Bir çırpıda saymaya kalksam İMES, Basketbol Federasyonu, Kızılay ve İstanbul Sanayi Odası Kastamonu ile ilgili eşitli kuruluşlar ve yaklaşık 20’ya yakın kuruluşun yönetim kurulunda Kemal Akar… Çoğu hayır işleri ile ilgili kuruluşlar. Kim nereye davet ederse oraya koşuyor. Böyle olunca da iş dünyasının en sevilen isimlerinden biri olmaya hak ediyor.

Ve o Kemal Akar’ın yıllar önce başlattığı Sahur Buluşması son yıllarda Serdar Urfalılar’ın da katılımıyla artık marka oldu.

Kemal Akar, Serdar Urfalılar daveti ile gerçekleşen Sahur Buluşması’na iş dünyasında yoğun bir katılım oluyor. Geçen yıl yapılan buluşmada eğitim konuşuldu. Biraz da İSO Başkanı Erdal Bahcıvan’ın teşviki ile başlayan eğitim ile ilgili beyin fırtınası çok iyi sonuçlara vesile oldu.

Bu nedenle bu yıl da konu eğitim oldu. Ve bu defa konuyla ilgili çok önemli biri isim katıldı bu buluşmaya herkesi sorularına da yanıt verdi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer gecenin yıldızı oldu. Üç saati geçen buluşmada önemli tespitler yaptı Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer…. İşte onlardan bazıları…

. Mesleki eğitime büyük önem veriyoruz.

. Bu sürecin en büyük paydaşlardan biri hiç şüphesiz İSO oldu.

. Sanayiciler müfredata ve projelere aktif destek veriyor.

. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan’a teşekkür ediyorum farklı bir ivme yakaladık.

. Önümüzdeki günlerde çok önemli bir projeye daha imza atacağız.

. Mesleki ve teknik lise konusunda çalışmalarda son noktaya koyacağız. Açılacak bu liselere sektörün bütün kuruluşlarının desteğini alacağız. Projeye Microsoft, Google gibi kurumlar ve üniversiteler de destek verecek.

. Olayı bir ay önce Erdal Bey arayıp, “yazılım eğitimi konusunda birlikte birşeyler yapsak” diyerek başlattı. Biri İstanbul’un Avrupa yakasında, diğeri Anadolu yakasında olmak üzere özel Ar-Ge merkezleri kuracağız.

Bu önemli buluşmanın açılışında ev sahibi İSO Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Akar ile İSO Meclis Başkan Yardımcısı Serdar Urfalılar hoşgeldiniz konuşması yaptı.

Bu defaki Sahur Buluşması son günlerin geleneğine uyarak zoom üzerinde yapıldı.

120’ye yakın iş insanın katıldığı buluşmayı Ekonomi Gazeteciler Derneği Başkanı Celal Toprak yönetti.

Buluşmada İSO Başkanı Erdal Bahçıvan şu sözleri dikkat çekti:

. Bu süreçte herkes kendi yaşam felsefesini ve değer bırakan işlerini gözden geçiriyor. Bizim için meslek lisesi çalışmaları öne çıktı.

Meslek liseleri projesinden bu kadar kısa sürede meyve alabilmek içinde bulunduğumuz karanlık günlerin en aydınlık yönü oldu.

. Toplumdaki meslek liseleri ile ilgili kötü algı değişmeye başladı. Bundan sonra meslek liseleri hem aileler hem de öğrenciler tarafından daha çok tercih edilecek.

Gecenin bir başka önemli açılımını TİM Başkanı İsmail Gülle şu sözlerle yaptı:

. Meslek liselerinin neler yapabileceklerini gördük bu süreçte.

. TİM olarak da meslek liselerini destek veriyoruz.

. Dış ticaret meslek liseleri oluşturduk bunları güçlendirmeye çalışıyoruz.

. Tekstil ve maden mühendisliği ile ilgili burs programı bu alandaki gelişmelere bakış açımızı ortaya koyuyor.

Bu arada buluşmada en faydalı önerilerden biri İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki’den şu ifadelerle geldi:

-        Bu hastalık bize bilimin peşinden gitmemiz gerektiğini bir kez daha anlattı. Daha sonradan devam ettiğim üniversite eğitimimde şunu gördüm çocukların yurt sorunu var. Staj yapmaya çok ihtiyaçları var. İşletmelere çalışanları oranında stajyer alma zorunluluğu getirilmeli.

Bu arada buluşmada en faydalı önerilerden biri İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki’den şu ifadelerle geldi:

-        Bu hastalık bize bilimin peşinden gitmemiz gerektiğini bir kez daha anlattı. Daha sonradan devam ettiğim üniversite eğitimimde şunu gördüm çocukların yurt sorunu var. Staj yapmaya çok ihtiyaçları var. İşletmelere çalışanları oranında stajyer alma zorunluluğu getirilmeli.

Kimler katıldı

İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı, İSO Yönetim Kurulu Üyeleri Cemal Keleş ve Vehbi Canpolat, İSO Meclis Başkanlık Divanı Katip Üyesi Kemal Karabel, TİM Başkanı İsmail Gülle, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı. Fatma Aydoğdu, İSO Meclis Üyesi Mehmet Umur, Eski TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Uluslararası İşveren Örgütü Başkanı Erol Kiresepi, Bağlantı Elemanları Sanayici ve İş Adamları Derneği (BESİAD) Başkanı Mustafa Tecdelioğlu, Uyumsoft'un Başkanı Mehmet Önder, İSO Meclis Üyesi Aynur Ayhan, İDDMİB Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Çapan, TİM Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya, Başarsoft CEO'su Alim Küçükpehlivan, Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Çetin Tecdelioğlu, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin, Arnica Yönetim Kurulu Başkanı Senur Biçer, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Tekstilci Ali Aydın ve Bankacı Can Akın Çağlar

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.