Öne Çıkanlar bilim ekonomi Trabzon dünya League of Legends

Milletvekillerin yurt dışı gezileri

TBMM (AA) - MELTEM ÖZTÜRK - CHP, milletvekillerinin yurt dışı gezilerinde, TBMM'nin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'un uygulanmadığı gerekçesiyle TBMM Başkanlığına başvurdu. Başvuruda, "Siyasi parti grupları yerine, TBMM Başkanı'nca doğrudan milletvekillerine görev tevdi edilmesi, kanun ihlaline ve TBMM geleneklerinin zedelenmesine yol açıyor." ifadesine yer verildi.

CHP, TBMM Başkanlığına iki kez başvurarak, TBMM'nin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'un uygulanmasını talep etti.

İlk olarak CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM Başkanlığına başvuruda bulundu. Milletvekillerinin uluslararası faaliyetlerinin ne şekilde yürütüleceğinin, TBMM'nin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'da düzenlendiğini anımsatan Altay, kanunda dış ilişkilerin çerçevesinin ve TBMM'yi temsil edecek heyet üyelerinin seçilme esaslarına yer verildiğine işaret etti.

Altay, kanunda, uluslararası faaliyetlere katılacak heyetlerin oluşumunda siyasi partilerin gücü oranında temsilinin öngörüldüğünü belirterek, uluslararası faaliyetlere katılacak üyelerin belirlenmesinde önce siyasi partilerin aday göstermeleri kuralının getirildiğini vurguladı.

Altay, başvurusunda şunları ifade etti:

"Kanunun bu hükümleri ile yerleşik uygulamalara aykırı olarak, CHP milletvekilleri ile grubumuzun bilgisi dışında doğrudan temas kurarak uluslararası faaliyetlere katılmalarını talep ettiğiniz, milletvekillerimizce grup başkanlığımıza değişik zamanlarda iletilmiştir. Ne yazık ki önceleri zaman sınırlaması nedeniyle zorunluluktan kaynaklandığını düşündüğümüz bu yasadışı uygulamaların bir keyfiyete dönüştüğünü üzülerek izliyoruz. Son olarak 2 CHP milletvekiline Fransa ve Avusturya faaliyetleri için davette bulunulması üzerine bu hatırlatmanın yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Siyasi parti grupları yerine TBMM Başkanı'nca doğrudan milletvekillerine görev tevdi edilmesinin, kanunun ihlalinin yanında TBMM geleneklerinin de zedelenmesine yol açtığına kuşku yoktur. Uluslararası faaliyetlerin TBMM'nin Dış İlişlerinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun hükümleri ihlal edilmeden yürütülmesini talep ederiz."

-İkinci başvuru

CHP Grubu, bu yazısına yanıt alamadığı gerekçesiyle bir kez de CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel imzasıyla TBMM Başkanlığına başvurdu.

Özel, yazılarına yanıt alamadığı süre içinde TBMM'nin Dış İlişkilerinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun uygulanması kapsamında keyfi uygulamaların devam ettiğini öne sürdü.

Özel, Panama ve BM Kalkınma Programı tarafından düzenlenen "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için İş Dünyası: Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini Geliştirmek"adlı küresel foruma , Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) çalışmaları kapsamında katılım konusunda da keyfi uygulamalar yaşandığını savundu.

Yasa hükümleri uyarınca toplantıya değişik partileri temsilen KEFEK üyesi milletvekillerinin katılımına ilişkin işlemlerin başlatıldığına işaret eden Özel, bu doğrultuda milletvekillerinin yurt dışına çıkışı için gerekli işlemlerin ilgili birimce tamamlandığını bildirdi. Özel, milletvekillerinin de bu toplantıya katılacak şekilde hazırlıklarını yaptığını, programlarını oluşturduğunu belirterek, ancak bu toplantıya sadece Komisyon Başkanının katılımına karar verildiğine dikkati çekti.

Özel, "Parlamentomuzun dış ilişkileri konusundaki mevzuat hükümleri ve geleneklerine paralel uygulamalar yapılması konusunu tekrar arz ederim." dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5