Öne Çıkanlar dünya Trabzon Bursa Neyyir Tuncay Eren Sinan Ak

Bakan Gül, AA Editör Masası'na konuk oldu
banner17

ANKARA (AA) - Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesine ilişkin, "Laikliğe aykırı bir düzenleme söz konusu değil. CHP üyelerinin en az yüzde 90'ı gidip bu nikahı ilk yapacaklardır. Tabanlarına sorsalar böyle bir düzenlemenin çok doğru olduğunu söyleyeceklerdir." dedi.

Gül, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı, açıklamalarda bulundu.

"FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in darbe girişiminden önceki suçlarına ilişkin ABD'ye iade talebini içeren dosyalar gönderilmişti. Gülen'in, darbenin emir ve komutasını yürüttüğüne dair hangi deliller ABD'ye gönderildi? Bu suçlamalarla yeni bir iade talebi oldu mu? İki ülke arasında bununla ilgili bir görüşme trafiği yaşanır mı?" sorusu üzerine Gül, örgütün lideri Gülen'in, FETÖ kapsamında darbe girişiminden önce de ABD'den istendiğini hatırlattı.

ABD ile yapılan adli yardımlaşma uluslararası sözleşmesi çerçevesinde Gülen'in iade edilmesi gerektiğinin altını çizen Gül, kesin bilgi, belge olmasa dahi olası bir nedenin iade için yeterli olacağını söyledi.

Türkiye'de bulunan bir kişi ABD'ye saldırsa ve ABD vatandaşı olsa Türkiye'nin iade için "Bu işi o mu yapmıştır? Belge getirin, yargılayın" demeyeceğini ifade eden Gül, böyle bir durumda Türkiye'nin sözleşmenin gereğini yaparak bu kişiyi ABD'ye iade edeceğini bildirdi.

Bunu yapmanın hem uluslararası hukukun hem de hukuk devletinin gereği olduğunu vurgulayan Gül, her türlü belgenin, kesinleşen tüm kararların verilmesine rağmen iade hususunda bir gelişmenin olmadığına işaret etti.

Gül, en son 2017'nin Temmuz ayında iadeye ilişkin talepnamenin olduğunu, bu konuyla ilgili görüşme yaptıkları ABD Adalet Bakanının "ilgileneceği"ni söylediğini belirterek, "Şu an itibarıyla herhangi bir gelişme olmamıştır. Ama bu konu hem bu heyetlerle olan görüşmede sürekli Türkiye'nin talep ettiği bir husustur. Son Marmaris suikast davasında çıkan kararda da bir numaralı sanık yine Gülen'dir. Bu kararı da dercederek yeni bir talepname daha göndereceğiz. Yeniden iadesini bu anlamda isteyeceğiz. Kemal Batmaz ile ilgili gelen belge üzerinden yeniden bir talepname olacak." dedi.

Bakan Gül, Türkiye'nin varlık mücadelesi anlamındaki bu hukuk mücadelesinin ısrarlı bir şekilde süreceğini bildirdi.

- "Deliller ABD'ye iletildi"

"Gülen'in iadesine yönelik taleplerin kaça ulaştığı" sorusuna Gül, "Beş talepname oldu mahkemeden ayrı ayrı ama neredeyse 100'e yakın klasör, belgeler, ifadeler, itiraflar, deliller açıkça ABD'ye iletildi. Bu konuda öncelikle ABD'nin bu hususta mahkemelerin talebini yerine getirmesini bekliyoruz." yanıtını verdi.

Bakan Gül, "Marmaris suikastı davası eklenince iade talebi 6 mı olacak?" sorusu üzerine, "Bu sürekli gelişen bir şey. Mahkemelerin de takdirinde. Bu konu Türkiye'nin ısrarlı bir şekilde takip ettiği bir konudur. Ben inanıyorum ki ABD'de işleyen bir hukuk bunun gereğini yapacaktır. Bugün ya da yarın ama bir gün bu Gülen'in iadesiyle ilgili mahkemelerce ortaya konan delillerin dikkate alınacağını ümit ediyorum." ifadesini kullandı.

