İnsanların uzmanlık alanları gibi kentlerin de dokusuna uygun uzmanlaştığı bir turizm türü olmalı.
Turizm ürünlerinin satış pazarlaması kadar sunumu da oldukça önemli. Sunumun başarılı olması sürdürülebilirlik sağlar. Bu sunumların başarılı olabilmesi için de turizm eğitimleri tüm kentlerde yaygınlaştırılmalı ve her kent turizm değerlerini ortaya çıkarmakla birlikte bir turizm türünde uzmanlaştırılmalı.

Gastronomi Turizmi, Kongre Turizmi, Sağlık Turizmi, Spor Turizmi için tüm bölgelerden kentler seçilmeli. Kentler kendi turizm uzmanlık alanında marka şehirler haline gelmeliler.

Gastronomi Turizmini sahiplenen ve kısa sürede başarılı işlere ve etkinliklere imza atan ve özveri ile çalışan, bir çok ödül ve teşekkür alan Gastronomi Turizmi Derneği (GTD)’yi başta Yön. Kur. Başkanı Gürkan Boztepe olmak üzere tüm Yönetimi tebrik ediyorum. Mayıs ayında Sarıyer’de Gastronomi Köyü çalışmaları başlıyor. Turistler tüm kentlerin gastronomisini tek bir yerde tanıma imkanı bulacaklar ve bu kentleri ziyaret etmek isteği duyacaklar. GTD; Gastro Talks, Restoran derecelendirme, Nisan ayında düzenlenecek olan Dünya Yoğurt Konferansı, Paneller, Fuarlar, Gastronomi Belgesi, ulusal ve uluslararası bir çok çalışması ve projeleri ile 2020 Yılında da ulusal ve uluslararası çok başarılı tanıtım ve etkinliklere imza atacak. 2020 itibarı ile GTD Sağlık Turizminde Sağlık ve Gastronomi Komitesi Başkanlığı ve Gastronomi Grup Başkanlığında yer alıyor. Sağlık Turizmi ve Sağlıklı Beslenme ile ilgili de başarılı çalışmalar yapacaklarına ve Türkiye’nin Sağlık Turizmine katkı sağlayacaklarına inanıyorum.

Diğer önemli bir turizm türü kongre turizmi. Kongre turizmini başka bir yazımda daha geniş ele alacağım. Kongre turizminde kongrelere katılım tercihlerinde artık destinasyon ağırlık kazanmaya başladı. Kongrenin yapılacağı yerde bulunan tarihi ve kültürel mekanlar artık kongre tercih kriterleri arasında. Uluslararası kongreleri tarihi ve kültürel miraslarımızın bulunduğu illerde artırdığımızda kongreler daha çok tercih edilebilir hale gelir. Uluslararası Kongrelere ev sahipliği yapacak kongre turizmi için seçilen kentlerde gerekli kongre merkezleri yapılmalı.

Turizm unsurlarına ek olarak; yöresel el sanatları kursları, yöresel yemek kursları, yöre kültür motiflerinin işlendiği hediyelik eşya kursları düzenlenip turizm ürünü olarak sunulabilir. Hediyelik eşya her zaman turizmin bir yan ürünü olarak görüldü ve turizmin yapılamadığı dönemlerde turistik eşya satışı da yapılamadı. Turistik veya hediyelik eşya satışı yerel ekonomiye katkı sağlayan unsurlardan. Turistik eşya satışının on iki aya yayılabilmesi için çeşitliliğin artırılması, üretiminin geliştirilmesi, hediyelik eşya fuarları ile festivallerinin çoğaltılması sağlanabilir, alışveriş turizmi içinde sunulabilir.

Turizm tanıtımı ekip çalışması gerektirir. Kentin yerel örgütleri, kentte bulunan üniversiteler ve yerel halk, kentin hangi turizm türlerini nasıl tanıtacakları hakkında birlikte karar vermelidirler. Sonuçta turizm tanıtımında önemli rol oynayan restoran, konaklama işletmeleri ve turizm ile ilgili diğer işletmelerde yerel halktan kişiler çalışmaktadır ve turizmin taşıma kapasitesinin fiziksel, sosyal, ekonomik ve ekolojik unsurlarından ve sonuçlarından etkilenecek olanlar yine yerel halktır. Turizmin, iç ve dış etkiler ile kentin ve yeni neslin geleceğine dönük olumlu etkileri, kentin diğer kentler arasındaki prestiji ve tanınabilirliği, sürdürülebilir turizm, kentin tarihi ve kültürel değerleri, gastronomisi, yerel halk-turist ilişkisi, iletişimi ve turizm ile ilgili diğer konular hakkında yerel halkı bilinçlendirme çalışmaları yapılmalı ve yörelerinin tanıtılmasında neler yapabilecekleri ile ilgili eğitimler, seminerler ve kurslar düzenlenmelidir. Yerel halkın kentin turizm kenti olması konusunda düşünce, öneri ve taleplerini paylaşabilecekleri platformlar oluşturulmalı ve etkinlikler düzenlenmelidir.

2020 EMITT fuarında Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği Genel Sekreteri Sn. Hüseyin Baraner’in moderatörlüğünde “Turizme Damga Vuran Global ve Yerel Trendler” paneline katıldım. Bergama Belediyesi organizasyonu ile EMITT fuarını ziyarete gelen Bergama Kozak yaylasında turizm işletmeciliği yapan yerel üretici kadınlarda paneldeydi. Çok başarılı ve verimli geçen panel sonunda Sn. Baraner üretici kadınları turizmcilerle tanıştırdı. Üreticiler ürettikleri ürünlerin yolculuğunu, turizmin satış-pazarlamasını ve iş görüşmelerini fuarda gördüler. Fuarlara katılmaları onların ürünlerinin üretim ve tanıtım aşamasındaki vizyonlarını genişletir, ürün çeşitliliğini artırır, bakış açılarını değiştirir. Ürünlerine verilen değeri görmeleri turizme olan bakışlarına farklı ve olumlu izlenimler katar. Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu ve Bergama Belediyesi’ni tebrik ediyorum.

Üreticilerinizi de fuarlara getirin, onların vizyonunu genişletin ve ufuklarını açın.

Sn. Baraner panelde çok kıymetli bir söz söyledi; “Toprak Olmadan Turizm Olmaz”

Sloganımız ‘2T’. Toprağımızın kıymetini bilelim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5