banner25

2019 verilerine göre, sadece Amerika’da kadınların sahip olduğu yaklaşık 9 milyon kişiye istihdam sağlayan 12 milyona yakın girişim bulunmaktadır ve bu girişimler 2020 yılında ise yaklaşık 1,7 milyar dolara yakın kar payı dağıtmışlardır.

Dünya genelinde ise kadınların başlattıkları girişimlerin var olan bütün girişimlere oranı; ulusal büyüme oranlarından çok daha fazla artış göstermiş ve kadınların sahibi olduğu girişim sayısı dünya genelinde son 10 senede %130 artmıştır.

Kadınlara ait girişimler 2020 yılı itibariyle dünya genelindeki tüm girişimlerin% 48'ini kapsamaktadır. Kadınlar son yıllarda cinsiyetin işletme sahibi olma üzerine olumsuz etkisini hızla yenmeye başlamıştır. Dünyada sadece kadınların sahip olduğu girişim sayısı ile erkek ve kadınların ortaklığındaki girişim sayısı kıyaslandığında, bu oranın  % 47'i olduğu ve cinsiyetin iş sahipliği ve girişimcilik üzerinde artık çok küçük olumsuz bir fark oluşturduğu gözlenmektedir.

Günümüze kadar erkek kadın girişimciliği arasında süregelen fark ise aslında çoğunlukla erkeklerin ve kadınların tarihsel süreçte çok uzun yıllardır kendi girişimlerini başlatma ve kendi işletmelerine sahip olma hususundaki farklı isteklerin olağan bir sonucudur.

Güncel verilere göre kadınların sahip olduğu girişimlerin dünya genelinde tüm girişimlere oranının %48 olduğu ve kadın işletme ve girişimlerinin birçoğunun kadınların iş dünyasına katılması üzerine olumlu bir etkisi olduğu ve kadın girişimcilerin motivasyonunu arttırdığı yadsınamaz bir gerçektir.

Büyük resme bakıldığında ise her ne kadar kadınların girişimlerinin sayısının bütün girişimlerin sayısına oranı büyük olsa da; kadın girişimlerinin genel anlamda işler ve istihdam üzerine büyük bir etkisi yoktur. Çünkü kadınların sahip olduğu girişimlerin tüm girişimlere oranı %48 iken kadınların bu girişimler ile sağlamış olduğu istihdamın toplam girişimlerin istihdamına oranı %8’i geçmemektedir. 

Bunun anlamı ise şudur: bugün tüm erkeklerin sahip olduğu girişim ve işletmeler kapanacak olsa; işletmelerin kapanmasından önceki mevcut işsizlik oranında yaklaşık %80 artış olacak ve işsizlik oranı %90 seviyelerine çıkacaktır.  2020 yılı işletmelerin gelir durumları değerlendirildiğinde ise; kadınların sahip olduğu işletmelerin geliri toplam işletmelerin oluşturduğu gelirin yalnızca %4’ü kadardır.

Bu kadınlar için hiç de iç açıcı bir durum değildir. Kadınları girişimde bulunmaya motive edecek onların daha gelir getirici ve istihdama katkı sağlayıcı işletmeler kurmalarını teşvik edecek beceri ve güveni kazanmalarına yardımcı olmalıyız.

Günümüzde maalesef kadınların sahip olduğu tüm girişimlerin sayısı ve bu girişimlerin toplam gelirdeki payları arasında uçurumlar bulunmaktadır. Kadınların sahip oldukları girişimlerin ekonomiyi şu anda yani Covid-19 salgın döneminde nasıl çıkmaza sürüklediğini bir düşünün. Eğer bu girişimler erkeklerin sahip olduğu girişimler kadar gelir getirici olabilselerdi; Dünya ekonomisinin içinde bulunduğu Covid-19 salgın krizinin getirdiği zor koşullar için kadınların sahip olduğu işletme ve girişimler bir tampon görevi görürlerdi ve belki de salgından sonra Dünya ekonomisi kadın girişimciliği sayesinde beklenmedik olumlu gelişmeler kaydedebilirdi.

Öte yandan kadın girişimcilerin girişimcilik faaliyetlerini yürütürken en fazla hissettikleri iki duygu heyecan ve tatmin kadınların sahip olduğu girişimlerin geleceği için umut vadediyor. Bir kadın olarak şahsen kadınların girişimcilerin girişimcilik faaliyetlerinde erkeklerden daha azimli ve heyecanlı olmalarının oldukça önemli olduğu kanaatindeyim.

Yakın zamanda özellikle Covid-19 salgın döneminden sonra kadın girişimcilerin ekonomilerde bir yıldız gibi parlayacağını ve kadınlara ait girişimlerin yüksek bilgi, eğitim ve beceriye sahip kadınlar sayesinde yalnızca sayıca artacağını değil; yenilikçi ve vizyoner yaklaşımlarla bulundukları yüksek teknolojili faaliyetlerle başarılarının ve gelirlerinin hızla artacağını görmeye başlayacağımıza inancım ise sonsuz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner1