banner25

Sağlık sigortasına talep arttı
banner17

Howden Sigorta, dünyanın kayıp yıl olarak nitelendirdiği 2020 yılını değerlendirdi. Howden Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölge CEO'su Atınç Yılmaz, “Zor bir yılı geride bıraktık. Sigorta şirketlerinin geçtiğimiz yıl dünya genelinde yaptığı ödeme tutarı 84 milyar dolar. Covid-19 kaynaklı ödemelerin 30 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.” dedi.  Yılmaz, Howden’ın 2021’de Türkiye’deki yatırımlarını artıracağını da ifade etti.

Pandemi süreci dünyada her alanda olduğu gibi sigortacılık sektöründe de değişimlerin yaşanmasına neden oldu. Yaklaşık 8 bin 500 kişiye istihdam sağlayan Howden’ın Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölge CEO'su Atınç Yılmaz, 2020 yılını değerlendirirken, 2021 beklentilerini paylaştı. Sigorta şirketlerinin geçtiğimiz yıl küresel ölçekte 84 milyar dolar ödeme gerçekleştirdiğini söyleyen Yılmaz, salgın kaynaklı ödeme tutarının 30 milyar dolar olduğu öngörülüyor ve buna göre Covid’in devam etmesi sonucu 2021’de bu rakam 60 milyar doları bulabilir diye aktardı. Atınç Yılmaz, pandemi süreci ile birlikte sigortacılık alanında büyük bir değişim yaşandığını ve çoğu şirketin zorunlu olarak hızlı bir şekilde dijital bir dönüşüm içerisine girdiğini vurguladı.

TÜRK SİGORTA SEKTÖRÜ YÜZDE 19,3 ORANINDA BÜYÜDÜ

Türk sigorta sektörü hakkında değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, “Türkiye, Dünya’nın büyüme potansiyeli olan ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Türk sigorta sektörü geçtiğimiz yılı yüzde 19,3’lük büyüme ile kapattı. Pandemi yılında toplamda 1,7 milyar TL’lik ödeme yapıldı. Dünyada ve Türkiye’de belli dönemlerde üretim ve tüketimin özellikle belirli endüstrilerde tamamen durması, sonradan açılsa bile pandemi öncesi döneme yakın bir noktaya gelmemesi doğal olarak sigorta prim üretimine de olumsuz yansıdı. Ancak Türkiye, dünyanın birçok ülkesine göre bu süreçten daha hızlı toparlanarak çıktı ve ilk şoktan sonra özellikle taşıt ve konut satışlarındaki hareketlenme ile sigorta sektöründe de toparlanmanın hızlı olmasını sağladı. Prim üretimi 2020 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 19,3 artış göstererek toplamda 82,6 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu da sektörün reel olarak büyüdüğünü gösteriyor. Türk sigorta sektörü bu zorlu süreçten güçlenerek çıktı.” dedi.

SİBER RİSKLERDE TALEP ARTIŞI

Salgın dönemi sonrası sigorta sektörünü değerlendiren Atınç Yılmaz, “Siber Risklerde pazar büyüklüğü 7 milyar dolara ulaştı. 2025’te bu rakamın 25 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. Her an karşımıza çıkabilecek risklerin yönetiminin ne kadar önemli olduğunu bu süreçte daha iyi anladık. Bizler de Howden olarak Covid sonrası dönem için kendimizi daha da geliştirip sigortacılıkta yeni çözümler sunmaya devam edeceğiz. Covid-19 virüsü ile mücadele kapsamında bireysel ve kurumsal anlamda öncelikler değişti. Şirketlerin çalışma düzenlerini dijital ortama taşımaları, çalışanlarına uzaktan çalışma ve sistemlere erişim imkânı sağlaması, buna bağlı olarak artan siber güvenlik zafiyetleri dolayısıyla içinde bulunduğumuz bu dönemde Siber Riskler çok daha fazla ön plana çıktı. Yine en önemli risk güvencesi olarak şirketlerin tahsilat sorunlarından doğan zararlarını kontrol altına almaya yarayan Ticari Alacak Sigortası ve en önemlisi salgın hastalıkların poliçe kapsamına alınması anlamında Sağlık Sigortası gündem oldu. Covid-19 sağlık ve refah ile ilgili konuların hem toplumun hem de şirketlerin öncelikleri ve ana gündem maddeleri arasına girmesine sebep oldu.” dedi.

Howden’ın uzun süredir teknolojiye yaptığı yatırımların bu kritik dönemde büyük avantaj sağladığının altını çizen Yılmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Covid-19 virüsü ile mücadele kapsamında dünya ofislerindeki tüm çalışanlarımız ile bir hafta gibi çok kısa bir sürede evden çalışma sistemine geçerek hizmet sunmaya ve yatırımlarımıza devam ettik. Ekibimizin birbirinden yüzlerce kilometre uzaktaki üyeleri büyük bir koordinasyon içinde çalıştı. Doğru insanları aynı ortamda bir araya getirmek artık her zamankinden çok daha kolay oldu. Covid-19 ile gelen bu çevik çalışma yöntemini benimseyerek pandemi sonrasında da sürdüreceğiz. Bu zaten bir süredir üzerinde çalıştığımız bir konu.”

