Geçen hafta ara verdik ama tarımı yazmak iyi geliyor. Çok ilgi görüyor. Herkes tarımı keşfetti. Çok sayıda iş insanı, sektör yetkilisi, sivil toplum önderi ve bilim insanı bir araya geldi ve tam 15 maddelik bir öneri paketini Ankara’da yetkililere gönderdi.

Güvenilir Ürün Platformu tarafından düzenlenen toplantıda ortaya çıkan15 maddelik öneri demetini önemsedik. 

Konuyla ilgili herkesin bilgisine sunuyoruz...

1-Tarımın mücbir sebep sayılarak tarımsal üretim seferberliği ilan edilmeli.

2-Tarım ve gıda sektörünün özel destek kapsamına alınmalı.

3-Tarım işçilerinin ve üretim için gereken malzeme ve ekipmanın araziye sıkıntısız ulaşması için yerel yönetimler, kolluk kuvvetleri, kooperatifler ve STK’ların görevlendirilmeli. 65 yaş üstü tarım işçilerinin sokağa çıkma yasağından muaf tutularak gerekli sağlık kontrollerinin çok sık yapılarak araziye ulaşmaları sağlanmalı.

4-Mevsimlik işçilerin çalışma koşulları ve yaşam alanlarının iyileştirilmesi ayrıca işçilerin sağlık kontrollerinin düzenli yapılarak kontaminasyonu önleyecek tedbirlerin alınmalı ve gerekli ekipman temin edilmeli.

5-Tarım işçileri için sağlık personeline uygulanan teşvik ve ek destek sağlanmalı ayrıca tarım işçileri özel sigorta kapsamına alınmalı.

6-Ürün destekleme sistemi getirilmeli, tüketimi yoğun olan ve stratejik öneme sahip ürünlerin üretimi arttırılmalı. Ve yine bazı stratejik ürünlerde ihracata özel izinle müsaade edilmeli.

7-Çiftçilerin kredi borcu silinmeli ya da ertelenmesi gündeme getirilmeli. Ayrıca çiftçi borçlarının hasat sonrası verimliliğe göre düzenlenmesi sağlanmalı.

8-Ürünlere devlet alım garantisi ve desteği sağlanmalı. Ekilen ürünlerin güvence altına alınması ve özellikle stratejik ürünlerde ekim işlemi başlamadan destekleme fiyatları açıklanmalı.

9-Çiftçiye tohum, ilaç, gübre, mazot, yem ve elektrik desteği arttırılmalı. Üretimi ve ya kaliteyi etkileyen bu maliyet kalemlerinde KDV ve ya ÖTV muafiyeti sağlanmalı.

10-Üretilen ve hasat edilen ürünlerin tüketiciye ulaştırılmasında kooperatif ve yerel yönetimler sisteme dahil edilmeli.

11-Tarım Bakanlığı’mızın hazine arazilerinin ekime açılması konusunda yaptığı çalışmaların kapsamı genişletilmeli. Tarıma elverişli her metrekare toprağımız tarımsal faaliyetler için kullandırılmalı.

12-Ekilebilir arazilerin toplulaştırılması ve verimli tarımsal alanlar için belli koşullarda ekim zorunluluğu getirilmeli.

13-Ürün kalitesi ve rekolteyi etkileyen tüm konularda tarım teknolojileri ve yazılımları desteklenmeli ve teşvik edilmeli. Bu uygulamaların kullanımının yaygınlaştırılmasında yerel yönetimler, kalkınma ajansları, kooperatifler ve STK’lar devreye girmeli.

14-Özellikle meyve, sebze, kırmızı et, balık ve süt gibi talebin yoğun olduğu ve fiyatlarının regüle edilmesi gereken ürünlerin satışının yapılacağı tanzim satış noktaları kurulmalı.

15-İşsizlerin ve genç nüfusun tarıma yönlendirilmesi için projeler üretilmeli. Bu kişilerin maaş ve  sosyal güvenceleri ile ilgili ek desteklerin uygulanmalı.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.