Başlığı okuduğunuz zaman çok iddalı gelmiş olabilir. Aslında iddalı olan başlık değil kişinin sahip olduğu güven duygusu. “Kendine güvenen herkes, dünyayı idare edebilir.”demiş ünlü Fransız yazar ve filozof François Marie Arouet nam-ı diyar Volatire. Voltaire bu sözüyle güven duygusunun insan yaşamında nelere yol açabileceğini ve ne kadar önemli olduğunu belirtmiştir. Peki güven duygusu nedir? Çocuklar kime güvenir? Kimlere güvenmeliyiz?

Güvenmek ve çocukla doğru iletişim kurabilmek. Karşınızdaki kişiye güven duyabilmek için; sevildiğinizi, size saygı duyulduğunu ve her açıdan karşınızdaki kişinin size karşı sorumlu olduğunu bilmek istersiniz.Aslında güven kelimesinden yola çıkarak anlatmak istediğim temel yargı sosyal-duygusal ve psikolojik açıdan güven olgusudur. Sevgi, hoşgörü ve anlayış ortamında yetişen çocukta sorunlar kolayca çözülebildiği için güven duygusu gelişir. Bu yüzden sorunları şiddetle çözüp soyut kavramlar kullanmak yerine somut kavramlarla sorunu çözerken çocuğunuza bilgi aktarımında bulunmanız gerekir.

Örneğin çocuğunuz okulda olumsuz bir davranış gösterdi ve arkadaşına vurdu. Eğer sizde evde çocuğunuza bağırıp, ceza verirseniz onun yaptığı davranıştan vazgeçmesini sağlamak yerine şiddete şiddetle karşılık vermiş olursunuz. Burada yapılması gereken şey yanlış davranışı örnekleyerek doğrusunu ona göstermek olmalıdır. Çocuğunuzun yaptığı davranışının nedenlerini açıklamasına fırsat vererek sebep sonuç ilişkisi kurdurup; ona kızmak yerine sergilediği olumsuz davranışı olumlu hale getirmek için çaba harcamalısınız. “ Sen de ona vur”, “kaç kere söyledim arkadaşlarını incitmemelisin” ya da “ öğretmenin sana çok kızacak git şimdi odana” gibi sözler çocuğunuzun hatasını ve yaptığı davranışın sonuçlarını anlayamamasına ve yaptığı bu davranıştan ders çıkartamamasına neden olacaktır. Eğer çocuğunuza bağırırsanız ve  sizden  korkarsa yaptığı davranıştan  vazgeçse bile demek ki bağırmak ve şiddet uygulamak etkili bir çözüm yargısına varacağı için benzer davranışı gösterecektir. Bu yüzden önce onu dinleyip, neden böyle davrandığını öğrenip, kuralcı bir tutum sergileyerek yanlışını anlatırsanız her şeyin kendiliğinden çözüleceğini görebilirsiniz. Tabii ki işin özü güven duygusunu çocuğa hissettirebilmek; eğer çocuk kendini güvende hissederse sizi dinleyecek ve sözlerinizin doğruluğuna inanacaktır. Aile içi kurallar ve sınırlar, çocuklara güvende olma ve değer verilme duygusu kazandırarak otoriteye saygı duymalarını sağlar. Onaylanmayan davranışlarının sebeplerini gören çocuk hatalı davranışlarını düzeltmesi için  fırsat yaratır.

Son olarak evde kolayca uygulayabileceğiniz klasik bir güven egzersizinden bahsetmek istiyorum. İki kişi karşılıklı geçerek biri diğerine sırtını döner. Sırtını dönen kişi kendini serbest, rahat bırakır diğeri ise düşen kişiyi tutar. İlk denemede kendini yere bırakan kişi acaba yere düşecek miyim gibi bir korkuya kapılsa da arkadaşının onu tuttuğunu görünce rahatlayıp güven duyar böylece stresten kuşkudan uzaklaşır. Egzersizi uygularken dinlendirici bir ortam, uygun bir müzik ve sakinleştirici sözel yönergeler kullanılabilir. Bu çalışmada kişiye olayın tamamlandığını hissettirmek ve onu rahatlatmak size güven duymasını sağlar.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5