banner25

Kadınlar Farkını Ortaya Koydu

Gül Kalender yazıyor...Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı (TOBB) Nurten Öztürk deprem sonrası yapılanlara ilişkin bilgi verdi ve hazırlıklı olmanın altını çizdi. Öztürk şöyle devam etti:

“Geçen seneki orman yangınları olduğunda eksikliklerimizi gördük. Özellikle organizasyon konusunda. Halkımızın yardımseverliği ve anında orada olmak istemesi… Eline geçen her şeyi paylaşmaya çalışması oradaki insanlarla. Hem çok güzel bir şeydi hem de organizasyonsuzluk sebebiyle kaosa yol açtı. Onun için çok önemli olduğunu düşündük. İnsanların vermek istediklerinin yerine ulaşması. Onun dışında afetlere hazırlıklı olmanın çok önemli olduğunu yani afet olduktan sonra değil öncesinde ne yapılabilir, afet sırasında ne yapılabilir, afetten sonra ne yapılabilir afetlerin çeşitlerine göre hem tedbir hem daha sonrasında uygulamaların düşünülmesi A B C planlarının olması gerektiğini düşünerek geçen sene ben orman yangılarının akabinde bir Afet Kriz Dayanışma Yardımlaşma platformu kurdum.  81 il başkanı da her ilin başkanı oldu. Dolayısıyla bu bizim hazırlıklı olmamızı sağladı. Anında organize olabildik. Yapılan yardımların yönlendirilmesi konusunda direkt rol aldılar. Duyurulması konusunda herhangi bir zor durumda olanın, zor durumda olan bölgenin ve ihtiyaçların… Onun için biz en kısa zamanda en gerekli olduğumuz yerde olmayı başardık ve ciddi yardımlar yaptık. Bu yardımlarımızı bir Kadın Girişimciler kurulu olarak kendi platformumuz içinde yaptık. Bir TOBB bünyesinde,TOBB’un genelinde ne yapabiliriz orada nasıl destek olabiliriz diye düşündük. Onun dışında afet bölgelerine özel çalışmalar yaptık ve afet illerini içini alan bölgelere daha çok ağırlık verdik. Yani tamamen planlı bir şekilde tıkır tıkır işledim. Projelerimiz çok yoğun yani her alanda yardımlar yapıldı bölgeye. Bu platformumuz güzel çalıştı.”

Aynı zamanda Opet Yönetim Kurulu Üyesi de olan Nurten Öztürk sonut olarak yaptıklarını ise şu cümlelerle anlattı:

“Neye ihtiyaç var? Anında sobaları imal ettirdik, gönderdik. Çadıra ihtiyaç var, çadır temin ettik. Tabii ki yerel yönetimlerle özellikle çalışabildiğimiz kadar, yerel yönetimlerle ortak çalışmaya çalıştık. İl koordinasyonlarla, AFAD’la birbirimize destek olacak şekilde ama tabii ki depolardaki özellikle AFAD’ın çeşitli yerlerin depolarında olanların dağılımlarına çok sağlıklı giremediğimiz yerler oldu. Böyle durumlarda da kendi iç yardımlarımızı nokta olarak ulaştırdık. O bölgelerde örneğin il başkanımızın ciddi sıkıntıları var, hemen bölgemde ‘’şu ihtiyaçlar var’’ diyor. Hemen oraya her il kendi içerisinde topladığı yardımları gönderdi. Onun için orada katkımız oldu.”

Deprem sonrası yapılanlar konusunda kadınların farkını ortaya koyduğunu belirten Öztürk şu görüşleri aktardı:

“Evet. Kadınlarımızla gurur duyuyorum. Her biri özel üretimler yaptı, bu çok acı; kefen üretimine kadar yaptırdık biz, kefene ihtiyaç olduğunu görünce. Kendi aramızda desteklerle. Yani,tabii çadır sıkıntıları, konteyner sıkıntıları, biraz daha büyük paralar gerektiren ve para verdiğinizde de bulamadığınız şeylerde bu sefer sistemlerin içine girip yerel yönetimlerden bu destekleri almaya veya verebilenlerden almaya çalışarak oralarda olmaya çalıştık. O nedenle kurduğumuz platform sistemi iyi tuttu. Organizasyon her şeyin başı diyorum. Ve bu organizasyonun çalışması ve özellikle de benim toplantıda Adıyaman’da bir toplantı olmuştu bütün iş adamlarıyla gittik TOBB’a. Oradaki özellikle ricam bir an önce depolarda birikmiş olanların halka dağıtılması ve halkın ihtiyaçlarıyla buluşması. Yani öncelik bu. Bunun yanında ‘’Çocuklarımızın ve kadınlarımızın ihtiyaçları, rehabilitasyon faaliyetleri, eğitim çalışmaları çok çok önemli.’’ dedim. Bundan sonraki dönemde de özellikle biz rehabilitasyon çalışmalarına, eğitim çalışmalarına ağırlık vereceğiz ve özellikle göç etmiş olanların da gittikleri bölgelerde tutunmaları, iş bulabilmeleri konusunda destek olmaya çalışacağız. Hem çalışmak isteyen kadınlarımıza bundan sonraki dönemde iş desteği hem de çocuklarımıza burs desteği hem de psikososyal çalışmaların içerisinde olacağız. “
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner1