Öne Çıkanlar spor ekonomi Op. Dr. Seval Taşdemir bilim Trabzon

 Ali Yücelen'in dönüşü muhteşem oldu

 


 

 

 

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) 16. Olağan Genel Kurulu’nda siyaset nedeniyle başkanlıktan ayrılan Ali Yücelen 3. kez TÜGİAD Başkanı seçildi. Genel Kurulda yapılan konuşmalarda Türkiye’nin ve ekonominin kritik bir dönemden geçtiği; 15 Temmuz darbe girişiminde olduğu gibi yaşanan zorlukların üstesinden de birlik ve beraberlik içinde gelineceği dile getirildi. Genel kurula katılan Gümrük ve Ticaret Balkanı Bülent Tüfenkçi, milletin hem demokrasisine hem de ekonomisine sahip çıktığını belirterek başta TÜGİAD üyeleri olmak üzere bu süreçte faaliyetine ara vermeden devam eden işadamlarına teşekkür etti. 

 Başkanlık görevini Ali Yücelen’den teslim aldığını ve onur duyarak gerçekleştirdiği bu görevi yine kendisine teslim etmekten mutluluk duyduğunu belirten TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı görevi teslim ederken şunları söyledi:

 

“Bundan kısa süre önce Ali Yücelen’den bu görevi teslim aldım. Elimden geldiği kadarıyla en iyi şekilde sizlere layık olmaya çalıştım. Bugün, ben dahil bütün merkez ve şube başkanları, yönetim kurulu ve diğer kurul üyeleri de dahil olmak üzere üyelerimizin imzası ile kendisini yeniden başkanlığa aday gösterdik. Bu tablo bile TÜGİAD’daki demokrasi kültürünün olgunluğunu göstermeye yeterlidir. Ben tüzüğümüz gereği artık derneğimizin onursal üyesi olarak sizlerle beraber olmaya devam edeceğim.”

 

TÜGİAD Genel Kurulu’nda 3. kez başkanlığa seçilen Ali Yücelen, yaptığı teşekkür konuşmasında kendisine gösterilen bu güvenden onur duyduğunu ve bundan sonraki dönem çalışmalarında da bu güvene layık olmak için en üst düzeyde çalışacaklarını söyledi. Türkiye’nin çok zor bir dönemde olduğunu dile getiren Yücelen sözlerine şöyle devam etti:

 

“Biz yeri geldi eleştirdik, yeri geldi alkışladık; ama gün birlik ve beraberlik; birbirimizi destekleme günüdür. Dünyadaki kriz ülkemizi de etkiledi. Bütün dünya en liberalinden en muhafazakarına kadar ekonomilerine müdahale etti ve yeni ekonomik düzene hazırlandılar. Biz de yardımlaşarak üreterek, çalışarak ekonomimizi istediğimiz noktaya taşıyabiliriz. Herkesi Türkiye için çalışmaya ve üretmeye davet ediyoruz.”

 

TÜGİAD Genel Kurulu’na katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, Türk halkının 15 Temmuz gecesi hain bir girişimi elbirliğiyle bertaraf ettiğini ve bu süreçte ve sonrasında TÜGİAD gibi sivil toplum kuruluşlarının önemli katkısı olduğunu söyledi TÜGİAD çatısı altında üreten, yatırım ve istihdam yapan genç girişimci ve işadamlarınateşekkür eden Şahin hükümet olarak işadamlarının yanında olacaklarını söyledi.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi: “TÜGİAD istedi biz yaptık”

 

Konuşmasında 2008 ekonomik krizinin etkilerinin hala hissedildiğini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi; küresel etkilerin yanı sıra 15 Temmuz darbe girişiminin de ülkeyi olumsuz etkilediğini anlattı. Türk haklının hem demokrasisine, hem de ekonomisine sahip çıktığının altını çizen Tüfenkçi; “Böylelikle 15 Temmuz’un neden olduğu yaraları sardık. Ekonomi için siyasal istikrar çok önemlidir. Mali disiplinden taviz vermedik ve vermeyeceğiz. Bugün bütçe açığının milli gelire oranı artık yüzde 1’ler seviyesindedir.” dedi.

 

Türkiye ekonomisini küresel ekonomiden ayrı görmenin mümkün olmadığının altını çizen Tüfenkçi, 2018 ve sonrasında yüzde 5 ve üzerinde büyüme hedeflendiklerini söyledi. “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 için 500 milyar Dolar ihracat hedefi koymuşsa, sizlere (işadamlarına) güvenerek koymuştur” diyen Tüfenkçisözlerine şöyle devam etti:

 

“Bizler burada sizlerin önüne engel çıkartmak için değil, sizlerin önünüzü açmak için bulunuyoruz. Burada memnuniyetle belirtmek isterim ki , sizlerden gelen önerileri ciddiyetle değerlendirdik. TÜGİAD istedi ve biz yaptık. Karşılıksız çek dediniz; inceledik ve hemen gereğini yaptık. KOBİ’lere finanasman dediniz; Kredi Garanti Fonunu KOBİ’ler için kullanın dediniz bakın son düzenlemede onu da yaptık. Artık Kredi Garanti Fonu yatırım yapmak isteyen, iş yapmak isteyen KOBİ’lerimize yüzde 90’lara varan garantilerle kredi sağlıyor.”

 

Güven ve istikrar ortamının enflasyonun düşürülmesinde etkili olduğunu vurgulayan Tüfenkçi, 2017 için etkili önlemler aldıklarını ve başta turizm ve tasarrufların arttırılması olmak üzere başarılı sonuçlar alınacağını anlattı. 2017’de kamu yatırımlarının yüzde 30 arttırılarak 78 milyar liraya yükseltildiğini belirten Tüfenkçi; “Biz kendi insanımıza olduğu gibi, bize inanıp-güvenerek ülkemize yatırım yapan yabancı yatırımcılar için de yeni teşvikler getirdik. Bu ülkede yatırım yapmak isteyen herkese diyoruz ki sonuna kadar yanınızdayız.” diye konuştu.

 

KAGİDER, TÜKONFED, TOSYV Başkan ve yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı genel kurulda Bakan Tüfenkçi ile TÜGİAD Başkanlığını devreden eski başkan Rahmi Çuhacı ve 3. Kez başkan seçilen Ali Yücelen ve milletvekilleri,TÜGİAD Akademi üyesi gençlerle birlikte aile fotoğrafı çektirdiler.

 

Konuşmalardan sonra devam eden TÜGİAD Genel Kurulunda, 45 yaşından sonra asil üyelikleri sonra eren TÜGİAD üyelerini bir çatı altında toplayacak; zor durumda kalan üyelerin çocuklarının eğitimine destek olacak bir TÜGİAD Vakfının kurulması benimsenerek kabul edildi.

 

TÜGİAD 16. Olağan Genel Kurulunda yapılan oylamada Ali Yücelen oybirliği/oyçokluğu ile başkan olarak seçilirken 2 yıl süreyle görev yapacak olan Yönetim Kurulu ve diğer üst kurullar da belirlendi. TÜGİAD 16. Dönem Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşuyor:

 

Ali Yücelen, Kürşad Badem, Selim Akın, Anıl Şohoğlu, Serdar Gökhan Arıkan, Koray Kartal, Yusuf Ekinci, Engin Şahin, Feyza Meral, Berrak Kutsoy, Ercan Çelik, Nilüfer Çevikel, Ali Efe Bezci, İsmail Işık, Zafer Yıldırım, Ali Güral, Rupen Mıhçıyan, Pınar Küçükşabanoğlu, Cem Yüksel, Mesut Alkan, Fatih Yıldırım, Umut Önder Altıntaş, Barış Tekin, Batu Taner, Seda Özbulut, Arcan Yüksel, Nazlı Ayaz, Oğuzhan Küçükoğlu, Adem Çolak, Tolga Çelik

 

TÜGİAD 16. Dönem Sicil Disiplin Kurulu da şu isimlerden oluşuyor:

Ali Güven, Ahmet Öztürk, Engin Mandıralı, Murat İsen, Soner Serttaş, Gökçe Belge, Murat Demirbilek, Robert Ben, Hatice OflasErsoy Tabaklar, Rüştü Altılı, M. SebastianDurmuş, Ali Tekin, Can Yavaş, Arzu Beyazıt, Kadriye Pehlivan, Berkan Baykam, Mustafa Kemal Sözkesen, Taner Akçınar, Cengiz Dalgıç, Burçin Ünal, Heval Aytin, Enis Üner, Görkem Çelikbilek, Burak Başeğmez, Hakan Sayın, Mesut Meriç, Atilla Demirtaş, Sarper Hamzagil, Eray Görücü

 

TÜGİAD 16. Dönem Denetleme Kurulu üyeleri:

 

Aydın Özer, Berkay Altunbay, Metin Özmen, Şanser Kadoğlu, Fırat Sarıbıyık, Neslihan Alkan Görkem, Beril Tandoğan, Doğukan Ünüvar, Fatih Kanmaz, Ercüment Kara, Özlem Gültekin, Mehmet Demirtaş, Mehmet Arslancan, Gündüz Mutlu 

  

TÜGİAD hakkında

1986 Yılında kurulan Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD), Türkiye’de genç işadamlarının en geniş profilde bir araya geldiği ilk ulusal ve tek uluslararası yetkinliğe sahip dernektir.

Otomotiv yan sanayi, inşaat – yapı malzemeleri, tekstil, turizm, gıda – tarım – hayvancılık, enerji – yeşil ekonomi, kimya, maden – metal işleme, makine – imalat sanayi, mobilya – kerestecilik, lojistik, bilgi teknolojileri, medikal ekipmanlar, finansal hizmetler – danışmanlık, dış ticaret ve diğer hizmetler başta olmak üzere farklı sektörleri temsil eden 21 – 45 yaşları arasında 850 genç girişimci üyesi ile TÜGİAD bugün, 500 bin kişilik bir istihdam gücünü ve yaklaşık 18 Milyar Dolarlık bir ihracat hacmini temsil etmektedir.

G20 Genç Girişimciler İttifakı’nda (G20 GGİ) Türkiye’yi temsil eden TÜGİAD, aynı zamanda ittifakın stratejik planlama ve iş planından sorumlu icra kurulu üyesidir. TÜGİAD, 84 ülkede 200 bin genç girişimciye ulaşmayı hedefleyen MAME’de (Akdeniz – Afrika ve Orta Doğu Genç Girişimciler İletişim Ağı) kurucu üye ve kurumsal yapılanmadan sorumlu icra kurulu üyesidir.

1993 Yılından itibaren Brüksel’de AB nezdinde Daimi Temsilciliği bulunan TÜGİAD, 45 bin üyesi bulunan Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu (YES) Başkan Yardımcısıdır.

Türkiye genelinde 115'i bayan olmak üzere 850 üyesi bulunan TÜGİAD yaş ortalaması 35 olan üye profili ile ülkenin önemli bir çoğunluğunu temsil eden dinamik bir işadamı ve sanayici profiline sahiptir.

Yıllık ciroları yaklaşık 50 milyar dolar olan TÜGİAD üyesi genç işadamlarının yatırım ve girişimleri ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. İnşaat, tekstil, dış ticaret, otomotiv yan sanayi, turizm, gıda, makine, motor ve diğer metal ürünler imalatı sektörleri başta olmak üzere TÜGİAD üyelerinin toplam 60 sektörde ağırlığı hissedilmektedir.

Ortalama yıllık 18 milyar dolar ihracat, 23 milyar dolar ithalat yapan TÜGİAD üyelerinin en çok dış ticaret yaptığı ülkeler ise; Almanya, İtalya, İngiltere, ABD, Fransa, Rusya, İspanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri, komşu ülkeler, Türk Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkeleridir.

TÜGİAD Başkanları

1986 - 1994 Kurucu ve Onursal Başkanımız Sayın Cefi KAMHİ,

1994 - 1998 Sn. Murat BEKDİK

1998 - 1999 Sn. Hamdi AKIN

1999 - 2002 Sn. Muharrem YILMAZ

2002 - 2004 Sn. Hayati KAYA

2004 - 2008 Sn. Murat SARAYLI

2008 - 2010 Sn. Lütfü KÜÇÜK

2010 - 2012 Sn. Murat ÇOSKUNKAN

2012 – 2015 Sn. Ali YÜCELEN

2015 - …..    Sn. Rahmi ÇUHACI

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5