Öne Çıkanlar teknoloji kabir ekonomi Varank kabir ziyareti

Devlerle aynı yönetime girdi teknolojinin kalbinde yer aldı

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom, dünyada yeni nesil iletişim teknolojileri alanında son derece önemli bir ‘açık platform’ olan ABD merkezli Open Networking Foundation’un (ONF) yönetimine girdi. Google, AT&T, Deutsche Telecom, Verizon, Samsung, Dell, Intel ve Cisco gibi dünyanın önde gelen telekom ve teknoloji şirketleri ile birlikte Türk Telekom da, ONF’nin oluşturduğu konsorsiyum içerisinde özel statülü iş ortağı olarak yönetim kurulunda yer alacak. Böylece Türk Telekom, telekomünikasyon alanındaki global gelişmelere yön veren, yeni teknoloji geliştiren ve sektördeki dünya standartlarını belirleyen ONF’nin yönetimine giren ilk Türk şirketi oldu. Türk Telekom Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcı Cengiz Doğan ONF’de Türk Telekom adına yönetim kurulu üyesi olarak görev alacak. Doğan’ın yanı sıra Türk Telekom’dan 6 kişilik bir ekip de ONF’nin çeşitli komitelerinde yönetim kademelerinde görev alarak, kurumun projelerine katkı sağlayacak.

 

Türk Telekom karar verici konumda

Başta 5G ve ötesi teknolojiler olmak üzere iletişim ve bilişim sektörüne yönelik yeni ürün ve hizmet projeleri geliştiren ONF’nin 18 üyeden oluşan yönetim kuruluna giren Türk Telekom karar verici konumu ile bir yandan platformda aktif görev alarak çalışmalara yön verirken, diğer yandan yakından takip ettiği en son teknolojileri Türkiye’ye taşıyabilecek. Stanford Üniversitesi öncülüğünde kurulan ve kâr amacı gütmeyen ONF, özellikle telekom şirketlerinin donanım ve yazılım konusunda sınırlı sayıdaki tedarikçilere olan bağımlılığını azaltarak, daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yeni teknoloji geliştirmeyi hedefliyor. Bu amaçla bünyesinde dünyanın önde gelen telekom ve teknoloji şirketlerini barındıran ONF, yeni teknolojilerin geliştirildiği önemli bir merkez.

 

Türkiye için çok önemli bir kazanım

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, Türk Telekom’un ONF’nin özel statülü ortaklarından biri olmasının sektör ve Türkiye açısından oldukça önemli bir kazanım olduğunu belirterek şunları kaydetti: “ONF gerek bugüne kadar gerçekleştirdiği projeleri ve gerekse üyeleri açısından dünya telekom sektörünün şampiyonlar ligi olarak görülüyor. Böylesi bir dünya liginde yer almak elbette şirketimiz kadar ülkemize de büyük avantajlar getirecektir. Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’nın da duyurduğu gibi Türk Telekom’un ONF’ye üyeliği ülkemizin yerli ve milli teknoloji üretimi ve ihracatı hedefine büyük katkı sağlayacaktır. Zira ONF gibi önemli bir küresel ağın parçası olarak 5G, Yazılım Tabanlı Ağ (SDN) ve Sanallaştırma Teknolojilerinin tasarımı konusunda öncülük edecek ve bunları vakit kaybetmeden Türkiye’ye taşıyabileceğiz. Ayrıca, ONF üzerinden geliştirilen tüm yeni teknolojiler Türkiye’deki diğer operatörler ve Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) başta olmak üzere ilgili tüm paydaşlara da açık olacak ve çıktılarından onlar da faydalanabilecek.”

 

Doany: “Geleceğin telekom stratejilerini belirleyeceğiz”

Türk Telekom’un ONF içinde aktif bir rol üstleneceğini kaydeden Doany şunları anlattı: “Şirketimizin önemli iştiraklerinden Argela ABD’deki yapılanması Netsia olarak bir süredir ONF’de innovator (yenilikçi) üye statüsü ile çok önemli projelerde yer aldı. ONF ile işbirliğimizi bir adım öteye taşıdık ve bundan sonraki süreçte Türk Telekom olarak ONF’nin yönetim kurulunda yer alacağımız gibi farklı komitelerinde ve projelerinde de yönetim kademelerinde olacağız. Diğer bir ifade ile gelecek yılların telekom stratejilerini belirleyecek olan oldukça sınırlı sayıda Telekom şirketinin yer aldığı ONF yönetim kurulunda (sadece 18 şirket) yer almaktan gurur duyuyoruz. Ayrıca, önümüzdeki dönemde Türk Telekom’un ilgili ekipleri ONF’nin farklı organları içinde çeşitli görevler üstlenmek üzere ABD’ye gidecekler. Ekiplerimiz, 5G ve SDN için yeni teknolojileri inşa etmenin yanı sıra ‘know how’ paylaşımı yapacak ve diğer üyelerin sahip oldukları bilgi ve birikimlerini de ülkemize taşıyacak. ONF ve dünya devi üyeleriyle sürekli etkileşim içinde olacağız. Projeleri birlikte geliştirip, üretiminden test aşamalarına kadar birlikte yürüteceğiz. Böylece dünya çapında teknoloji geliştirilen bir merkezin hem kalbinde hem de mutfağında yer alacağız.”

 

Parulkar: “İşbirliğimiz çok artacak”

ONF ve Stanford Üniversitesi Platform Laboratuvarı Yönetici Direktörü Guru Parulkar ise "Türk Telekom'u bir ONF ortağı olarak aramızda görmenin büyük heyecanını yaşıyoruz" dedi. Parulkar, Türk Telekom’un özel statülü ortak üye olarak ONF’nin yönetimine girmesine ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi: “Türk Telekom ve iştiraki Argela ile bir süredir birlikte çalışıyoruz ve SDN adaptasyonunda gösterdikleri ilerleme ile Open Network Operating System (ONOS) kontrollerinde gerçekleştirdikleri gelişmeden çok etkilendik. Artık Türk Telekom, Central Office Re-architected as a Datacentre (CORD) platformunu ve bu platformu oluşturan SDN, NFV (Network Functions Virtualization) ve Cloud teknolojilerinin benzersiz karışımını benimsemek için çalışmalarını hızlandırıyor. Ayrıca bu ortaklıkla ONF ve Türk Telekom’un işbirliği önemli ölçüde artıyor. Türk Telekom’un kendi ağlarını başarılı bir şekilde dönüştürme yolculuğunda onlara destek vermeyi taahhüt ediyoruz”

 

 

 

Türk Telekom Grubu hakkında

176 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Türk Telekom, Türkiye’nin ilk entegre telekomünikasyon operatörüdür. Müşterilerin hızla değişen iletişim ve teknoloji ihtiyaçlarına en güçlü ve en doğru şekilde cevap verebilmek amacıyla 2015 yılında Türk Telekomünikasyon A.Ş., Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. ve TTNET A.Ş. tüzel kişiliklerini mevcut şekliyle muhafaza ederek ve tabi oldukları mevzuat ve regülasyonlara tamamen uyarak, “müşteri odaklı” ve entegre bir yapıya geçmiştir. Bireysel ve kurumsal hizmetler alanında geniş hizmet ağı ve zengin ürün çeşitliliğine sahip olan Türk Telekom, Ocak 2016 itibarıyla mobil, internet, telefon ve TV ürün ve hizmetlerini ‘Türk Telekom’ tek marka çatısı altında bir araya getirmiştir.

 

“Türkiye’nin Çoklu Oyuncusu” Türk Telekom’un, 30 Haziran 2017 itibarıyla 13,2 milyon sabit erişim hattı, 9,1 milyon genişbant ve 18,8 milyon mobil abonesi bulunmaktadır. Türk Telekom Grubu şirketleri Türkiye’yi yeni teknolojilerle buluşturma ve bilgi toplumuna dönüşüm sürecini hızlandırma vizyonuyla, 81 ilde 33.621 çalışanıyla hizmet vermektedir.

Türk Telekomünikasyon A.Ş., PSTN ve toptan genişbant hizmetlerini sunmakta olup, mobil operatör Avea İletişim Hizmetleri A.Ş., perakende internet hizmeti , IPTV, Uydu TV, Web TV, Mobile TV, Smart TV Hizmetleri sağlayıcısı TTNET A.Ş., Televizyon yayıncılığı ile isteğe bağlı yayıncılık (VOD) hizmetleri sağlayıcısı Net Ekran Şirketleri, yakınsama teknolojileri şirketi Argela Yazılım ve Bilişim Teknolojileri A.Ş., BT çözüm sağlayıcısı Innova Bilişim Çözümleri A.Ş., çevrimiçi eğitim yazılımları şirketi Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri A.Ş., çağrı merkezi şirketi AssisTT Rehberlik ve Müşteri Hizmetleri A.Ş., toptan veri ve kapasite servis sağlayıcısı Türk Telekom International ve iştiraklerinin yüzde 100'üne sahiptir.

 

ONF Hakkında

ABD’de Stanford Üniversitesi’nin öncülüğünde kurulan Open Networking Foundation (ONF), yeni nesil iletişim teknolojilerinin geliştirilmesi, telekom sektöründe donanım ve yazılım üretiminde tedarikçi bağımlılığının azaltılması, süreçlerin hızlandırılması ve maliyetlerin düşürülmesini amacıyla çeşitli projelerin hayata geçirildiği açık bir platform. Google’dan Samsung’a, Deutsche Telecom’dan AT&T’ye, Facebook’tan T-Mobile’a kadar dünyanın önde gelen teknoloji ve telekom şirketlerinin üye olduğu ONF, yeni nesil iletişim teknolojileri ve ağ yönetimi konusunda proje geliştiren önemli bir merkez. 130’dan fazla üyesi bulunan ONF’nin aralarında Türk Telekom’un da bulunduğu 18 özel statülü iş ortağı bulunuyor. Telekom sektörüne yönelik yeni araştırmalar için şemsiye bir kuruluş olan ONF aynı zamanda standartları belirleyen bir organizasyon…
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5