- "Türkiye pratiğine uygun"

"Müftülere nikah yetkisi olarak kamuoyunda tartışılan, il ve ilçe müftülerini de evlendirme memurları arasına alan düzenleme Mecliste kabul edildi. Buna CHP'den ve kadın örgütlerinden tepki var. Bu düzenleme, tepkilerde dile getirildiği gibi 'laikliğe aykırı' bir düzenleme midir?" sorusuna karşılık Gül, "Laikliğe aykırı bir düzenleme söz konusu değil. CHP üyelerinin en az yüzde 90'ı gidip bu nikahı ilk yapacaklardır. Tabanlarına sorsalar böyle bir düzenlemenin çok doğru olduğunu söyleyeceklerdir." yanıtını verdi.

Gül, hem imamın hem de resmi görevlinin nikah kıymasının Türkiye gerçeği olduğunu belirterek, kanunların sosyal hayata uyması gerektiğine işaret etti.

Bir zamanlar uygulanan "şabloncu" yaklaşımın geri teptiğine vurgu yapan Gül, Türkiye'de nüfus memurunun da muhtarın da nikah kıyabildiğini hatırlattı. Gül, "Vatandaşa zorluk çıkarmanın bir gereği yok. Müftüler nikah kıyacak. Müftüler kim? Müftüler de 657 sayılı kanuna göre yemin eden, adaylık statüsünü geçiren, her türlü güvenlik soruşturmasını geçirmiş, Türkiye'ye, laik sosyal hukuk devleti ilkelerine bağlı olarak yetişmiş, üniversite mezunu ve denetime tabi tutulan kamu görevlileri." ifadesini kullandı.

Gül, üniversiteden mezun olmuş bir müftünün kıyacağı nikahtan memnun olunması gerektiğini belirterek, "Türkiye pratiğine uygundur, kayıt dışılığı da ortadan kaldırma anlamında. İşte bir köylü imam nikahı kıydırıyor ki onlar da çekiniyor, bunun ceza kanunu anlamında farklı sorunları var. Pratikte yaşanan sorunun hukuken giderilmesi anlamında bence çok yerinde bir düzenlemedir." dedi.

Bakan Gül, yapılan bir araştırmaya göre vatandaşların yüzde 100'üne yakınının hem resmi nikahı hem de imam nikahını yaptırdığına dikkati çekti.

- "Toplumdan gelen bir talepti"

Nikahla ilgili bir ayrımcılığın olamayacağını vurgulayan Gül, "Bu konuda CHP'nin kullandığı dili ben şiddetle kınıyorum. Çok yanlış ve tehlikeli buluyorum. Bu asla ötekileştirmez. Bu sosyal, Türkiye'nin geleneklerinde olan bir hadisenin hukuki hale getirilmesidir." ifadesini kullandı.

Gül, aileyi güvence altına alan bu düzenlemeden başta CHP'li vatandaşlar olmak üzere herkesin memnun olacağını dile getirerek, bunun laikliğe de uygun olduğuna değindi.

"Müftülerin nikah kıyması düzenlemesi tabandan gelen bir talep üzerine mi oldu, yoksa yukarıdan aşağı mı şekillendi?" sorusunu Gül, "Yukarıdan aşağıya ne kadar yaparsanız yapın eğer toplumda, sosyal hayatta bir karşılığı yoksa bunlar hep kadük kalır. Çıkarsanız bile kanun uygulanmaz. Türkiye'de bazen 'Ben nasıl olsa nikahımı kıydım, imam nikahını yaptım' diye resmi nikaha gitmeyip kurulan aileler var. Evlendiklerinde, çocuk, miras olduğunda çok ciddi sorunlar yaşanıyor." diye yanıtladı.

Adalet Bakanı Gül, resmi görevlinin kıydığı nikahın anında nüfus kaydına verileceğini belirterek, bunun bazı mağduriyetleri gidereceğini vurguladı.

Gül, şunları kaydetti:

"Toplumdan ve sosyal tabandan gelen bir talepti yıllarca, bu talebin de karşılandığı bir düzenleme olmuştur. Umuyorum vatandaşlarımız için çok güzel bir düzenleme olacak. En rahat, en pratik bir şekilde nikahlarını kıyacaklar ve güzel bir aile yuvası kurulmuş olacak."

(Sürecek)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner1