Öne Çıkanlar SAKARYA Irak Binali Yıldırım Savunma Sanayisi deprem

Bu dünyada en çok çocukları, kuşları ve çiçekleri sevdim..
Sözlerinin sahibi Ersin Aşlamacı yeni çıkacak kitabı Aliş’e Yaşam Dersleri’nde ülkemizin tüm çocuklarına sesleniyor. Torunu Ali Şemsi’nin  (Aliş) doğumu ile ona yazılar yazmaya başlayan fakat bunun sadece Aliş ile sınırlı kalmayıp  tüm çocuklara ulaşması gerektiğine karar veren Aşlamacı; 52 hafta (1 yıl) boyunca yazdığı, 52 birbirinden değerli kültür-sanat-edebiyat insanının klavuz portresini içeren kitabında Halil Cibran’dan Ahmet Arif’e, Cengiz Aytmatov’dan Aziz Nesin’e Türk ve Dünya edebiyatına damga vurmuş 52 kişinin eserlerinden bölümlere ve yaşam öykülerine yer veriyor.

Her öykünün, her kitabın oluşma hikayesi gibi, bu kitabın da var olma serüveni şöyle başladı;
Sevgili torunum, gözümün nuru Ali Şemsi’nin (Aliş’imin) dünyaya gelişi bizlere sonsuz bir mutluluk getirdi.  İlk günden başlayarak ona şiirler, şarkılar söylüyordum..  Bir aylık olduğunda ilerde okuyup beni hatırlaması isteğiyle her pazar günü onun için yazılar kaleme almaya başladım.
Bir yıl boyunca (dile kolay, tam elli iki hafta; 1 Ekim 2017'den 23 Eylül 2018'e kadar) aralıksız kültür- sanat- edebiyat insanlarının can bulduğu kılavuz portreleri ele alarak,  bu 52 değerli kişinin yaşam öykülerini, eserlerinden örnekler vererek anlatmaya çalıştım.

Her insanın bu dünyaya bir görevle geldiğinin ve birbirinin dünyasında yer alarak iz bıraktığının bilinciyle bu satırları kaleme almak istedim.
Bu anlamda bir yandan beni ben eden kişilere olan gönül borcumu ödemek, öte yandan ilk göz ağrım, sevgili torunum Ali Şemsi’yle birlikte yüzlerce çocuğuma benden bir armağan bırakmak isteğiyle okuyucularımla buluşmak, söyleşmek, dertleşmek, sonrasında anlamlı bir eser bırakmak çok güzel oldu.
Her canlının sadece kendisine ait olan parmak izleri gibi yürek izi de kendisi bu dünyadan göçse bile başka yüreklerde yaşamaya devam eder… İzler kuşaktan kuşağa sürer gider…
Hayatımızı sürdürmemiz sırasında bizleri besleyen, var eden, bilgi ve kültürün devamını sağlamanın gönül borcumuz olduğunu düşündüm ve bu kitapta yer alan elli iki çok değerli kişiyi anmak, izlerini sürdürmek, yazıyla yaşatmak istedim.

Kitabın tanıtım etkinlikleri kapsamında şiir ve müzik dinletileri de düzenlenecek
3 Mart Çarşamba 19:00-21:00 Sestanbul Sanat Akademisi Moda,
4 Mart Perşembe 15:00-18:30 Perpa Ticaret Merkezi Tören Alanı
4 Mart Perşembe 19:00-21:00 Perpa Ticaret Merkezi B Blok 13.Kat Toplantı Salonu
 
Ersin Varlık Aşlamacı kimdir?
 
