Türkiye’nin büyüyen bir finansal teknoloji ekosistemi var

Mayıs 2013 tarihinde yatırım, aracılık ve danışmanlık hizmetleri sunmak faaliyete başlayan Invest AZ, Hisse Senedi, VİOP ve Forex piyasalarında aracılık faaliyetleri yürüten ünlü yatırım şirketi InvestAZ Yönetim Kurulu Başkanı Elshan Guliyev Gazete Ekonomi’ye konuştu.

InvestAZ’nin faaliyetleriyle ilgili olarak bilgi verebilir misiniz?

InvestAZ olarak bireysel yatırımcı pazarında lider olma vizyonuyla 2013 Mayıs ayından beri Türkiye’de faaliyetlerimizi sürdüren bir aracı kurumuz. Halihazırda 300 milyon TL’lik günlük hisse senedi işlem hacmini yönetiyoruz. InvestAZ’nin 35 Milyon TL’lik güçlü öz sermayesi ve 60 Milyon TL’ye yakın da günlük VİOP hacmi bulunuyor. Sahip olduğumuz çeşitli finansal yatırım araçlarını ülkemizde binlerce müşterimize sunuyoruz. 

InvestAZ’nin hedefleri nelerdir?

InvestAZ olarak yola çıktığımız ilk andan itibaren benimsediğimiz 10 yılda 7 milyon yatırımcının bulunduğu bir ülke hedefimiz devam ediyor. İçinde bulunduğumu sektör çok fazla oyuncuya ev sahipliği yapıyor olsa da biz ilk adımdan itibaren benimsediğimiz yatırımcıyı büyütme ve onlara kazanmayı öğrenme vizyonumuzu hayata geçirmeye devam edeceğiz.

Türkiye’deki ilk günlerimizden bu yana finansal teknolojilere yatırım yapan bir şirket olarak önümüzdeki yedi yılın vizyonunu finansal hizmetlere ve yatırım araçlarına erişimi kolaylaştırma ve finansal hizmetleri demokratikleştirme odaklı olarak şekillendireceğiz. 2027’ye kadar Türkiye’de her haneden bir hane ekonomisinin yatırımlarını yöneten bir yatırımcının bulunmasının ulaşılabilir bir hedef olduğunu düşünüyoruz.

Yedi yıl önce yatırım yapmanın herkesin hakkı olduğunu söylüyorduk. Bugün yatırımın demokratikleşmesinin ve tabana yayılmasının ülke ekonomimiz ve hanehalkı gelirlerinin artması açısından ne kadar önemli olduğunu görebiliyoruz. Bu doğrultuda yatırım araçlarının daha erişilebilir olabilmesi için ev hanımlarından, öğrencilere kadar farklı profildeki kişilerin yatırımcı olabilmeleri için çalışacağız. Mobil uygulamamız, doğru yatırım yapmayı ve kazanmayı öğreteceğimiz etkinlik ve eğitimle Türkiye’deki yatırımcı sayısını artıracağız.

Temassız yatırım konseptiyle ilgili olarak bilgi verebilir misiniz?

COVID-19 salgını daha az fiziksel temasın olduğu bir dünya düzeni oluşturdu. Salgının etkilerinin ne kadar süreceğini henüz bilmiyoruz fakat dijitalleşmenin kazandığı ivmenin katlanarak artacağı bir dönemin bizi beklediğini düşünüyoruz. Kısa bir süre önce yenilediğimiz InvestAZ Yatırım Mobil Uygulaması bunun somut bir örneği. Uygulamamız, tüm yatırım işlemlerinin uzaktan yapılabildiği bir mobil yatırım ofisi niteliğine kavuştu. Müşterilerimize tamamen dijital bir deneyim sunmak, yatırım araçlarına erişimi artırma ve yatırımın demokratikleştirme misyonumuz için kritik önemde. Bu doğrultuda, mobil uygulamamızı yalnızca yatırım işlemlerinin yapıldığı bir araç değil, aynı zamanda müşterilerimizle etkileşim ve doğrudan temas açısından da katkı sağlayacak, uçtan uca bir platform haline getirdik. Tüm dünyada temassız ekonomi anlayışı yaygınlaşırken biz de böyle bir dünya içerisinde dijital çözümlerle ‘temassız yatırım’ anlayışını hayata geçirmek istiyoruz. 

COVID-19 dönemiyle birlikte yatırımcı davranışlarında bir değişiklik oldu mu?

İnsanların yatırım kararlarını kendilerinin vermesi gerektiğine inanıyoruz. Bunun için de yatırım hizmetlerine erişimi kolaylaştırmanın yanında finansal okur yazarlığın da yaygınlaşması şart. Binlerce müşterimizin her birine temas etmek istiyoruz. Günümüzde bu temas dijital nitelikte. Bu alanda öngörülü yatırımlar yapmış şirketler performans boyutunda bu yatırımların karşılığını alıyor. 

Öte yandan, COVID-19 salgınıyla birlikte daha net bir şekilde görüyoruz ki, önümüzdeki dönem “bireysellik” kavramını daha çok konuşacağız. Maskelerimizin altında tek başımıza aldığımız hava, mümkün olduğunca temastan uzak bir dünya, hayatımızın her alanında karşımıza çıkan tek kişilik ve tek kullanımlık nesneler, e-öğrenme gibi birçok çalışma bireyselliği tüm dünyada bir kültür kodu haline getirecek. Dünya bireyselleşirken teknolojiyle birlikte tüm yatırım araçlarının da bireyselleşmesi gerekiyor. Biz önümüzdeki 7 yılın dünyamız için bir kırılma noktası olacağına inanıyoruz. Bu kırılma noktasında da e-öğrenme ve e-yatırımın önemi de büyük olacak. Biz de yatırımlarımızı ve planlarımızı bu çerçevede yapıyoruz. COVID-19’un bu anlamda önemli bir dönüm noktası olduğunu görüyoruz.

Türkiye’nin büyüyen bir finansal teknoloji ekosistemi var. Türkiye bu alanda ve genel olarak yatırım ekosisteminin gelişiminde Azerbaycan’a nasıl destek olabilir?

Türkiye finansal teknoloji ve bankacılık alanında son 20 yıllık süreçte ciddi adımlar attı, atmaya da devam ediyor. Güçlü kurumları, mali disiplini ve standartları belirlenmiş süreçleriyle finansal sürdürülebilirlik ve finansın dijitalleşmesi alanlarında tüm dünyada parmakla gösterilen ülkelerden biri. Tek millet iki devlet olarak buradaki bilgi ve yetenek alışverişine odaklanmanın yanı sıra kazanılan tecrübeyi paylaşmanın da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Azerbaycan, her ekonomi için stratejik önemde sayılabilecek doğal kaynaklar açısından zengin bir ülke. Ayrıca Türkiye gibi genç ve dünya ile entegre olmak isteyen bir nüfusa ev sahipliği yapıyor. Türkiye ise doğal kaynaklarının yanı sıra uluslararası piyasalara entegrasyonu, yetişmiş insan kaynağı ve olgunlaşmış bir yatırım ekosistemine sahip. İki ülke arasındaki doğal yakınlaşma, doğru işbirlikleri ve kararlı adımlarla her iki ülke için de çok önemli kazanımlar doğurabilir. İki ülkede de ayak izine sahip bir şirket olarak, Türkiye-Azerbaycan yatırım ekosistemleri arasında bir dostluk ve işbirliği köprüsünün tesisi ve bu köprünün sağlamlaştırılması için üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.