banner25

Kemal Akar ve Serdar Urfalılar, iş dünyasının en sevdiği isimler arasında yer alıyor. Her iki isim de İstanbul Sanayi Odası’nda birlikte çalışıyor. Ayrıca başka şapkaları da var. Her iki isim de çok uzun süredir sahur buluşmaları yapıyor. Pandemi öncesinde bu buluşmalarda tüm iş dünyası bir araya gelir hasret giderirdi. İş dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı buluşmada en son sayı 500’leri bulmuştu. Geçen yıl buluşma ilk defa online ortamda yapılmıştı. Bu yıl da yine online buluşmada bir araya geldi iş dünyasının önde gelen isimleri. Son yıllarda buluşmada bir konu ortaya atılıyor ve tartışılıyor. Bu önemli isimler geçen yıl meslek eğitimi konuştular. Ve bugünlerde çok önemli bir noktaya gelen iş dünyasının okulları projesi, bu toplantıda ayrıntılı hale geldi. Meslek okulları nasıl olursa iyi olur sorusuna yanıt arandı ve bulundu.

Sahur buluşmasında bu sene yine 300’e yakın iş insanı katıldı. Ayhan Yavrucu ve Remzi Gür gibi iş dünyasının duayenlerinin de katıldığı buluşmada bütün oda başkanları vardı. Ayrıca bu yıl iş dünyasının çok yakından tanıdığı Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’de etkinliğe katılmıştı. Bir yandan hasret giderme, selamlaşma konuşmaları yapılırken sürdürülebilirlik de masaya yatırıldı. Her konuşmaya başlayanın sevgi ile selamladığı Hasan Büyükdede konuşmaları tek tek not aldı. Herkesi dinledi. Eğitimli insan kaynağının yeniden yapılandırılması, dijitalleşme ve yeşil ekonomi konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını anlatarak şu bilgileri verdi:  “İnsan kaynağını daha etkin kullanmanın modelleri üzerinde çalışıyoruz. Dünya Bankası’ndan 300 milyon dolar fon aldık ve KOBİ’leri yeşil ekonomiye hazırlamak için çalışıyoruz. Organize sanayi bölgelerini daha yeşil hale getirmeye çalışıyoruz. Bunun için standartlar oluşturuyoruz.”

Sonra Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle sürdürülebilirliğin son zamanlarda sık kullandıkları bir kelime olduğunu vurguladı ve ihracatta sürdürülebilirliği bir önemli veriyi kullanarak anlattı: “İhracat ailesine geçen yıl tam 25 bin yeni üye katıldı. İhracatçıda istikrar var, dirayet var, duruş var vatan ve doğa sevgisi var, paylaşmak var. Bunlar sürdürülebilirliğin temel esasları. AB’nin karbon nötr hedefi ihracatçılar için önemli. Türk ihracatçısı buna hazır.”

Sonra söz alan İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, yarını düşünerek hareket etmek durumunda olduklarını söyledi ve devam etti: “Sürdürülebilirlik esasına göre hareket etmek durumundayız. Gelecek nesillerin hayatına saygı duymak durumundayız. Arzuların esiri olmadan yaşadığı her ortama saygı göstermek Ramazan’ın da ruhuna da uygun bir durum. Bu nedenle sahurda bu konunun konuşulmasını çok anlamlı buluyorum. Gelecek yeşil ekonomiden geçiyor. Zincirlerinden boşalmış bir finansallaşma ve kısa dönemli tüketim tarzı ile nereye kadar gidebiliriz.”

İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki ise sürdürülebilirliğin rekabeti zorlayacak bir olgu olduğunu ve buna karşı gelmek yerine bununla birlikte hareket edecek bir bilinç geliştirmeleri gerektiğini söyledi. İhracatın Türkiye’nin en önemli enstrümanlarından biri olduğunu belirten Öztiryaki, Yeşil Mutabakat konusuna eğilirken ulaşım, ham madde, katma değerli ürün konusundaki sorunlara da dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. Ulaşım ham madde, gıda, tasarım, katma değerli ürün başlıklarında nasıl yol alabileceklerini tartışmaları gerektiğini aktardı. Eğitimin önemine de değinen Öztiryaki, yeni eğitim alanlarını ve güncel konuları yakalamaları gerektiğini belirtti.

Toplantıda söz almak isteyen herkes konuşma şansı buldu

KALDER Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Aydoğdu “Sürdürülebilirlik şirketler için olmazsa olmaz bir stratejik öncelik olmalı” dedi ve pandeminin bu durumu çok daha acil ve önemli bir hale getirdiğini söyledi.

İstanbul Ticaret Odası üyesi İsrafil Kuralay 20.yüzyılda sanayileşmek adına tabiata orantısız müdahale edildiğini belirterek, “20.yüzyıl her anlamda sömürünün yüzyılı oldu. Yeni yüzyıla hep beraber sahip çıkmak zorundayız” diye konuştu.

Murat Kolbaşı ve Hülya Gedik aynı noktaya temas ederek, Asya ve Pasifik pazarına dikkat çektiler ve lobicilik konusunda yeni adımların atılması gerektiğinin altını çizdiler.

Uyumsoft Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder yeşil ekonomi ile yapay zeka ilişkisine dikkat çekti ve big datanın daha güzel bir gelecek için kullanılması gerektiğinin söyledi.

Toplantıda en güzel önerilerinden biri Sarkuysan Genel Müdürü Sevgür Arslanpay, “Karbon ayak izi ile ilgili ticaretin kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından yapılması çok önemli Bu konuda TİM ve Odalar bünyesinde bir kurum oluşturulmalı” dedi.

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler bölgenin ekonominin kalbi olduğunu dikkat çekerken ve Şanlı Urfa Ticaret Sanayi Odası Başkanı İbrahim Halil Peltek kalifiye eleman sıkıntısı ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Yazılım meslek lisesini açıyoruz

Son iki yıldır Sahur Buluşması’nda mesleki eğitim tartışıldı. Bu tartışma sırasında çok anlamlı öneriler geldi. Bu okulların nasıl olması gerektiğinin altı çizildi. Tartışmaların en aktif ismi İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan oldu. Bu yıl ki toplantıya da katılan Bahçıvan’a söz verilirken bu konu gündeme getirildi ve iş dünyasının en sevilen isimlerinden babası rahmetli Mecit Bahçıvan’ın kendisi ile gurur duyduğu vurgulandı. Bunun üzerine söz alan Erdal Bahçıvan duygusal bir an yaşadı ve “Bende bu vesile ile rahmetli olan bütün büyüklerimizi saygıyla anıyorum. Bu vesile ile bir de müjde veriyorum. Önümüzdeki günlerde Oda olarak yazılım lisesinin açılışını yapacağız. Bakanlıkla süreci tamamladık gibi” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner1