banner25

2020 yılında hepinizin bildiği gibi salgın ve beraberinde getirdiği ekonomik sorunlar finans endüstrisi üzerinde güçlü bir etkiye sahipti. Öyle ki bu etki sonucunda 2021 yılında hala öngörülemeyen ve ekonomileri ciddi biçimde sarsan sıralı finansal gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. 2020de salgınla en çok konuşulan finansal konulardan biri FinTech girişimleri.

Nedir, FinTech girişimleri?

En basit tanımıyla FinTech girişimleri, yenilikçi teknolojiye ve dijital dönüşüme dayalı finansal hizmetlere ve bu finansal hizmetlerin elverişli biçimde uygulanabildiği iş modellerine sahip girişimlerdir.

2021 yılında belirsizlikler içinde finans endüstrisinin güçlü kalabilmesine yardımcı olacak FinTech girişimleri için trendler neler?

FinTech girişimlerinin bulunduğu ekosistem, salgın ve beraberinde getirdiği birçok ekonomik olumsuzluğa rağmen 2020 yılı boyunca gelişmeye devam etmiştir. Dünya genelinde hızla gelişen ve olmazsa olmaz bir ihtiyaç haline gelen dijital dönüşüm finans endüstrisini de yakından etkilemiş ve bu dijital dönüşüm finans endüstrisinde FinTech girişimlerine daha fazla odaklanılmasına neden olmuştur. Dijital alandaki son gelişmeler ise, 2021 yılının FinTech endüstrisinin gelişimi ve FinTech girişimlerinin artması için oldukça önemli bir yıl olacağına işaret etmektedir.

Peki, 2021yılı için FinTech piyasa tahminleri nelerdir?

  • Küresel çapta finans endüstrisinin kilit aktörleri kabul edilen FinTech girişimlerinin bulunduğu piyasalarda sürdürülen faaliyetlere eğilimler artacak ve bu faaliyetlerin sayısı daha da artacak.
  • Ticari finansal işlemleri kolaylaştırıcı ve finansal tasarruf sağlayıcı dijital ödeme yeniliklerine sahip FinTech girişimlerine olan eğilimler artacak.

Şüphesiz salgın tüketicilerin, üreticilerin ve çalışanların davranışlarını büyük ölçüde değiştirmiştir. Her ne kadar salgın iş dünyasında ilk etapta çalışanların davranışları üzerinde kısa süreli bir şok etkisi oluşturmuş olsa da; bu dönemde şirket çalışanları olabildiğince hızlı biçimde bu şok etkisinden kurtulmuş ve proaktif davranarak dezavantaj gibi görünen olumsuzlukları fırsata çevirmişlerdir.  Özellikle salgında başarılı performansa sahip şirketlerde diğer şirketlere kıyasla; çalışanlar daha hızlı biçimde yeni normalin gereklerine adapte olmayı başarmış ve şirketlerinin salgının olumsuz etkilerine rağmen ayakta kalabilmelerine katkıda bulunmuşlardır.  

Salgın dönemde adaptasyonu başarıyla sağlayan kurumsal şirketler arasında finansal birçok kurum ve kuruluş da yer almaktadır. 2021 yılında salgını kendi lehine fırsata çevirmeyi başaran söz konusu bu finansal şirketlerin en başında FinTech girişimleri ve bankacılık sektörü aktörleri bulunmaktadır. FinTech girişimleri salgın döneminde gelişen yeni tüketici ihtiyaçları sonrası, tüm finansal piyasa aktörlerinin eylemlerini şekillendirme ve stratejilerini etkileme gücüne sahip finansal piyasa oyuncuları haline gelmişlerdir.

Bankacılık sektörü aktörleri ile kurulan FinTech girişim ortaklıkları son dönemde sıkça gündeme gelen bir husustur. Her geçen gün finansal piyasalarda artan bu ortaklık yapısının temelinde; her iki taraf için de ortaklık sonrası önemli bir kazan-kazan durumunun meydana gelmesi yatmaktadır. Örneğin, FinTech girişimleri bankalarla kurdukları ortaklık neticesinde mevzuata uyumlu finansal hizmetler alabilmekteyken, bankalarda FinTech girişimleri ile ortaklığı sonrasında daha dijital, yenilikçi, ileri teknolojili ve müşteri odaklı hale gelmektedir. Dolayısıyla 2020 yılında sıkça kurulan ortaklıklar neticesinde karşılıklı böyle menfaatlerin söz konusu olması, 2021 yılında da birçok bankanın FinTech girişimleri ile ortaklık kurmayı talep etmesine ve bu yönde eyleme geçmesine neden olacaktır. 

Birçok finans kurum ve kuruluşu FinTech girişimleriyle olan bağlarını kuvvetlendirme konusunu öncelik haline getireceklerdir. Fakat kurulan ortaklıktan %100 verim alınabilmesi ve maksimum düzeyde karşılıklı fayda sağlanabilmesi için öncelikle, birlikte ortaklık geliştirilecek tarafların doğru ortağı bulmak için çok iyi gözlem yapmaları gerekmektedir.

FinTech girişimlerine merak duyan biri ya da FinTech girişimlerini takip eden bir yatırımcı da olsanız; fark etmez. Ancak, finansal piyasa aktörlerini ve onların faaliyetlerini yakından takip ettiğinizde finansal yeniliklerde hedeflediğiniz faydaya ulaşabilirsiniz. Aksi takdirde yaptığınız yatırım yada kurduğunuz yeni ortaklıktan beklenilen faydayı sağlamanız pek mümkün değildir. Ayrıca, ortaklarınızın davranışlarını takip ettiğinizde; onların davranışlarını yönlendirerek finansal endüstride rekabet üstünlüğü sağlama imkanı da bulursunuz.

2021 yılı dijital dönüşüm sonrası finansal endüstrideki trendler sadece FinTech girişimleri ile sınırlı değildir; FinTechlerle birlikte daha birçok finansal yenilik de gündemdedir. Finans endüstrisinde yapay zeka uygulamaları, merkezi olmayan açık sistem bankacılık uygulamaları, kripto paralar ve blockchain teknolojileri, bu yeniliklerden sadece bir kaçıdır. Unutmayın; yeniçağa ayak uydurmak ve finansal piyasalarda uzun vadede başarılı olabilmek ancak bu finansal yeniliklerin yakından takibi ve başarılı biçimde örgüt süreçlerine adaptasyonu ile mümkündür. Aksi halde yatırım yapılan finansal yeniliklerin şirketleri hedeflenen başarıya götürmesi pek de mümkün olmayacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner1