banner25

Ar-Ge faaliyetlerini etkin biçimde sürdürebilecek nitelikli insan kaynağının başında akademisyenler yani bilim insanları gelmektedir. Akademisyenlerin üzerinde çalıştıkları finansal kısıtların ortadan kaldırılması ile potansiyel faydanın ortaya çıkacağı Ar-Ge çalışmaları sonucunda başarılı inovasyonlara ulaşılması kuvvetle muhtemeldir.  Dolayısıyla ekonomileri kalkındıracak yenilikçi girişimlerin sayısını arttırmak için üniversitelerde akademisyenlerin yaptığı inovatif çalışmalar desteklenmeli ve onların yaptığı Ar-Ge çalışmalarının ekonomiler için ne derece önemli olduğu göz ardı edilmemelidir. 

Bu motivasyonla Mersin Üniversitesi Genç Girişimci Merkezi - Girişim Limanı farkındalık oluşturmak amacıyla 24 Haziran 2021 tarihinde AKADEMİDE GİRİŞİMCİLİK ZİRVESİ düzenledi. Türkiye’de şüphesiz sayısız başarılı girişime imza atmış birçok akademisyenimiz var. Zirve’de Türkiye’nin her bölgesinden 9 farklı üniversiteden başarılı girişimci akademisyenimizi konuk ederek; sanılanın aksine üniversitelerin ve hatta sadece Marmara Bölgesindeki üniversitelerin değil Türkiye’nin istisnasız her bölgesinden üniversitenin girişimcilik ekosistemine sunduğu önemli katkıları görünür kılmaya çalıştık. Bu yönüyle Türkiye’de bir ilk olan bu çabayı ortaya koyan merkezin müdürü olarak planlamasından organizasyona, iletişimden duyurulmasına kadar her aşamasında ayrı bir heyecanı, ayrı bir gururu yaşadım. Girişimci akademisyenlerimizin başarı hikayelerini görünür kılmak önemli; çünkü akademisyenlerimiz gelecek nesillere herkesten fazla rol model olmaktalar.

Zirveyi konuklarımızın Türkiye’nin farklı bölgelerinde olmalarından ve pandemi koşullarında onları bir araya getirmenin riskli olacağı kanaatinden dolayı Zoom üzerinden gerçekleştirdik. Kurumsal Zoom hesabımızda 300 kişilik katılımcı sınırı hızla dolduğundan; birçok katılımcımız bizleri ancak Girişim Limanı YouTube kanalı üzerinden takip edebildi. Ulusal bir boyutta gerçekleştirilen Zirvemizin bu derece coşkuyla takip edilmesi ve ilgiye mazhar olması bir kez daha bizlere aldığımız sorumluluğun ne derece büyük olduğunu hatırlattı. Nasıl ki pandemi başlayınca gözler akademisyenlere döndü ve onların başarılı girişimleri ile aşı ve ilaç çalışmalarında önemli yollar kat edildi ise, diğer birçok uzmanlık alanında da akademik girişimlerin ve akademisyenlerin toplumda nasıl önemli bir değer oluşturduğu bu Zirve ile gözler önüne bir kez daha serilmiştir. Akademisyenler olarak emeklerimizin karşılığını böylesi yoğun ilgi görerek almamız beni oldukça memnun etti. Ülkemizde Zirvede yer alan akademisyenlerimizin başlattığı gibi nice gurur duyacağımız pek çok girişim akademisyenlerimiz tarafından ortaya konulmaktadır ve eminim ki konulmaya da devam edecektir. Onlar başarılı çalışmalara imza attıkça bizler de her zaman onları planlayacağımız başka Zirvelerde, etkinliklerde konuk ederek; onların göğsümüzü kabartan başarılarıyla kıvanç duymaya devam edeceğiz.

Akademide Girişimcilik zirvemizin ilkinde yer alarak başarı hikayelerini paylaşan akademisyenlerimizin başarılı girişimcilik öykülerine kısa kısa değinmek istiyorum:

Eyesoft AŞ. kurucu ortağı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Kürşat Çağıltay; göz hareketleri takibi tabanlı göz egzersiz sistemi ile göz hareketleri ile bilgisayar kontrolü sistemini ve bunlara bağlı fiziksel temas gerektirmeden sadece göz hareketleri ile kullanılabilen tekerlekli sandalye teknolojisi ile kısmi görme engellilerin tedavisi ve görme yetisinin ölçülmesi amacıyla oyun temelli rehabilitasyon sistemini geliştirmiştir.

Mikronos Biyomedikal ve Danışmanlık A.Ş. kurucu ortağı Koç Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Özlem Yalçın ise organ nakli, iş ve trafik kazası geçiren ağır kanamalı ciddi pıhtılaşma sorunları olan hastaların hayatta kalmalarına katkı sağlayacak pıhtılaşma ölçüm teknolojileri geliştirmektedir ve İSO Geleceğin Sanayicisi büyük ödülünü almıştır.

TETFİT markasının CEO’su, 22 uluslararası ve ulusal ödülü bulunan, İstanbul Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Leyla Türker Şener ise kulak zarı yolunu kullanmadan elmacık kemikleri üzerinden orta kulağa sesi ileten ve telefona Bluetooth ile bağlanan TETFİT BON44 Bluetooth kulaklık tasarlamıştır. Ayrıca TETFİT giyilebilir teknolojiler, robotik sistemler ve sanal gerçeklik sistemlerini kullanarak yeni nesil Bluetooth 5.0 açık oryantasyonlu gözlükler de üretmektedir.

Thiscover Me platformu kurucusu, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Gülüzar Kurt Gümüş ise desteğe ihtiyacı olan girişimcilerle, iş fikri ve yatırımcı arayan yatırımcıları buluşturacak Thiscover Me platformunu kurmuştur.

RISE Together kurucusu, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğr Üyesi Doç. Dr. Mehmet Kenan Kanburoğlu, Türkiye’de ve dünyada simülasyon uygulamalarıyla tıp eğitiminin verildiği ve deneyimlerin paylaşılabildiği RISE Together isimli sosyal girişimin kurucusudur.

Girişimcilik Merkez Müdürü Süleyman Demirel Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Pınar Göktaş ise Ağ ve Teknoloji Odaklı Girişimcilik (ATOG) projesini yürütmektedir, iş ve meslek danışmanı ve girişimci mentorudur.

Tarım Politikası ve Yayım Anabilim Dalı Başkanı, 19 Mayıs Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Kürşat Demiryürek’in sosyal iletişim ağları, yayım eğitimi, uzaktan öğretim ve organik tarım ekonomisi üzerine çalışmaları bulunmaktadır.

Kariyer Merkezi Kurucu Müdürü, Muş Alparslan Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Zeliha Tekin, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Tabanlı Türkiye Sanayi Envanteri Bilgi Sisteminin Oluşturulması ve Muş İli Kadın Girişimci Potansiyelinin İncelenmesi projelerini başarıyla yürütmüştür.

ULUTEM Yüksek Teknoloji Araştırma Merkezi Müdürü, Gaziantep Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bayram, yurtiçinde ve yurtdışında 20’ye yakın fabrika tasarlamış, kurulumunda bulunmuş ve sanayi sektöründe pek çok teknoloji ve makine geliştirmiştir.

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen Akademide Girişimcilik Zirvesi’nde öncelikle sürekli desteğini arkamızda hissettiğimiz başta Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı olmak üzere Mersin Üniversitesi yönetimine, Mersin Üniversitesi Basın Birimi ve özelinde Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü Doç. Dr. Recep Ünal’a, Kanal Ekonomi ailesi ve nezdinde Kanal Ekonomi Kurucu Başkanı Celal Toprak’a, konuşmacılar başta Türkiye İhracatçılar Meclis Başkanı İsmail Gülle, MEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Bee’o Marka Kurucusu Aslı Elif Tanuğur Samancı, Wediacorp Holding Kurucusu Funda Şen ve Doğanlar Holding YK Başkanı Davut Doğan’a değerli katkıları ve destekleri için Mersin Üniversitesi Genç Girişimci Merkezimiz ve şahsım adına teşekkürlerimi sunarım. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner1