lira gayri nakit olmak üzere toplam 119 milyar lira kredi hacmi bulunmaktadır. Bankamızın tekstil ve tekstil ürünleri sektörüne kullandırmış olduğu kredi tutarı ise 7,7 milyar lira nakit, 5,1 milyar lira gayri nakit olmak üzere, toplam 12,8 milyar liradır. Yani bankamızın tekstil ürünleri sanayine kullandırılan nakit kredilerdeki payı yaklaşık yüzde 9, gayri nakit kredilerdeki payı ise yaklaşık yüzde 16 gibi yüksek seviyelerdedir' dedi. 

Türkiye'nin geleceğinde teskstil önemli 

Türkiye’nin geleceğe bakan sektörleri arasında ön sırada yer alan tekstil sektörünün, 'Türkiye'nin dış ticaret fazlası en yüksek sektörü olan tekstil, imalatta, istihdamda ve ihracatta en verimli sektördü' dedi. Tekstil sektörünün, Türkiye ekonomisinde en önemli istihdam araçlarından biri olarak yaklaşık 1 milyon kişiye çalışma alanı açtığını söyleyen Arslan,  yüzde 40'a yakın kadın istihdam oranıyla ülkenin sosyal yaşamınını da güçlendirdiğini iafde etti. Turizmde yaşanan büyümenin, Türkiye'ye gelen ziyaretçilerin hazır giyim ürünlerine talebini artırdığını söyleyen Arslan, faiz oranlarındaki düşüş de inanıyoruz ki yurt içi tüketim talebinin canlanmasıyla sonuçlanacaktır. Dünya genelinde 190 ülkeye ihracat gerçekleştiren tekstil sektörü, kilogram başına ortalama 8 doları aşan birim fiyatlarıyla yüksek katma değerli bir üretim alanıdır. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği verilerine göre, yılın ilk 8 ayında ülkemizin toplam tekstil ve hammaddeleri ihracatı 6,6 milyar dolar değerinde kaydedilmiştir. Bu dönemde tekstil ihracatının yaklaşık yarısı AB ülkelerine gerçekleştirilmiştir. İhracatımızda üst sıraları İtalya, Almanya, ABD ve İngiltere gibi gelişmiş ekonomilerin alması sektörün kalite göstergesidir' dedi. 

Marka sayısının artması gurur kaynağı

Sektörün imalat gücünün yeni yatırımlarla arttığını, bugün ülkenin ilk bin ihracatçısı arasında 162 hazır giyim ve 69 tekstil firması yer aldığını vurgulayan Arslan, Ar-Ge'ye, teknoloji ve tasarıma yatırım yapılarak daha fazla firmanın bu listelerde yer bulacağına iişaret etti . Dünyada tekstil üretiminin Çin'den çıkarak Vietnam, Bangladeş gibi diğer Asya ülkelerine kaydığını söyleyen Arslan, "Bu süreçte Türk markalarının artan sayısı gurur kaynağımız haline gelmektedir.. İmalat sanayisine her zaman güçlü destek veren Halkbank bu süreçte tekstil sektörüne özel çözümler üretmeyi sürdürecektir. Tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmalar, avantajlı KOBİ destek ürünlerimizden rahatlıkla yararlanabilirler. Bankamız, tekstil firmalarının enerji verimliliğini artıracak yatırımlarından tekstil makinesi alımlarına kadar her türlü girişimlerinde destekçi olmaya devam edecektir. Halkbank, topyekün bankacılık anlayışıyla, müşterilerine nakdi kredi seçeneği yanında gayri nakdi kredi ve devlet destekli alacak sigortası gibi önemli ürün ve hizmetler sağlamayı sürdürecektir.' dedi.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.