COVİD SÜRECİNDE DE YATIRIMLARINA DEVAM ETTİ

Howden olarak 90 ülkedeki Howden Ofisleri ve Howden One iş ortaklığı ağına bağlı temsilcilikleriyle çalışmalarına devam ettiklerini aktaran Yılmaz, “Bu sene stratejimizin her zamankinden daha geçerli hale geldiğini gördük. Covid-19 döneminde de yatırımlarımıza devam ettik. Yunanistan’ın Kurumsal Riskler alanında en büyük ve bir numaralı sigorta brokeri MATRIX Sigorta ve Reasürans Brokerliği şirketini satın aldık. Eş zamanlı olarak İspanya’nın önemli şirketlerinden Compensa’nın çoğunluk hissesini ve İngiltere’nin en büyük bireysel ve kurumsal sigorta brokerlerinden biri olan A-Plan Group’u satın aldık.” dedi.

Pandemi sürecinde birçok şirketin uzaktan çalışma yöntemine geçtiğini de aktaran Yılmaz, “Özellikle sigorta sektöründeki hizmet sağlayıcı ve aracılarda organizasyon ve operasyonel verimlilik anlamında çok önemli ve büyük değişikliklere yol açtığını ve pandemi tamamen geçtikten sonra da çalışma şekillerinde kalıcı değişikliklerin olacağını söyleyebiliriz. Bu değişiklikler kendini uzaktan çalışma ve teknolojinin daha fazla pratik hayatın içinde olması şeklinde gösterecek. Bir diğer önemli değişikliğin ise tüketicilerin satın alma alışkanlıklarında olacağını öngörüyoruz. Özellikle artan e-ticaret hacminin sigorta sektörüne de yansımasının olacağı ve dijital olarak satın alınan sigorta ve hizmetlerin artacağını düşünüyoruz. Giderek zorlaşan pazar koşullarında masrafları azaltacak sinerjileri keşfetmek her zamankinden daha önemli hale geldi. Fakat biz bu esnada küresel çapta grubumuza verimlilikler kazandıracak dijitalleşme projeleri de gerçekleştiriyoruz. Masrafları azaltmaya yardımcı olan dijital çözümler için grubumuzun “veri ve teknoloji” kolu olan Hyperion X, kilit aktör durumunda. Ayrıca Covid-19 sonrası çok yoğun M&A faaliyeti olacağı beklentisindeyiz.” diye söyledi.

SAĞLIK SİGORTALARINA TALEP ARTTI

Salgının sigorta sektörüne etkilerinden söz eden Yılmaz sözlerini şöyle tamamladı: “Bu dönemde yaşadıklarımız sağlığımızın en öncelikli konu haline gelmesine sebep oldu. Sigorta şirketleri tarafından salgın hastalıkların sağlık sigortası teminatı kapsamına alınması ve önümüzdeki yıllarda da Covid-19’a benzer salgın hastalıkların yaşanacağı gerçeği de sağlık sigortacılığına talebin artmasına sebep oldu ve daha da artacağını gösterdi. Howden Türkiye olarak bu süreçte sağlık sigortasında fark yaratan, poliçe harcamalarını kontrol altına alabilen mobil uygulama Smartie’nin önemi daha da ortaya çıktı. Howden’ın 200 firmayı geride bırakarak Dubai Dünya Sigorta Kongresi’nden (DWIC 2020) ödülle dönmesini sağlayan ürünü Smartie, sağlık poliçesi harcamalarını kolaylıkla kontrol altına almayı sağlıyor. Howden’ın Türkiye'de geliştirdiği ve grup sağlık sigortalarında direkt bireysel kullanıcı ile iletişim kurarak sigorta poliçesinin maliyetinin etkin kullanımını sağlayan ‘Smartie’, sektörde yurtdışına ihraç edilen ilk mobil uygulama olma özelliğini de taşıyor. Tabii ki bu artan talepte pandeminin getirdiği doğal kaygı ve bilinç artışının etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte özellikle sigorta şirketlerinin bu süreçte verdiği hızlı ve olumlu tepki, teminatta olmayan salgın hastalıkların inisiyatif kullanılarak dahil edilmesi ve bunun tüketicilere genel olarak iyi aktarılması da çok etkili oldu. Sağlık sigortalarında talep artışına sebep olan bir diğer önemli faktörün ise daha ulaşılabilir ve maliyet olarak uygun tamamlayıcı sağlık sigortaları gibi ürünlerin artmış olması.”

banner18
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner1