Türkiye Karadeniz, Akdeniz ve Ege Denizi olmak üzere üç tarafı denizlerle çevrili, iç deniz Marmara olmak üzere dört denize kıyısı bulunan, göller ve nehirlere sahip bir ülke. Bölgelerimiz deniz, göl, akarsu ve yeşil doğadan en az birine sahip olmakla birlikte bu özelliklerin hepsi aynı bölgede de bulunabilmektedir. Bu doğal özelliklerin varlığı yöresel ürünlerin oluşmasında da etkili olmuştur.

Yöresel ürünler konusunda Karadeniz bölgesini incelediğimizde; Karadeniz’in kıyılarında deniz ürünleri, diğer iç bölgeler, yaylalar, dağlık bölgeler ile batı, orta ve doğu olmak üzere diğer bölgelerinde yüzlerce farklı yiyecek içecek tarifleri ve ürünlerinin olduğu görülmektedir. Marmara bölgesinde hem Marmara Denizi kıyılarına hem Karadeniz’e kıyısı olan, akarsu ve göl bulunan kentlerde kıyı gastronomisi hakim. Ege ve Akdeniz bölgelerimizde ve adalarda kıyı gastronomisi ön planda.

Deniz olmayan göl ve akarsular bulunan bölgelerimizde göl, baraj, akarsu balıkçılığı ve alabalık tesisleri bulunmakta. İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu’da göl, akarsu ve alabalık tesisleri var.

Bununla birlikte balık yanında leziz salata tarifleri ile balık sosları tarifleri de mevcut. Kıyı gastronomisinde tandır balık, balık burger, balık döner, balık tatlısı gibi çeşitler artmakta ve füzyon mutfağı ile de deniz ve su ürünlerinden farklı ürünler üretilmektedir.

Diğer ülkelerde kıyı gastronomisi (deniz ve su ürünleri);

Norveç’in Bergen kenti 2015 yılında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Gastronomi alanında üye oldu ve kentte 275.000 kişi yaşamaktadır. Bergen, kırktan fazla ülkenin katıldığı dünyanın en büyük Deniz Ürünleri Konferansı olan Kuzey Atlantik Deniz Ürünleri Konferansına (NASF) ve Ulusal Beslenme ve Deniz Ürünleri Araştırma Enstitüsüne de (NIFES) ev sahipliği yapmaktadır. Kentte Food Arena’da ise sürdürülebilir gıda sistemleri, beslenme alışkanlıkları, su ürünleri yönetimi gibi konularda çalışıyorlar. Denizi ve deniz canlılarını koruyarak sürdürülebilir deniz ve su ürünleri gastronomisi elde edilmesi mümkün.

Yine diğer ülkelerde yapılan tur ve etkinliklerde örneğin bir "Seafood Tour" da; yörenin günlük taze deniz ürünleri bulunan pazarı ziyaret ediliyor, balıkçılardan balıkçıların tarihi hakkında bilgi alınıyor ve çeşitli hikayeler dinliyorlar. Ürünlerin farklı pişirme yöntemleri ve besin değerlerini öğreniyorlar. 2 günlük tur programında ayrıca tarihi mekan ziyaretleri de var.

Yemek / yiyecek tatili adını verdikleri Gastronomi Tatillerinde ise profesyonel şefler eşliğinde deniz ürünleri pişirme kursu var. Bu tatiller 4-7 gün arası değişiyor. Tatilin 30 saati aktivite olarak belirlenmiş. GastroTatil programında genelde ülkenin geleneksel yemeklerinin yapılışının öğretildiği kurslar, pasta kursları, yöresel ürünlerin tadımı, yerel köy pazarını ziyaret, sokak yemekleri ve pazar turu, yemek konulu oturumları içeren bir program var. İspanya’da vejetaryenler için bir tatil var. Vejetaryen yemek yapma kursu ile birlikte meditasyon ve yoga desteği veriliyor.

Tur tanıtım ve reklamlarında, tur programında bulunan aktivitelerin kaç saat olduğunu, turlarda ve restoranlarda sunulan yiyeceklerin “yiyecek turu sertifikasına” sahip olduğunu belirtiyorlar. Yakın zamanda yabancı misafirler Türkiye’deki tatillerinde de buna benzer bir sertifikayı talep etmeye başlayabilirler.

Kıyı Gastronomisi Turizmini geliştirmek için yapılabilecek bir çok konu var. Sahil yürüyüş yolları artırılabilir. Su ürünlerinin yetiştirildiği ve restoranların bulunduğu eko çiftlikler veya kıyı temalı mekanlar oluşturulabilir. Tatillerde olta balıkçılığı aktivitesi artırılabilir. Botel’ler, deniz veya göllerde gastro turlar artırılabilir. Bizde “Kıyı Gastronomisi” temalı henüz gastro turlar yada etkinlikler bulunmuyor. Özel günler için verilen davetlerde veya tur programları içinde ürünler sunuluyor. Gastro tur yada gastro etkinlik kapsamında kıyı ürünlerinin tanıtıldığı bir etkinlik veya tur olarak düzenlenmiyor.

Türkiye’de ulusal ve uluslararası deniz ve su ürünleri festivalleri yapılmakta. 2020’de; Gelibolu’da “23. Uluslararası Gelibolu Sardalya Festivali, Milas’da “4. Uluslararası Milas Balık Festivali ve Çocuk Oyunları Şenliği”, Van’da “10. Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali” düzenlenecek. Bu festivallerde de diğer gastronomi festivallerinde olduğu gibi deniz ve su ürünleri için de gastro etkinlikler yapılabilir, atölyeler bulunabilir, festival her yıl farklı bir tema ile düzenlenebilir, gastro turlar yapılabilir, yerli ve yabancı gastronomi ve turizm uzmanları davet edilip festivallerin tanıtımları yapılabilir. Bu festivaller ayrıca tur programlarına dahil edilmeli.

Tatillerde veya etkinliklerde deniz ve göl manzaralı fotoğraf çekimleri çok fazla tercih ediliyor. Bu konunun da dikkate alınarak deniz ve su ürünleri yemek fotoğrafçılığı da geliştirilmeli. Bunlar da çekim unsurları.

Kıyı Gastronomisinde de marka şehirler olmalı;

Diğer yiyecek ve içeceklerde olduğu gibi kıyı gastronomi haritası ve rotaları çıkartılabilir. Deniz ve su ürünü satan, pişiren yerler için turistlerin ilgisini çekebilecek düzenlemeler yapılabilir. Diğer gastronomik ürünlerin tanıtımında olduğu gibi bir çok benzeri tur ve etkinlik gerçekleştirilebilir.

Deniz ve su ürünleri ayrıca sağlık için tartışmasız faydalı.

Tüm çalışmalarımda dikkate aldığım yerel ekonomiye katkı ve sürdürülebilirlik için araştırmalar, çalışmalar yapılabilir ve çeşitli projeler geliştirilebilir, konferanslar düzenlenebilir. Örneğin İngiltere’de balık atıklarından tek kullanımlık, doğada çözünebilir poşet üretilmeye başlandı ve ödül kazandı. Günümüzde tarım ürünlerinin yaprakları, posaları ve atıklarından ayakkabıdan kağıda, çanta ve tekstile kadar bir çok ürün üretilmekte.

Tüketimde sıfır atıktan sonra üretimde de sıfır atık projesi başlatılmalı.

Yetiştiricilikte ve avcılıkta terim olarak deniz ve su ürünleri geçiyor. Konu gastronomide deniz ve su ürünleri olduğu için “Kıyı Gastronomisi” terimini kullandım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.