1955 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini tamamladıktan sonra 1974 yılında özel bir bankada çalışma hayatına başladı. Bu yıllarda Yüksek Bankacılık Enstitüsü’nü bitirdi.
2012 yılında Anadolu Üniversitesi AÖF Medya ve İletişim'den, 2016 yılında da AÖF Felsefe Lisans Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Pedagojik Formasyon Programı’na örgün öğrenci olarak devam etti. Eskişehir‘in uzak bir semtindeki bir ilkokulda 14 hafta boyunca stajyer öğretmenlik yaptı ve 2017 yılında tamamladığı eğitim sonucunda “Yaşam Boyu Öğretmenlik” Sertifikası’na sahip oldu.
1994 yılında çalıştığı bankadan emekli olduktan sonra, Eyüp Lisesi’nden Yetişenler Derneği’nde 4 yıl dernek başkanlığı, Eyüp Lisesi Eğitim Vakfı’nda ise 3 yıl yönetim kurulu üyeliği görevlerini sürdürdü.
Aynı zamanda, SHÇEK Kasımpaşa Yuvası’nda, Acil İhtiyaç Projesi oluşumunda, TEMA'da (Türkiye Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma Derneği) Doğa Derneği’nde gönüllü çalışmalarda bulundu. TEVDAK (Türkiye Eğitim Vakıfları Dayanışma Derneği)  ile birlikte birçok dernek üyelikleri halen devam etmektedir.
Duayen başkanımız sevgili Türkan Saylan hocamıza duyduğu hayranlık sonucunda ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği) Şişli Şubesi’nde 2000 yılında üyelikle başlayan çalışmalarını, 2005 yılından bugüne kadar 6. dönemdir şube başkanı olarak sürdürmektedir. Ayrıca, 2011-2013 arasında ÇYDD Gen. Merk. Yön. Kur. Yed. Üyesi olarak görev almıştır.
Doğanın katledilmesi, yöre halklarının haklı mücadeleleri, uygulanan yanlış ve taraflı politikalar sonucunda yok olan değerler konularındaki farkındalık ve buna bağlı araştırmaları ise 2005 yılından bu yana devam etmektedir.
Özellikle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakılan Kırklareli İğneada Longozları ile Antalya Kemer Çıralı’daki doğal yapının bozulması, sonra da bu yörenin kitle turizmine açılması konularına dikkat çekerek birçok çevre oluşumuyla birlikte önemli çalışmalarda bulundu.
Doğu Karadeniz’de çeşitli üniversite gençlerinin oluşturduğu 250 kişilik grupla birlikte yaz kamplarında yer aldı.
7 yıl boyunca üniversiteli öğrencilerden oluşan bir grupla Türkiye’nin farklı bölgelerindeki 21 ayrı köyü ziyaret ederek, insanların yaşam biçimlerini, sorunlarını, gelenek göreneklerini inceledi, bunları öğrencilerin öykü ve fotoğrafları ile ölümsüzleştirdi.
2014 yılında yaşanan Soma faciası sonrasında ÇYDD gönüllüleriyle birlikte 15 gün boyunca çocuklara ve ailelerine yönelik iyileştirme çalışmalarına katılarak, atölyeler yoluyla psikolojik destek verdi.  
2016 yılında İstanbul Sarıgazi’deki bir Yaz Okulu’nda 8-13 yaş aralığındaki 17 çocuğa 5 hafta boyunca haftada 3 gün gönüllü olarak “Çıtır Çıtır Felsefe” konulu eğitim verdi.
2018 yılında da üniversiteli gençlerle birlikte Sultangazi Arnavutköy Cem Evi’nde 9 hafta boyunca Yaşam Atölyesi adı altında çocuk ve kadınlara yönelik devam eden çalışmalarda bulundu. Bu eğitimlerinin benzerlerini bundan sonraki yıllarda da büyük bir istekle sürdürmeyi planlamaktadır.
18 Mart Üniversitesi’nin 2018'de düzenlediği Çocuk ve Edebiyat konulu Çocukluk Bizde Kalsın Çalıştayı’nda “KÜÇÜK KARA BALIK’tan KARGALAR’a BEHRENGİ NE SÖYLÜYOR?” isimli sunumuyla katılımcılardan takdir topladı. Bu yıl (2019) Mayıs ayında yine aynı üniversitenin düzenleyeceği Çocuk ve Felsefe konusunda yapılacak olan çalıştayın Bilim Kurulu’na seçildi.
Uzun zamandır Türk Sanat Müziği koro çalışmalarına devam etmekte ve birçok konsere katılmaktadır. Ayrıca 2018 Ocak ayında başlayan Sestanbul Sanat Akademisi Stüdyoları’nda aldığı Radyo Tiyatrosu ve Dublaj eğitimlerini halen sürdürmektedir.
Ersin Varlık Aşlamacı evli, otuzlu yaşlarında olan üç kız annesi ve on altı aylık Ali Şemsi’nin anneannesidir.
Bu kitap yazarlık hayatının ilk adımı, ilk ürünüdür.
 
 
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.