banner25

İşte İstanbul’da ilçe ilçe CHP’nin başkan adaylar

14 Aralık 2019'da başlaması gereken seçimlerin bu yıl içinde tamamlanması hedefleniyor. Bu arada mahalle delegeliğinde birçok ünlü ismin seçimleri kaybetmesi, ilçe seçimlerinde ise yeni sürprizlerin habercisi oldu.

Mevcut ilçe başkanlarının neredeyse tamamının yeniden aday olduğu seçimlerde, il yönetiminin ağırlığını koymak için kulis yaptığı belirtiliyor.

Ancak henüz başkan adayı belli olmamasına karşın muhalefetin de il ile çok sıkı bağı olan ilçelerde aday çıkarmak için düğmeye bastığı söyleniyor.

Bu arada adaylığı resmen açıklanmasa da önceki il başkanı Cemal Canpolat’ın mevcut yönetime mahalle seçimlerinden itibaren çalışma yaptığı söyleniyor.

İlçe kongrelerinin ardında İstanbul il seçimi için düğmeye basılacağı, sonrasında ise Olağan Kurultay takvimi kapsamında hazırlıkların başlayacağı belirtiliyor.

Öte yandan CHP yönetimi ilçe seçimleri öncesinde tüm örgütün faydalanması için kongrelerle ilgili kapsamlı bilgilerin yer aldığı bir rehber hazırlandı.

Rehberde kongrelerin yapılışına ilişkin genelge, tüzük hükümleri, kongreler yönetmeliği ve örnek formlara yer verildi. Aynı şekilde ilçe kongrelerinin 14 Aralık 2019 - 27 Ocak 2020 tarihleri arasında; il kongrelerinin ise 03 Şubat 2020 - 02 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleştirileceği belirtildi.

Kongrelerde kuralın çarşaf liste olduğunun belirtildiği rehberde, blok listeyle seçim yapılmak istenmesi halinde buna ilişkin önergenin çalışma ve hesap raporlarının görüşülmesine geçilmeden önce kongre üye tam sayısının onda birinin yazılı önergesiyle oylanması gerektiği vurgulandı.

Rehberde; il ve ilçe kongrelerinde, yönetimin seçimi, il kongreleri ve kurultay delegelerinin seçiminde yüzde 33 cinsiyet ve yüzde 20 gençlik kotasının uygulanacağı belirtildi.

Rehberin ilçe örgütlerinde incelenmeye başlanmasının yanı sıra adaylar da ortaya çıkmaya başladı…

İşte CHP İlçe seçimlerde kulislerde konuşulan bilgiler…

-Adalar’da mevcut Başkan Ali Ercan Akpolat’ın devam etmesi bekleniyor.

-Arnavutköy’de mevcut Başkan Ruhi Tuncel karşısında, ilçe sekteri Özlem Kutbay’ın aday çıkarması söz konusu. Çünkü mahalle delegelerinde Kutbay’ın desteklediği isimler seçimleri kazandı.

-Ataşehir’de her zaman olduğu gibi Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin örgüt üzerinde büyük etkisi olduğu söyleniyor. Bu nedenle mevcut Başkan Hakkı Altınkaynak’ın görevi bir başka Sivaslı Zara Platformu’nun etkin isimlerinden Celal Yalçın’a bırakması konuşuluyor.

- Avcılar’da her zaman ki gibi ortalık karışık görünüyor. Belediye Başkanı Turan Hançerli’nin ilçe seçimlerine müdahale etmeye çalıştığı söyleniyor. Buna karşılık mevcut Başkan Erdal Nas’ın herkesin desteğini aldığı öne sürülüyor. Erdal Nas’ın karşısına Malatyalı aday Ali Çelik’in çakması bekleniyor. Belediye başkanının da eski meclis üyelerinden birini aday olarak desteklediği söyleniyor.

- Bağcılar’da mevcut Başkan Murat Sönmez’in karşısına güçlü bir aday arayışı gündemde. Özellikle göçmen bir adayın çıkarılması için bazı isimlerin çalışma yaptığı söyleniyor. Murat Sönmez karşısında birleşmeyi sağlayan ismin seçimleri kazanabileceği söyleniyor.

- Bahçelievler’de mevcut başkan Özgür Çelik’in karşısına aday çıkması şimdilik mümkün görünmüyor.

- Bakırköy’de mevcut Başkan Asım Köksal Muş’un değişebileceği söyleniyor. Örgüt seçimlerinde etkinliğini iyice artıran Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun dediğinin olacağı söyleniyor.

- Başakşehir’de mevcut Başkan Mustafa Erdemir’in karşısına aday olarak çıkması beklenen Kadir Polat’ın mahallede seçimi kaybetmesi yeni bir aday arayışını gündeme getirdi.

- Bayrampaşa’da mevcut Başkan İbrahim Kahraman’ın karşısına Hasan Mutlu’nun çıktığı ve ilçede büyük bir çekişmenin yaşanacağı söyleniyor.

- Beşiktaş’ta mevcut Başkan Gözde Fil’in değişmesine kesin gözüyle bakılıyor. Gözde Fil’e karşı Mehmet Aslan’ın etrafında birleşen geniş bir kesim ilçede yönetimi değiştirmek için yoğun çaba sarf ediyor.

- Beykoz seçimlerde çekişmeli ilçelerden biri olacak gibi görünüyor. Mevcut Başkan Aydın Düzgün karşısına eski ilçe başkanı Mahir Taştan’ın çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca kadın başkan adayı olarak Gülten Demirbaş’a da şans veriliyor.

- Beylikdüzü’nde mevcut Başkan Turan Taşkın Özer’in görevine devam edeceği belirtiliyor.

- Beyoğlu’nda mevcut Başkan Bekir Özcan’ın işinin zor olduğu söyleniyor. Karşısına aday çıkarma arayışları sürüyor. İsmail Polat’ın adaylar arasında adı geçiyor.

- Büyükçekmece’de mevcut başkan Hüseyin Remzi Gökbulak’ın seçimlerde tek aday olarak çıkması bile konuşuluyor.

- Çatalca biraz karışık… Mevcut Başkan Halil Muharrem Gök, Mehmet Çoban ve İnan Güney arasında kıyasıya bir yarış yaşanacağı söyleniyor.

- Çekmeköy’de mevcut başkan Hüseyin Cahit Baratçu’nun karşısında iki önemli aday yarışa dahil oldu. Hüseyin Kızıldaş ve gençlik kollarından gelen Süleyman Bayraktutan aday olarak sahneye çıkması bekleniyor.

- Esenler’de mevcut başkan Bülent Ütebay’ın tek aday olarak seçimlere girmesi bekleniyor.

- Esenyurt’ta mevcut Başkan Duran Keleş, Hüseyin Ergün ve Fatih Turan Durmuş arasında yarış bekleniyor. Ancak bu ilçede mahalle seçimlerine ağırlığını koyan Başkan Kemal Deniz Bozkurt’un tercihinin belirleyici olacağı konuşuluyor.

- Eyüp’te mevcut Başkan Sinan Akçicek’in aday olmayacağı aday olarak herkesin Amasya Dernekleri Federasyon Başkanı Saim Diken üzerinde uzlaştığı söyleniyor. Bu arada Saim Diken’in ilçede belediye seçimlerini alana kadar mücadeleye devam işareti verdiği biliniyor.

- Fatih’te mevcut başkan Gökhan Gençel’in karşısında Turan Durmuş’un aday olması bekleniyor.

- Gaziozmanpaşa’da mevcut Başkan Binali Dağdeviren’in dışında aday olmadığı ancak birilerinin adaylık için çalışma yaptığı ifade ediliyor.

- Güngören’de mevcut Başkan Temel Akkoç işinin kolay olduğu vurgulanıyor.

- Kadiköy’de mevcut Başkan Ali Narin’e karşı aday arayışı sürüyor. Zeynel Alp adaylar arasında sayılıyor. Bir başka aday ise Başar Neçipoğlu olarak dillendiriliyor.

- Kağıthane’de mevcut Başkan Cihan İlim Yeşildağ’a karşı Mehmet Ali Yüksel’in aday olacağı söyleniyor. Ancak geniş bir kesimin seçimin kaybedildiği ilçede yeni dönemde seçimi almak için iş dünyasından genç bir ismin aday olması için çalıştığı söyleniyor.

- Kartal’da mevcut Başkan Muammer Çelebi’nin karşısında şimdilik aday çıkmadı.

- Küçükçekmece’de mevcut Başkan Turgay Özcan’ın işinin zor olduğu söyleniyor. Kasım İlgen ve Hasan Hüseyin Türkeş’ın mevcut başkana göre daha şanslı oldukları söyleniyor.

- Maltepe’de mevcut Başkan Savaş Yücel’in işi zor görünüyor. Geniş bir kesim Ali Cengiz Erol üzerinde mutabık kaldığı belirtiliyor. Başarılı bir işadamı olan Erol’un şansının yüksek olduğu söyleniyor.

- Pendik’te mevcut Başkan Doğan Çakmak’ın karşısında İsa Öztürk’ün aday olacağı belirtiliyor.

- Sancaktepe’de mevcut Başkan Muharrem Aydın’ın işinin kolay olduğu tek aday olarak seçime gitmesinin mümkün olduğu görülüyor.

- Sarıyer’de mevcut Başkan Sevim Yalınkılıç’ın işinin biraz zor olduğu söyleniyor. Ali Sönmez’in ise adı adaylar arasında geçiyor.

- Silivri’de mevcut Başkan Suna Göçengil’in değişmesine kesin gözüyle bakılıyor. Seçimi kaybeden başkan olarak görülen Suna Göçengil’in karşısında aday olarak Mümin Koçoğlu’nun ismi telaffuz ediliyor.

- Sultanbeyli’de mevcut Başkan Murat Kantekin’in karşısına güçlü bir aday çıktı. Sosyolog Özgür Erdem’in burada seçim çalışmasını sıkı tuttuğu belirtiliyor.

- Sultangazi'de mevcut Başkan Murat Poyraz’ın karşısına henüz aday çıkmadı ama kan değişimi bekleniyor.

- Şile’de mevcut başkan İbrahim Çelik’in seçimi kaybetmiş olmasına karşın karşısında şimdilik bir aday görünmüyor.

- Şişli’de mevcut Başkan Oya Akman karşısına aday çıkarma arayışları sürüyor.

- Tuzla’da mevcut Başkan Hasan Uzunyayla’nın mahalle seçimlerini kaybettiği bu yüzden işinin zor olduğu belirtiliyor. Bu ilçede yıllardır Cemil Ekşi’nin gösterdiği adayın şansı diğerlerine göre daha yüksek oluyor.

- Ümraniye’de mevcut Başkan İbrahim Can Kıran karşısında çok sayıda aday var. Ancak Atatürkçü Düşünce Derneği Ümraniye Şube Başkanı Zeynel Kızılkaya’nın şansı diğer adaylara göre daha yüksek olduğu söyleniyor.

- Üsküdar’da mevcut Başkan Olcay Kurt’un seçimleri kötü yönettiği eleştirileri seçim döneminde daha da öne çıktı. Bu yüzden karşısına aday olarak çıkanların şansı olabileceği belirtiliyor.

- Zeytinburnu’nda tam 25 yıldır ilçe başkanlığı görevini sürdüren Metin Doğan’ın yine şanslı olduğu söyleniyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner1