Bütün dünya ekonomide geri dönüşün planlarını yapıyor… Geri dönüşte önemli kıstaslardan biri fuarlar…

Virüs ekonomiye saldırısı ilk fuarlardan başlatmıştı. Fuarlar yeniden başlarsa virüsün ekonomide açtığı ilk gediğin ortadan kaldırılması söz konusu olacak. Bu nedenle şu anda geri dönüş fuarlar üzerinden konuşuluyor.

Ama hiçbir şey eskisi gibi olmayacağı için fuarlar da yine bir soyut kazanacak. Geçtiğimiz haftalarda bu konuyu ele alan bir yazıda Tahsin Öztiryaki, Burak Önder, Çetin Tecdelioğlu ve Ceyda Erem’in attıkları adımları dikkate alarak “bu ekip sanal fuarı” da yapabilir diye yazmıştık. İşte o ekibin önderliğinde ilk fuarcılıkta neler yapılacağını ilişkin toplantı yapıldı.

Çok geniş katılımlı online toplantıya sektörün bütün önemli isimleri katıldı. Katılanlar fuarcılıkta yeni bakış açıları gündeme getirdi.

Ancak bir konuşma vardı ki toplantıya damgasını vurdu. MARBLE İzmir Fuarı öncesinde sektörün önde gelen isimlerini toplayarak bugünlerdeki online çalışmaların ilk mesajını veren İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu hibrit fuar kavramını ortaya atarak yeni bir açılım yaptı.

Göreve geldiği gündem bu yana İzmir Markası ile fuarcılığı buluşturmaya çalışan Canan Karaosmanoğlu dijital, online adı ne olursa olsun yeni dönemin fuarcılığını şu cümlelerle anlattı:

-          Koronavirüs nedeniyle geleneksel fuarların iptal edilmesi, her alanda olduğu gibi fuarcılıkta da dijitalleşme çalışmalarının hızlanmasına neden oldu. Başta İzmir Enternasyonal Fuarı olmak üzere gerçekleştirdiği uluslararası fuarlarla Türkiye’de fuarcılığın gelişmesine büyük katkı sunan İzmir, dijital fuarcılık konusunda da öncü olacak. İzmir’de ilk dijital fuari yapacağız. Bu fuar hem teknoloji ile ilgili olacak hem de klasik fuarcılığın unsurlarını taşıyacak.

İzmir bu konuda yazılım çalışmaları sürdürüyor. Canan Karaosmanoğlu İzmir’in öncülüğünün önemli olduğunu söylüyor. Bizim daha önce isimlerini verdiğimiz isimler de düzenledikleri toplantıda öncülük için hazır olduklarını vurguladılar.

Sanal fuarlarla  ilgili toplantının bütün notları ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılacak. Bu önemli buluşmanın açılışında söz alan iş dünyasının tecrübeli isimlerinden ve bugüne kadar birçok ilke imza atan Tahsin Öztiryaki şu görüşleri dile getirdi:

. Türkiye kendini toparlaması için en önemli unsurlardan biri ihracat olduğunu hepimiz biliyoruz. Şu anda ihracatta yüzde 45’lik bir düşüş var.

. Bu düşüşü telafi etmek için adımlar atmalıyız. Bu noktada da ‘Sanal fuarı yapalım mı yapamayalım mı’ diye düşünecek zamanımız yok.

. Türkiye’nin hayatta olduğunu hissettirecek bir takım aktivitelere ihtiyacımız var. Bu durum sadece fuar olarak değil, bütün sektörlerin hayatta olduğunu yaşadığını hissettirecek aktiviteler gerekiyor. Bu aktiviteler muhakkak fuarlarla başlanması gerekiyor.

. Sanal fuarları iyi yapacak olanları tespit etmemiz gerekiyor. İyi yapacak olanlarla da iş birliği yapmamız gerekiyor ve bu fuarları dünyaya anlatmamız gerekiyor.

. Dijital fuarların dünyaya tanıtılması ve duyurulması için reklamlar yapılması gerekiyor. Bunun için de alt yapı çalışması yapılması gerekiyor.

Toplantıya katılan bazı isimler

Burak Önder – EVSİD Başkanı

Hasan Hüseyin Bayram- TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı

Sibel Palacıoğlu  - ZÜCDER Genel Sekreteri

Sennur Akın Biçer – Arinica Yönetim Kurulu Başkanı

Sultan Tepe – İTHİP Yönetim Kurulu Üyesi

Tufan Atalayman – Fulya Fuar Merkezi Genel Koordinatörü

Zekeriya Aytemur - Tarsus Turkey Genel Müdürü

Canan Karaosmanoğlu – İZFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı

Serhan Erem – CNR Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Özhan Erem – Bayim Olur musun Yönetim Kurulu Başkanı

Kemal Akar – İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi

Kenan yavuz – Haliç Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Mahmut Atom Duruk – Aroma Yönetim Kurulu Başkanı

Cemal Aslandağ - Aslandağ Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.