Öne Çıkanlar Ramazan Bayramı Kastamonu pkk Halep brüksel

Devlet ekonomide yeni bir rol üstleniyor

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, pandemi sürecinin devletlere, eşitsizliklere ve ekonomik güvensizliklere cevap vermede geçmişe göre daha büyük bir rol tasarladığına dikkat çekerek “Bu süreçte, devletin kazanmakta olduğu yeni rolünü düşünmeliyiz. Her yerde tedarik zincirlerini ülkeye geri getirme, yabancı arza bağlılığı azaltma ve yerli üretim ile finansı destekleme konuşuluyor” dedi.

Bahçıvan: “Yeni normalde sanayinin birbirinin tamamlayan üç öncelik alanı; dijital dönüşüm, yüksek kalite ve nitelikli işgücü istihdamı olacak.”

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin mayıs ayı olağan toplantısı “Pandemiden Çıkış Stratejisi ve Yeni Normalde Sanayimiz” ana gündemi ile zoom sistemi üzerinden gerçekleştirildi. İSO Meclisi’nin online toplantısının açılışında konuşan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, pandemi sürecinin devletlere, eşitsizliklere ve ekonomik güvensizliklere cevap vermede öncelik tanımaya başladığına ve geçmişe kıyasla daha büyük bir rol tasarladığına dikkat çekti.

ABD ile Çin arasında Covid-19 nedeniyle arka plana çekilen ticaret ve teknoloji savaşında yeniden ısınma sinyalleri olduğunu belirten Bahçıvan “Bu da hem salgın sonrası yeni normali hem de genel olarak küreselleşmenin geleceğini tayin edecek unsurlardan biri olmaya devam edecek. Bu süreçte, devletin kazanmakta olduğu yeni rolünü de düşünmeliyiz. Neoliberal piyasa tutuculuğu, piyasanın her şeyi güzelleştireceği konusundaki mutabakat bir süredir geri çekilmekte. Devlete; eşitsizliklere ve ekonomik güvensizliklere cevap vermede daha büyük bir rol tasarlamak, yaşanan bu dönemde iktisatçılar ve politika yapıcılar için giderek bir öncelik haline geliyor. Diğer yandan, piyasa tutuculuğundan uzaklaşma; yeşil ekonomiye odaklı, iyi çalışma yerlerine sahip, orta sınıfı yeniden inşa eden kapsayıcı bir yaklaşım da alabilir. Tarihin gösterdiği gibi devletin geri dönüşü, ulus devletlerin önceliğiyle birlikte gelir. İşte bu sebeple; her yerde tedarik zincirlerini ülkeye geri getirme, yabancı arza bağlılığı azaltma ve yerli üretim ile finansı destekleme konuşuluyor” diye konuştu.

Gelişmekte olan ülkelerin artık yeni büyüme modellerine güvenmek zorunda olacağını altını çizen İSO Başkanı “Dünya ekonomisi ölçek olarak zaten kırılgan ve sürdürülebilir olmayan bir yoldaydı, Covid-19, karşılaştığımız zorlukları ve vermemiz gereken kararları belirginleştiriyor. Özetle; dünya ekonomisinin kaderi virüsün ne yaptığıyla değil, nasıl cevap vermeyi seçtiğimizle alakalı şeklindeki yorumlar dikkat çekiyor” dedi.

Sanayide üç unsur ön planda

Bahçıvan, yeni normali Türk sanayisi için fırsata çevirmek amacıyla “Covid 19 Sonrası Sektörel Riskler, Fırsatlar ve Yol Haritaları” projesi üzerinde çalıştıklarını da hatırlatarak, yeni normalde sanayinin orta ve uzun vadede izleyeceği yol haritasının ipuçlarını da verdi. Bahçıvan, şöyle konuştu:

“Orta vadede, tedarik zincirlerindeki değişimden alınacak potansiyel ihracat payına odaklanmalı; bir yandan rakiplerin politikalarını gözetirken diğer yandan kendi sanayimizin hazırlıklı hale gelmesini sağlamalıyız. Özellikle Avrupa pazarında tedarik zincirlerinin yenilenme sürecini gözeterek, ikili iş birliklerini, yabancı sermaye yatırımlarını, teknoloji ve Ar-Ge ortaklıklarını daha çok kullanmalıyız. Uzun vadede ise, yeni normalin çerçevesinin çizilmesi ve sanayi sektörümüze etkilerinin netleştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Değişecek olan küresel talep eğrisini, yeni tüketim eğilimlerini, Türkiye ve dünyanın ihtiyaç duyacağı mal ve hizmet önceliklerini belirleyerek, buna uygun finans, teknoloji, diplomasi destekleri oluşturmalıyız. Yaşamakta olduğumuz kriz, derinliği ve içerdiği yapısal kırılmalarla sanayimizin yeni beceriler kazanmasını da zorunlu kılıyor. Değişimin ne yönde olacağını öngörmeye çalışarak buna uygun üretim, paylaşım, eğitim, istihdam politikaları inşa etmeliyiz. Yeni normalde dijital dönüşüm, yüksek kalite ve nitelikli işgücü istihdamı, sanayide birbirlerini tamamlayan üç öncelik alanı olacak.”

Pandemi sürecinde Bilimin en temel rehber olması gerektiğinin görüldüğünün de altını çizen Bahçıvan “Pandemi, biyolojik boyutuyla yönetilebilir hale gelse dahi, ekonomideki etkileri çok daha uzun sürecek. Türkiye’nin sanayisi bütün zorluklara rağmen üretiyor ve ülkeyi ayakta tutuyor. Üretimin; ihracatın, günlük yaşamın ve istihdamın sigortası olduğunu en net şekilde görmekteyiz. İşte herkes hep birlikte tanık oluyor, sanayi dünya genelinde bir ülke için, bir toplum için değerini bir kere daha ortaya koydu” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.