Herkesin morali bozuk. Nasıl olacak nasıl düzelecek karar kara düşünüyor herkes. İşte böyle bir ortamda yeşil bir mesaj geldi. Enerjiden başlayarak her şey yeşil olursa işlerin düzeleceği savunuldu.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (International Renewable Energy Agency, IRENA) tarafından yapılan bu açıklama enerji dönüşümünü desteklemenin, uluslararası iklim hedeflerine ulaşmak için önemli bir fırsat yarattığını ortaya koydu ve şu eklemeyi yaptı:

- Enerji dönüşümü 2050 yılına kadar ekonomik büyüme sağlayacak. Milyonlarca yeni istihdam yaratacak. Ve insan refahını yükseltecek ve gelecekte daha güçlü ekonomiler için sağlam bir temel oluşturacak.

Bunun için yapılması gerekenler şu başlıklarda toplandı:

. Ekonomi: Daha iddialı bir karbonsuzlaşma için gereken yatırım büyük sosyo-ekonomik faydalara sahip olacak; küresel GSYİH'yi 2050 yılına kadar 98 trilyon ABD doları artıracak ve yenilenebilir enerji sektöründe yaklaşık 42 milyon yeni iş yaratılması sonucu, istihdam mevcut seviyesinin dört katına çıkacak. Üstelik bu rakama enerji verimliliğinde 21 milyon ve sistem esnekliği kapsamında 15 milyon yeni iş eklenebilir. Böylece ekonomiler daha dayanıklı ve dış şoklara daha hazırlıklı olacaktır.

Sağlık ve refah: Bu yenilenebilir enerji yatırımları, fosil yakıtların sağlık ve çevresel maliyetleri dikkate alındığında kendi maliyetlerinin sekiz katından fazla tasarruf sağlayacaktır. Daha temiz bir hava ile dünyanın her bölgesinde sağlık ve refah gelişecektir.

Karbonsuzlaşma: Bu yatırımlar, 2050 yılına kadar küresel enerji üretiminden kaynaklanan C02 emisyonlarını en az yüzde 70 oranında azaltabilir ve Paris Anlaşması'nın hedeflerini daha erişilebilir hale getirebilir. Yeşil hidrojen yakıtı kullanımı ve sanayide ve taşımacılıkta kullanılan teknolojilerin elektrifikasyonu net sıfır emisyona doğru bir yol sunmaktadır.

Hem iş hem de refah sağlıyor

Rapora ilişkin en anlamlı değerlendirme Laurence Tubiana (European Climate Foundation Genel Müdürü) yaptı. İşte o değerlendirme: “Düşük karbonlu bir geleceğin sürdürülebilir şekilde inşası, büyük ölçekli altyapı yatırımı gerektiriyor. Yenilenebilir enerjiye dayalı enerji dönüşümünü hızlandırmak, günümüzde çok ihtiyaç duyulan istihdam yaratma gereksinimine cevap sunarak ekonominin canlanmasını sağlayabilir. Bunu yaparken, dünya genelinde toplumun tüm kesimlerine fayda sağlama potansiyeli olan hava kalitesine, insan sağlığına ve refah seviyesine katkı sunabilir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.