"Ekonomik ve siyasi olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz"
Yerel seçim kapsamında çalışmalarına tüm hızıyla devam eden CHP Beşiktaş İlçe Başkanı Av. Gözde Fil, “Türkiye ekonomik ve siyasi olarak zorlu bir süreçten geçtiyor” dedi.

Yaklaşan yerel seçim kapsamında CHP'nin Belediye Başkan Adayı Rıza Akpolat'ın en yüksek oyu alabilmesi için çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren CHP Beşiktaş İlçe Başkanı Av. Gözde Fil, Hediye Boztemür'ün sorularını yanıtladı.

-Ülkemizi 31 Mart’ta zorlu bir seçim bekliyor. Beşiktaş CHP İlçe Başkanı olarak nasıl bir yol haritası belirlediniz?

Türkiye ekonomik ve siyasi olarak zorlu bir süreçten geçtiğini vurgulayan Av. Gözde Fil, “Bu nedenle ciddi bir yol ayrımına gelinmiş bulunuyor. “Biz bu seçim sürecinde halkın gerçek gündemine odaklanmayı ve toplumun tüm kesimlerini kapsayacak, hiç kimseyi dışarda bırakmayacak, kutuplaşma dilinden uzak, birlikte çözümler üretecek katılımcı bir demokrasi örneği sergileyecek bir yol haritası izlemeyi tercih ediyoruz” dedi.

-Bu süreçte nelerle karşılaştınız, nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?

Ülke gerçeklerine bakıldığında bu Beşiktaş’ta ülke ortalamasının çok daha altında olmasına rağmen kadınların, çocukların ve gençlerin toplumun en fazla ihmal edilen kesimi olduğunu belirten Fil, “Bu seçim sürecinde temel politikamız öncelikle toplumun en çok mağduriyet yaşayan bu kesimleri için katılımcı bir politika izlemek ve onların gerçek sorunlarına odaklanarak ve hak temelli çalışmalar yürütmek. Örneğin kadınların bir kentte yaşadığı zorlukları ancak kadınlarla birlikte kararlar alarak çözebilirsiniz. Yine çocukların yaşadığı zorlukları, çocukları dinleyerek çözebilirsiniz” diye konuştu. Av Gözde Fil, “Bizim yaklaşımımız üst perdeden konuşup biz sizler için bunu uygun gördük demek yerine sorunları birlikte tespit etmek ama sorunları birlikte tespit etmekle yetinmeyip çözümleri de birlikte üretmek. Beşiktaş’ı birlikte yönetmek” dedi. 

-Uzun süredir belediye başkanlığını elinde bulunduran CHP olarak yeni dönemde Beşiktaşlılalara ne gibi farklı hizmetler sunacaksınız? 

İlçemizdeki seçim gündemine bakıldığında Türkiye’nin diğer bölgelerine göre seçim atmosferinin en çok yaşandığı, hissedildiği bir bölge olduğunu belirten Gözde Fil, “Bu süreçte örgütümüzün tüm üyelerinin sokak sokak çalıştığını, birlikte tek vücut olarak hareket ettiğini öncelikle belirtmek isterim. Tüm mahallelerimizden üyelerimiz çalışmalarımıza canı gönülden destek vermektedir. Bence bir örgütün bu kadar istekli çalışması ülkedeki tehlikenin Beşiktaş’ta yaşayanlarca fazlasıyla fark edildiğini ve buna karşı hep birlikte bir şeyler yapma derdinin olduğunu göstermektedir.  Beşiktaş halkı, ülkenin her alanda yaşadığı sıkıntıların farkında, ülkede her alanda ciddi gerileme yaşandığını bu nedenle Beşiktaş’ın hala ender kalan aydın, demokrat, çağdaş ve yaşanılabilir kent olduğunu bilmekte ve bunu kaybetmek istememektedir. Bu nedenle kadını, erkeği ve her yaştan insanıyla sokak sokak, ev ev, meydan meydan ülkenin bu acı durumuna karşı sesini duyurmak istemektedir” ifade etti.

-Beşiktaş eğitim düzeyi yüksek insanların yaşadığı bir ilçe ve özellikle eğitimli kadın oranı da oldukça yüksek. Sizin Beşiktaşlı kadınlara yönelik ne gibi özel çalışmalarınız olacak? 

Gelecek dönemde en büyük hedeflerinin katılımcı demokrasiyi artırmak olduğunu söyleyen Gözde Fil, “Toplumun her kesimini ayırt etmeksizin kucaklamak ve birlikte kararlar almaktır. Bu seçim sürecinden beklentimiz ki büyük bir ihtimalle de öyle görünüyor büyükşehir belediyesini de alarak ilçe ve büyükşehir belediyesi birlikte hareket ederek Beşiktaş’ın çözülmez gibi görünen trafik, otopark, ana güzergâh düzenlemeleri gibi sorunlarını birlikte çözmek. Beşiktaş ilçesinde uzun süredir yönetimde olmamıza rağmen bazı sorunlar çözümü ilçe belediyesi ve büyükşehir belediyesinin iş birliğine ihtiyaç duyulmaktadır. Küçük bir örnek vereyim Çırağan yolu üzerinde bir kaldırım düzenlemesi ihtiyacı bulunmaktadır. Bakıldığında burası Beşiktaş ilçesi sınırlarında olmasına rağmen büyükşehir belediyesinin kontrolündedir. Bu nedenle orada herhangi bir düzenleme çalışması yapılmasına izin verilmemektedir. Aynı şekilde yine halkın çokça rağbet gösterdiği meydanlarımız, sahil kesimimiz gibi yerlere müdahale şansımız yoktur. Bu dönemde büyükşehir de aldığımızda bu gibi sorunlara müdahale edilerek zaten İstanbul’un cazibe merkezi olan ilçemizi sokaklarıyla, caddeleriyle, parklarıyla bir turizm merkezi haline getireceğiz” şeklinde konuştu. 

-Beşiktaşlıların yerel yönetimden beklentileri nelerdir? Bu konuda bir araştırma yaptınız mı?

CHP Beşiktaş Belediye Başkan Adayı Rıza Akpolat’ın yeni döneme ilişkin projelerine de değinen Av. Gözde Fil, “Beşiktaş’ta kadınların daha çok söz sahibi olduğu ve kadının üretimin içinde olduğu, yerel yönetimin bölgedeki tüm üniversiteler, ilk/ orta dereceli eğitim kurumları ve STK’lar ile işbirliği içinde olduğu, toplumun her kesimine yönelik sportif, sanatsal ve kültürel faaliyetlerin düzenlendiği ve bunlara ulaşımın herkesçe kolaylaştığı bir Beşiktaş göreceksiniz. Bizler de CHP Beşiktaş İlçe Yönetimi olarak adayımız Sn. Rıza Akpolat’ın toplumun tüm kesimlerine yönelik projelerinin yanındayız” dedi. Kaynak: "Ekonomik ve siyasi olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz" 
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.