banner25

Sürdürülebilir bir iş dünyası,  sürdürülebilir işletme ve fabrika, sürdürülebilir üretim, ürün ve hizmet, sürdürülebilir ekonomi, sürdürülebilir kalkınma, sürdürülebilir turizm, sürdürülebilir tarım,  sürdürülebilir bir eğitim ve öğrenme özetle “sürdürülebilir  hayat” tarzımız olmalı.

Sürdürülebilirlikte önemli  unsurlar; “bugünün refahının korunması” ve bu refah korunurken "sistemin devam ettirilebilir olması". Sonraki dönemlerde yapılacak yenilik çalışmalarına  entegre olacak şekilde, yenilikçi ürün / hizmet ve yenilikçi anlayış bırakılması önemli. Bu çalışmalar; israfın önüne geçilmesi / tasarruf edilmesi, doğanın korunması, üretimde ve tüketimde sıfır atık prensibiyle,  sonraki yıllarda yeniden başlanmak üzere değil, hizmet veya ürünün üzerine yenilikçi bir sistem ilave edilebilecek şekilde tasarlanmalıdır. İsraf kelimesi yerine de “tasarruf / artırım” kelimesi kullanılması daha pozitif.

İnovasyon, yeni ve yaratıcı fikirler ile bir ürüne veya hizmete, sürece, bir iş modeline  fayda sağlayan yeni özellikler eklenmesi ve ticarileştirilmesi.  Zamanla bazı iş kolları küçülebilir, yeni veya başka sektörlere entegre olabilir, bazı iş kolları da zamanla yok olabilir.  İnovasyon bu iş kollarının yeni sektörlere entegrasyonu ve bazı iş kollarının da  yok olmaması için gerekli. İnovasyon ve sürdürülebilirlik kavramları birbiri ile birlikte yürümesi gereken iki kavram. Yeniden bir sistem yaratmak mı daha maliyetli? Var olan sistemleri başka sisteme entegre etmek veya  geliştirmek mi? Var olan sistemlerin  inovasyon ile yenilenmesi, geliştirilmesi ve işletmenin yaşam döngüsünü devam ettirmesinin sağlanması daha akılcı. Çünkü yeni sektör veya sistemlerin hayatlarını  ne kadar devam ettireceği, eko sisteme veya var olabilecek yeni sistemlere ne kadar uyum sağlayabileceği tam olarak bilinemez. Bu konu  sürdürülebilir işletmeler konusuna dahil. Girişimcilik konusunda;  girişimci olma şartlarında sürdürülebilir işletme şartı olması aranmalı. Girişimci olma şartları arasında ne kadar işgören istihdam ettiği ve topluma sağladığı fayda yer alır.  Girişimcilik konusunda da sürdürülebilirliğe katkı amaçlı düzenlemeler yapılmalı. İnsan ömrü gibi işletmelerin de -işletmelere göre değişen-  belirli bir yaşam süresi  var. Dünyada ve Türkiye’de işletmelerin ömrü ile ilgili yapılan araştırmalar bulunmakta. Sektörel bazda da tespitler  yapılmalı.

Son yıllarda bambaşka sistemler aktif oldu ve olmaya devam ediyor. Robot teknolojisi devreye girdi,  dijital sistemler varlığını hissettirmeye başladı, on yıl sonra ise hologram sisteminin aktif olabileceği  haberini okuduk. Tüm bu sistemler ile birlikte duygu, hissetme ve motivasyon kaynakları da değişecektir. Gelecek nesil veya bir sonraki nesilin duygularını ve motivasyonlarını nasıl yaşayacağı ise belirsiz.  Dinlenme ve tatil kavramı turizm ile entegre. Ama yüz yıl sonra stres ve dinlenme ihtiyacı için motivasyon kaynağı olan tatil ne şekilde  olacak? Hangi turizm türleri tercih edilebilir olacak? Aynı yerde konaklama mı?  Yerellik ve sürdürülebilirlik için bulunduğu çevreden ayrılmadan tatil mi? Farklı kültürleri tanımak için tatil süresince her gün farklı yerde konaklama mı?  Hologram ile tatil yapmak mı? Sistem dönüştüğünde tüm dünyadaki müşteri talebi de buna dönüşecek. Sistem ayrı kalmak imkansız.

Her meslek grubu kendi alanına göre sürdürülebilirliği uygulamakta ve tanımlamaktadır. Hangi sektörden olursa olsun her işletme sürdürülebilir bir iş hayatı benimsemeli, ekonomik ve sosyal projeler ile eko dostu projeler geliştirmeli. Bunun için işletmelerde sosyal kulüpler kurulabilir,  işletmenin ve çalışanların bulundukları sektöre sürdürülebilirlik konusunda katkıda bulunmaları sağlanabilir.

Dünya yalnızca insanlara ait değil. Bu dünyayı doğa, bitkiler, hayvanlar olmak üzere başka canlılar ile paylaşıyoruz. Yapılan tüm bu üretim,  sürdürülebilirlik ve inovasyon çalışmaları canlılar için, dünya için, evren için.  Canlıların yaşam alanının  kalmayacağı bir şekilde yaşandığında,  nüfus azaldığında, insanlık tarihinden önce var olan doğa ihtişamını bıraktığında, sürdürülebilirlik ve inovasyon çalışmalarının da bir anlamı kalmayacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner1