banner25

Hedef dünyada ilk 10
banner17

Türkiye’nin ihracattaki lokomotif sektörlerinden biri olan yapı malzemeleri sektörü toplam ihracata verdiği katkıyı 2020’de de sürdürdü. Üretim ve istihdam odaklı çalışan sektör, pandemi yılında 21,8 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. İlk beş ihracat pazarı ABD, İsrail, Almanya, Irak ve İngiltere oldu. İDDMİB Türk Yapı Malzemeleri Komitesi Başkanı ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Başkan Vekili Serdar Urfalılar, dünyanın dengelerinin alt üst olduğu yılı ve 2021 hedeflerini aktardı. 

HEM DESTEKLER HEM DE SANAYİCİMİZİN AZMİ ÖN PLANDA OLDU

2020 rakamlarını değerlendiren Serdar Urfalılar şu ifadeleri kullandı: Bakanlığımızın destekleri ve sanayicilerimizin azmi ile yılı yüzde -1’lik düşüş ile 21,8 milyar dolar ihracatla tamamladık. İhracatta yılın son ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20’lik artış kaydettik. İkinci çeyrekte yaşanan daralma bütün dünyada gerçekleşti. İhracata etkisi en fazla Nisan ve Mayıs aylarında yüzde -42’lere varan düşüşlerle yaşandı. Uygulanan destek paketleri ve alınan tedbirler sanayicinin en azından önünü görebilmesinde çok etkili oldu ve yılı yüzde -1 gibi geri dönüşün daha kolay olabileceği bir noktada tamamladı. Türk yapı malzemelerinin ihracatının bu sene rakam olarak çok az düşse bile tonajında ciddi artış olduğunu görüyoruz. Bu da pazarlardaki payımızı artırdığımızı gösteriyor, bu sebeple pandemi sonrası piyasaların toparlanması ve açılması ile Türk yapı malzemelerinin ihracatı hızlı bir şekilde büyüyecektir. Dünya ihracat sıralaması henüz açıklanmadı ama ilk 3 çeyrek üzerinden değerlendirme yapar isek 11’inci sıramızı koruyacağımızı düşünüyoruz. Hedef ilk 10’a girmek. 2021 yılında doğru para politikaları ve salgının ilerleyişine göre ilk 10’da yer alamamak gibi bir sıkıntımızın olacağını düşünmüyoruz. 

KONUT FİYATLARINDAKİ ARTIŞ VE NAVLUN FİYATLARI

Sektörde gelecekteki sorunların kapasite ve ölçek odaklı olacağını düşündüğünü ve yatırım ortamının iyileşmesi ile yapılacak yatırımlar ile sektörel sıkıntıların büyük ölçekte aşılacağını belirten Urfalılar, “Yapı malzemeleri sektörü, son zamanlarda çimento ve demire art arda gelen zamlarla sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Girdi maliyetlerindeki artışın iç piyasada konut fiyatlarına da yansıyacağını ve dolayısıyla da yeni projelerin üzülerek sekteye uğrayacağını tahmin ediyoruz. Birlik olarak firmalardan gelen talepleri, sıkıntıları ve sorunları direk Bakanlığımızla paylaşıyor, gereği için görüşmeler yapıyoruz. Diğer yandan pandemi nedeni ile konteyner tedarikinde ve dünya ticaretinde yaşanan dengesizlikler, konteyner dönüş süreleri ve liman hizmetlerindeki yavaşlamalar sonucunda deniz navlununda yeterli sayıda konteyner bulunamaması nedeniyle birçok mal depolarda bekliyor. Bu süreçte navlunda yaşanan 2 - 3 kat artış da maliyetleri ciddi şekilde artırdı. Yük gemilerinin dolu olması ve birçok destinasyonda boş yer bulunamaması nedeniyle rezervasyon sıkıntısı yaşanıyor. Bu problem ihracatla büyümek isteyen ülkemizin önünde ciddi bir engel teşkil ediyor.” ifadelerini kullandı. 

2021 HEDEFLERİ VE YENİ İHRACAT PAZARLARI

Sektörün 2021 hedeflerine de değinen İDDMİB Türk Yapı Malzemeleri Komitesi Başkanı şöyle konuştu: “Sanal heyetler konusunda tecrübe kazandığımızı düşünüyorum. Geçtiğimiz yıl Körfez bölgesinde yer alan BAE, Umman, Katar, Kuveyt ve Bahreyn ülkelerine yönelik sanal heyet ile başladık, sene içinde Latin Amerika bölgesi, Rusya, Pakistan, Hindistan, Özbekistan ve Kazakistan derken birçok pazarda yer aldık. 1000’den fazla ikili iş görüşmeleri gerçekleşti. 2021 yılında birçok fuar henüz iptallerini ilan etmedi ancak ertelenenler oldu. Batimat Paris 2021 fuarı 2022 yılı Ekim ayında yapılacak. Biz Birlik olarak yine milli katılımını organize edeceğiz. Bu sene sonunda hedef pazarlarımızdan Kanada ve Meksika’ya milli katılımlarımız olacak. Avrupalı Uluslararası Müteahhitler Federasyonu ile yine bir araya gelmeyi hedefliyoruz. Genel olarak hedef pazarlarımızda ortak çıkan ülkeler; ABD, Kanada, Meksika, Fransa, Polonya, İngiltere, Rusya, Çekya, Özbekistan, Kazakistan, Hindistan, R.C.E.P ve Avusturalya.”

Sektör Komitesi olarak sıklıkla bir araya gelindiğini alt sektör temsilcileri ile sektör adına neler yapılabileceğine değindiklerini belirten Urfalılar, “2020 yılı için hazırlığını yaptığımız birçok faaliyeti bu sene sanal ortama taşımak üzere içeriklerini ve altyapısını revize ettik. Dünya ticaretine yön verecek değişimlerin yoğun olduğu bir dönemdeyiz. Seneye, Birleşik Krallık Serbest Ticaret Antlaşması ile başladık. Doğuda 16 ülkenin parçası olduğu Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık kümeleşmesi, güneyimizde 1 Ocak 2021 itibari ile resmileşen Afrika Kıta Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması gibi dikkate alınması gereken değişimler var. 2021 yılının ilk çeyreğinde bu konulara değinecek bir sektör buluşması organize ediyoruz. S

banner18
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner1