Küçük işletmeler, hedefi büyük olan , başlangıçta sınırlı sayıda insan ve sermaye ile yola çıkan, içlerinde serbest meslek erbabının da bulunduğu girişimler olarak tarif de edilebilir.Bu bilimsellikten biraz uzak tarife, yazımın sonunda, bilimsel olanını da ekleyeceğim.

Burada benim dikkate aldığım, Dünya'yı gerek sağlık ve gerekse de ekonomik işlevler yönünden kasıp, kavuran virüsün, yıkmaya çalıştığı küçük iletmeler ile küçük girişimcilerin, karşı karşıya kaldıkları durumu gözler önüne sermek.

Ele alınan ülke Almanya ve orada ki serbest meslek sahipleri.

Son bir kaç günden bu yana Alman Devleti, kapanan, çalışamayan lokanta, kahvehane, pastane, taksi şoförü, kuaför gibi sayısız sayıda, girişimciye, çağrıda bulunarak, onları içinde bulundukları zor durum nedeniyle, kredi alarak, ayakta durmaya yönelmemeleri çağrısında bulunuyor.

Buna karşılık devlet, başvuranlara, tabii internetten,formalitesiz, bürokrasiden uzak, bilgi sayarlarda yayınlanan dokümanları dolduranlara en geç bir hafta ile 10 gün içinde ilk nefes yardımı olarak 5'e bin euro(avro) yolladı.

Bu paranın hibe olduğu, geri alınmayacağı, sadece dükkanların örneğin lokantanın (Gasthouse) kapalı kaldığı dönemde, kiranın ve işçi ücretlerinin ödenmesi amacı taşıdığı vurgulandı.

Para yollanırken, yanında bir başka duyuru da yer alıyordu.Ekte yollanan ikinci bir dokümanın da bilgisayarda doldurularak yollanması halinde, 9 bin euro ek paranın da en kısa zamanda başvuru sahibine ulaştırılacağı haberi yer alıyordu.

Benim bizzat telefon edip, görüş alış verişinde bulunduğum Almanya'nın Würzburg kentinde ki bir Gasthouse işletmecisinin açıklamaları şöyle,'Son olaylar, salona müşteri almamak gibi kararlar, işletmemi zora soktu.Fakat devlet yardımı başvuruma, ilk 10 gün içinde hesabıma 5 bin euro geldi.İkinci başvurumu da yaptım.Ona da 9 bin euro bekliyorum.ona da en kısa zamanda kavuşacağıma inanıyorum.Bu sayede, kira sorunum ile işçi ücretlerini nasıl öderim gibi bir kaygım yok.Ayrıca devlet bu yardımı şimdilik en az 3 ayvereceğini duyurdu.Bu da beni endişe ve kaygılardan uzak tutuyor.Tek hedefim, yeniden normale şartlara dönmek.' dedi.

Almanya, 1 ile 5 kişi çalıştıran işletmelere ilk adımda 5, 1 ile 10 kişi arasında insan çalıştıranlara 10 ve 1-25 kişi arasında insan çalıştıranlara da özel bir uygulama ile belirlenecek bir karşılıksız yardım paketi verilecek.

Bu uygulamalar ile Dünya'yı dize getirmeye çalışan, meşhur ne menhus virüs, Almanya'da küçük işletmeleri dize getiremedi ve onları yıkamadı.

Küçük işletmeler, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, bir çok ülkede ekonominin belkemiğini oluşturuyor.Burada ki bir sarsıntı tüm ekonomiyi olumsuz etkiliyor.

Almanya'da olayın bir de hükümet cephesi söz konusu, Alman hükümeti, içlerinde bulundukları zor koşullar nedeniyle, yasaların kendisine verdiği, borçlanma sınırını 100 milyar euro aşarak nerdeyse 350 milyar eurı borçlanmış durumda.

Bunun yanında,, ülkede zorda kalan kuruluşlar küçük işletmelerle sınırlı değil.İçlerinde Luthansa, Adidas gibi dev uluslararası kuruluşlar da var.

En son haber olarak Lufthansa'ya 9 milyar, Adidas'a ise 2 milyar euro destek verilmesi söz konusu...

Bunlar da olayın hükümet cephesi...

KOBİ KÜÇÜK VE ORTA BOY İŞLETME NEDİR?

Kobi (Küçük ve Orta Bütçeli İşletmeler), yıllık 250 kişiden az işçi istihdam eden ve yıllık mali bilançosu 25.000.000 (Yirmi beş milyon) TL'yi aşmayan ve bu yönetmelikte mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılan ekonomik birim.

AB müktesebatıyla uyum çalışmaları kapsamında Kobi'nin yeni tanımı; 250 kişiye kadar işçi çalıştıran ve 50 milyon euroya kadar ciroya sahip işletmelerdir. Günümüzde Kobi Tanımı sadece üretim sektörünü değil, aynı zamanda tüm hizmet sektörünü de kapsamaktadır. Bu aynen Kalite Güvence Sistemlerinin öncelikle üretim sektöründe başlayıp, sonradan hizmet sektörüne de yayılması gibidir.

Kobi kavramına çalışan sayısı, satış miktarı, sermaye miktarı, çalışma alanı, maaş dağılımı, üretim miktarı gibi birçok ölçüt etkendir. En genel ölçüt kavramları ise firma çalışan sayısı ve firmanın cirosudur.

Kobi denildiğinde sadece kısıtlı bir tanımdan ziyade, bir bütünü ele almak daha doğru olur. Çünkü Kobi kapsamına 3 farklı birim girmektedir. Bunlar; Mikro ölçekli işletmeler, küçük ölçekli işletmeler, orta ölçekli işletmeler olarak sınıflandırılmakta.

Kobi´ler 3 grupta sınıflandırılmıştır;

1- Mikro ölçekli işletme: Bünyesinde yıllık 10 kişiden az çalışan barındıran ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 1 milyon Türk Lira’sını aşmayan işletmeleri kapsar.

2- Küçük ölçekli işletme: Bünyesinde yıllık 50 kişiden az çalışan barındıran ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 5 milyon Türk Lira’sını aşmayan işletmeleri kapsar.

3- Orta ölçekli işletme: Bünyesinde yıllık 250 kişiden az çalışan barındıran ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 25 milyon Türk Lira’sın

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.