Nail Olpak yeni pazarlar, daha çok ihracat ve daha anlamlı üretim için son dönemde en çok çaba gösteren başkanlar arasında yer alıyor.

Kısa adı DEİK olan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail Olpak ekonominin daraldığı salgın günlerinde önemli bir misyon üstlenmiş durumda. Salgın başladığında ilk online buluşmamızı yapmıştık. O günlerde ekonomiye panik hakimdi. Bu paniğe ilk dur diyenlerden biriydi. İşimizin başındayız mesajı verdi. Hatta evlere kapandığımız o günlerde ihracatın devam ettiğini anlatıp yeni fırsatlardan bile söz etti. Yapılması gerekenleri de sakin sakin anlatmıştı o günlerde.

İkinci buluşmayı geçen hafta yaptık. Fırsatların devam ettiğini örneklerle anlattı ve eve kapandığımızın başlangıcından bu yana tam 450 online görüşme yaptığının altını çizdi.

Bu görüşmelerde iki işlev yerine getirilmişti. Birincisi iş dünyasının nabzı iyi tutulmuştu. İkincisi bu görüşmelerin bazılarından ekonomi yönetimi ile yapılmış ve sorunların çözümü için çözüm önerileri sakin sakin masaya yatırılmıştı.

Yani Ankara ile iletişim iyi kurulmuştu. Kısa çalışma Ödeneği, İşe Devam Kredisi, Çek Kredisi gibi birçok önlem bu iletişim sayesinde hayata geçmişti. Sakin sakin anlatmakla sorunlar çözülmüştü ve Nail Olpak durumu şu sözlerle özetliyordu:

- Ankara’yla İletişim konusu da, gayet iyi gitti. Gerektiği kadar ve gerektiği zamanlarda bizzat ilgili bakanlarla iletişim hiç kesilmedi ve daha önemlisi o iletişimden sonuç aldık.

Peki, Ankara ile ilişkiler tamam da adı üzerinden dış ilişkiler nasıldı? Nail Olpak’ın bu soruya yanıtı tarihi nitelikteydi ve pek de sakin sakin değildi:

- Dış ilişkiler artık şöyle yürüyor. Bir elinizle el sıkışırken diğer elinizi yumruk yapıyorsunuz. Konuya çok örnek verilebilir. Örneğin ABD bize 100 milyar dolarlık ticaretten bahsediyor diğer yandan farklı bir davranışa giriyor. Çin 5G için bizimle ilişki kurmak istiyor. ABD’da bunu önlemeye çalışıyor. Bütün bu ilişkilerde herkes bir eliyle el sıkışıyor diğer eline yumruk yapıyor. Yeni normal bu olsa gerek.

Yeni normale ilişkin başka değerlendirmeleri de var Başkan Nail Olpak’ın… İşte onlardan satırbaşları:

. Dünya ekonomisi 2020’yi kayıpla kapatacak. Türkiye’nin yılı az da olsa pozitif büyümeyle kapatacağını düşünüyorum. İhracatta da artış bekliyoruz.

. Önümüzdeki dönemin yeni parametreleri güven ve tedarik zinciri kavramları olacak. Bugüne kadar ölçek ekonomisini konuşurken bugün geldiğimiz noktada ulaşılabilirlik ve tedarik zincirinin kopmamasını konuşuyoruz.

. Bu sürecin kazananları ise, muhataplarına güven veren ülkeler olacak. Türkiye,  elbette Çin’e alternatif bir üretim üssü haline gelebilir. Ancak süreci doğru okumalıyız, önümüzdeki dönemde özellikle Afrika gibi üçüncü bölge ve ülkelerde Türkiye-Çin olarak iş birliği yapabiliriz.

İlk buluşmada bir misyon yerine getirmişti Nail Olpak… İkincisinde de bunu yaptı. İçinden geçtiğimiz daraltıcı günlerde sakinleştirici isimlere ihtiyaç olduğu tartışılmaz. DEİK Başkanı Nail Olpak bu isimlerden biri… Verdiği mesajlar iş dünyasının. kamuoyunun ve Ankara’nın işini kolaylaştıracak özellikle.

Lojistik merkezleri kurulsun

Yeni dönemde iş dünyanın çok önemli bir talebini gündeme getiriyor Olpak..O talep şöyle: “İki ana talep var. Bu taleplerden öne çıkan ilk konu yurt dışında kurulacak fiziki lojistik merkezleri. Bir diğer önemli husus ise, yurt dışında ticaret yaptığımız yerel bankacılık sistemlerinin kurulması. İlk talepte, Türk ürünlerimizin, mağazacılık sisteminin yanı sıra fiziki olarak da oluşturulacak serbest bölgelerde bulunması gerekiyor. İkinci talepte ise, örneğin, ilgili ülkeye para transferlerinde yabancı bankalara daha az komisyon ödemesi için böyle bir bankacılık yapılanmasına ihtiyaç var.”

Uçak klimalarında sıkıntı yok

Yeni normal sürecinde sanal toplantılar daha verimli olduğuna dikkat çeken Nail Olpak bu toplantılarda uzmanların farklı konuları da gündeme getirdiğini söyleyip şu örneği verdi: “İşler başladı. Biz de uçmaya başladık. Herkesin korkusu klimalardı. Bu noktada uzmanına sorduk. Uçakların klimalarının çok özel olduğunu öğrendik. Üyelerimize rahat seyahat edebilirsiniz mesajı verdik. Bu arada yeni dönemde sanal fuarcılık kavramının da hayatımıza gireceğini gözlemledik. Aldığımız bilgi bu yönde.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.