Kubilay Özerkan'ın başlattığı coğrafi işaret hamlesi raflarda marka olduktan sonra şimdi de okullarda ders olması için imzalar atıldı.
 
Kubilay Özerkan 2011 yılında Metro Market’in Türkiye’deki başkanı olunca önemli projelerle geldi. Türk ürünlerinin uluslararası standartlara getirip bütün dünyadaki Metro’larda satılmasını sağlamak bu projelerden biriydi.
 
Bu konuda önemli adımlar atıldı. Türk KOBİ’leri Metro sayesinde dünya standartlarında ürün üretip bütün Metrolara göndermeye başladılar.
 
Bir başka önemli adım coğrafi işaretler konusunda atıldı. O günlerde birkaç entelektüelin dışında bu konuda pek fazla bilgi sahibi değildik.
 
Kubilay Özerkan bu konuya fena takılmıştı. Olayı entelektüel olmaktan çıkarıp halka mal etti. Çok sayıda coğrafi işaretimiz olduğunu işte o zaman fark ettik.
 
Hatta birlikte düzenlediğimiz bir toplantı ile olayın kamuoyunun bilgisine sunulmasına biz de katkı verdik.
 
O gün yani 2011’de atılan tohumlar bugün çok önemli bir noktaya ulaştı. Hatta sınıflara girdi. Ders müfredatı haline geldi.

 
Coğrafi işaret konusu MEB ve Metro Türkiye iş birliğiyle mesleki ve teknik liselerin müfredatına girdi. İşbirliği ile ilgili anlaşmayı MEB Mesleki ve Teknik Okullar Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu ve Metro Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Alkaç yaptı…
 
Aynı zamanda Metro Türkiye’nin Satın Alma Direktörü de olan Deniz Alkaç olayı şu sözlerle değerlendirdi:
 
. Yerel değerlerin korunması ve ürüne değer kazandırılması tüm dünyada üzerinde titizlikle durulan bir konu.
 
. Sözgelimi Fransa’nın rokfor peyniri 1400 yılından beri korunuyor. Bugün Rokfor (Roquefort) köyündeki üretimin değeri yılda 400 milyon Euro. Baktığınızda Ezine peyniri de en az rokfor kadar lezzetli ve değerli bir peynir.
 
. İşte biz ne zaman bu değeri daha iyi tanıtırız, yurt dışından Ezine’ye turlar düzenlenmesini sağlarız, o zaman gerçekten bu alanda kendimizi başarıya ulaşmış sayarız.
 
. Coğrafi İşaret; belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işarettir.
 
. Türkiye’de günümüz itibarıyla 400 civarında Coğrafi İşaretli Ürün ve aynı sayıda aday ürün bulunmaktadır. Potansiyel ürün sayının ise üç bin civarında olduğu tahmin edilmektedir.
 
. Coğrafi İşaretler ile dünyada yıllık 200 milyar doların üzerinde bir katma değer oluşturulmaktadır. Avrupa Birliği (AB) ise Coğrafi İşaretlerden yıllık 75 milyar dolarlık bir katma değer sağlamaktadır.
 
. Türkiye’deki Coğrafi İşaretli Ürünlerden üçü, AB tarafından kabul edilmiştir. Bu ürünler, “Aydın İnciri”, “Malatya Kayısısı” ve “Antep Baklavası”dır.
 
. Raflarındaki ürünlerin yüzde 98’i yerel olan Metro Türkiye’de 130 adet Coğrafi İşaretli Ürünün satışı yapılmaktadır.
 
 
 
 
 
 
 
T
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5